porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia?
Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia? Z kamienia można wykonać wiele różnych elementów wystroju ogrodu. Kamienne ...
Czy iglaki trzeba przycinać? Kiedy i jak robić

Jak przycinać iglaki? CIĘCIE IGLAKÓW: Jak i kiedy to robić?

Iglaki, czyli krzewy i drzewa iglaste trzeba przycinać. Najlepiej robić to wczesną wiosną lub na początku lata. Z iglaków trzeba usunąć pędy uszkodzone, a także te, które nadmiernie przerastają.
Jak przycinać iglaki? CIĘCIE IGLAKÓW: Jak i kiedy to robić?
Rośliny iglaste przycina się celem ograniczenia ich wzrostu, albo po to, by nadać im określony kształt. fot.: Photos.com

Drzewa i krzewy iglaste, popularnie nazywane iglakami, często sadzimy w naszych ogrodach. Są dekoracyjne nie tylko w sezonie, ale także zimą. A do tego nie wymagają od nas zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Czy iglaki – podobnie jak rośliny liściaste – trzeba przycinać? Jak to robić?

Rośliny iglaste nie muszą być przycinane. Robimy to tylko wtedy, gdy chcemy ograniczyć ich rozmiary i wzrost roślin, zarówno na wysokość, jak i na szerokość. Przycina się te rośliny, które nadmiernie się rozrastają i utrudniają wzrost innym roślinom. Cięcia wymagają między innymi iglaki tworzące żywopłoty.

Z iglaków trzeba usunąć pędy uszkodzone, te które przemarzły zimą oraz zasychające (często zasychają pędy położone najniżej). Większość iglaków nadaje się do formowania, czyli przycinania pędów roślin w celu nadania im zamierzonego kształtu. W ten sposób powstają z roślin bryły o różnych formach. Formowanie najlepiej znoszą cisy, żywotniki (zwane popularnie tujami), choiny, cyprysiki, jałowce, modrzewie oraz świerki.

Cięcie iglaków najlepiej przeprowadzić wiosną, na przełomie marca i kwietnia, czyli nim jeszcze wyrosną nowe pędy. Zabieg ten można tez przeprowadzić na początku lata (przełom czerwca i lipca), gdy zakończy się intensywny wzrost nowych pędów. Do przycinania najlepiej użyć sekatora (oczywiście dobrze naostrzonego, aby nie miażdżył przycinanych pędów) bądź specjalnych nożyc.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
IGLAKI ZIMĄ – jak je pielęgnować? Jak chronić przed mrozem i śniegiem? IGLAKI ZIMĄ – jak je pielęgnować? Jak chronić przed mrozem i śniegiem?

Iglaki wymagają odpowiedniej pielęgnacji również zimą. Musimy je chronić przed śniegiem i mrozem, nie możemy jednak zapomnieć i o nawodnieniu.

Śnieg na krzewach iglastych w ogrodzie - czy szkodzi roślinom?

Gdy opady śniegu są duże, nasze ogrody pokrywa śnieżna pierzynka. Ochrania ona rośliny, ale może wyrządzić także szkody, szczególnie wśród iglaków. Jak postępować ze śniegiem w ogrodzie?

Jakie szkodniki najczęściej atakują drzewka iglaste? Jak je rozpoznać i zwalczać?

Krzewy i drzewa iglaste, zielone przez cały rok, to klasyczne elementy dekoracyjne w ogrodowej aranżacji. Jednak iglaki także atakują szkodniki i niszczą je. Dowiedz się, jakie szkodniki atakują...

Aktualizacja: 14.08.2013 09:46
Autor: mada
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Korynna Korwin-Mikke: kim jest córka polityka, przyłapana na kradzieży?

O Korynnie Korwin-Mikke, córce polityka,  prezesa KNP zrobiło się ostatnio ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.