porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Storczyk dendrobium – jakie ma wymagania, jak o niego dbać?
Storczyk dendrobium – jakie ma wymagania, jak o niego dbać? Wiele gatunków dendrobium ma szczególne wymagania, więc są trudne do ...
Róże to wieloletnie rośliny, które pięknie kwitną wtedy gdy są właściwie pielęgnowane

Jak przycinać róże? Jak to robić, by róże dobrze rosły i obficie kwitły?

Krzewy róż wymagają umiejetnej pielegnacji, za którą odwdzięczają się obfitym kwitnieniem. Dowiedz się wszystkiego o przycinaniu róż. Dzięki temu zabiegowi każdego roku będą wyglądać coraz piękniej. Jak ciąć róże?

RÓŻE KRZEWIASTE:

CIĘCIE ZACHOWAWCZE

W drugim roku po posadzeniu przycinamy pędy, pozostawiając 2 lub 3, licząc od nasady, na różach słabo rosnących lub 4-5 na krzewach żywotnych. Przycinamy zawsze nad oczkiem skierowanym na zewnątrz. Zachowujemy tylko 5-6 pędów, usuwając najstarsze.

RÓŻE CZEPNE (PNĄCE)

CIĘCIE FORMUJĄCE

W pierwszym roku rozpinamy pędy w miarę ich rozwoju. W następnym roku skracamy główne pędy o jedną trzecią i przycinamy pędy boczne pomiędzy 2 a 5 oczkiem, zależnie od tego, jak są silne. Kontynuujemy te zabiegi przez 2 kolejne lata, rozpinając gałęzie prawie poziomo, co sprzyja rozgałęzieniu.

CIĘCIE ZACHOWAWCZE

Kiedy krzew osiągnie swoje rozmiary, regularnie usuwamy najstarsze pędy, co sprzyja wypuszczaniu nowych u nasady. Inne pędy przycinamy tak, jak jest to opisane w przyapdku cięcia formującego.

RÓŻE PARKOWE

CIĘCIE FORMUJĄCE I PIELĘGNACYJNE

Cięcie formujące polega po prostu na przycięciu pędów o jedną trzecią w pierwszym roku po posadzeniu. Potem przycinamy pędy główne o dwie trzecie, a boczne o jedną trzecią, zawsze nad oczkiem skierowanym na zewnątrz.

Opracowane na podstawie książki „abc Drzewa i krzewy ogrodowe” Daniel BrochardMATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przycinać róże, by pięknie rosły? Cięcie róż - kiedy i jak? Jak przycinać róże, by pięknie rosły? Cięcie róż - kiedy i jak?

Pielęgnacje róż zaczynamy wczesną wiosną, gdy tylko stopnieją śniegi. Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy jest przycinanie. Także latem trzeba czasem wykonać cięcie krzewów różanych. Jak to robić,...

Róże - jak je pielęgnować? Jak dbać o róże w ogrodzie?

Jeśli chcesz, aby Twoje róże w ogrodzie co roku pięknie kwitły, naucz się je odpowiednio pielęgnować. Czego potrzebują róże, żeby dobrze rosły?

Jak zadbać o róże przed zimą? Jak zadbać o róże przed zimą?

Jesień to bardzo dobry czas na sadzenie róż, ponieważ zdążą się ukorzenić do zimy i wiosną szybciej rozpoczną wegetację. Jednak aby dobrze przetrwały zimę, warto zabezpieczyć je przed przemarznięciem...

Aktualizacja: 18.10.2014 23:22
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Krauze nie żyje. Kim był znany reżyser?

Krzysztof Krauze zmarł 24 grudnia 2014 roku, po długoletniej walce ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.