porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia?
Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia? Z kamienia można wykonać wiele różnych elementów wystroju ogrodu. Kamienne ...
Czy iglaki trzeba przycinać? Kiedy i jak robić

Jak przycinać iglaki? CIĘCIE IGLAKÓW: Jak i kiedy to robić?

Iglaki, czyli krzewy i drzewa iglaste trzeba przycinać. Najlepiej robić to wczesną wiosną lub na początku lata. Z iglaków trzeba usunąć pędy uszkodzone, a także te, które nadmiernie przerastają.
Jak przycinać iglaki? CIĘCIE IGLAKÓW: Jak i kiedy to robić?
Rośliny iglaste przycina się celem ograniczenia ich wzrostu, albo po to, by nadać im określony kształt. fot.: Photos.com

Drzewa i krzewy iglaste, popularnie nazywane iglakami, często sadzimy w naszych ogrodach. Są dekoracyjne nie tylko w sezonie, ale także zimą. A do tego nie wymagają od nas zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Czy iglaki – podobnie jak rośliny liściaste – trzeba przycinać? Jak to robić?

Rośliny iglaste nie muszą być przycinane. Robimy to tylko wtedy, gdy chcemy ograniczyć ich rozmiary i wzrost roślin, zarówno na wysokość, jak i na szerokość. Przycina się te rośliny, które nadmiernie się rozrastają i utrudniają wzrost innym roślinom. Cięcia wymagają między innymi iglaki tworzące żywopłoty.

Z iglaków trzeba usunąć pędy uszkodzone, te które przemarzły zimą oraz zasychające (często zasychają pędy położone najniżej). Większość iglaków nadaje się do formowania, czyli przycinania pędów roślin w celu nadania im zamierzonego kształtu. W ten sposób powstają z roślin bryły o różnych formach. Formowanie najlepiej znoszą cisy, żywotniki (zwane popularnie tujami), choiny, cyprysiki, jałowce, modrzewie oraz świerki.

Cięcie iglaków najlepiej przeprowadzić wiosną, na przełomie marca i kwietnia, czyli nim jeszcze wyrosną nowe pędy. Zabieg ten można tez przeprowadzić na początku lata (przełom czerwca i lipca), gdy zakończy się intensywny wzrost nowych pędów. Do przycinania najlepiej użyć sekatora (oczywiście dobrze naostrzonego, aby nie miażdżył przycinanych pędów) bądź specjalnych nożyc.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
IGLAKI ZIMĄ – jak je pielęgnować? Jak chronić przed mrozem i śniegiem? IGLAKI ZIMĄ – jak je pielęgnować? Jak chronić przed mrozem i śniegiem?

Iglaki wymagają odpowiedniej pielęgnacji również zimą. Musimy je chronić przed śniegiem i mrozem, nie możemy jednak zapomnieć i o nawodnieniu.

Śnieg na krzewach iglastych w ogrodzie - czy szkodzi roślinom?

Gdy opady śniegu są duże, nasze ogrody pokrywa śnieżna pierzynka. Ochrania ona rośliny, ale może wyrządzić także szkody, szczególnie wśród iglaków. Jak postępować ze śniegiem w ogrodzie?

Jakie szkodniki najczęściej atakują drzewka iglaste? Jak je rozpoznać i zwalczać?

Krzewy i drzewa iglaste, zielone przez cały rok, to klasyczne elementy dekoracyjne w ogrodowej aranżacji. Jednak iglaki także atakują szkodniki i niszczą je. Dowiedz się, jakie szkodniki atakują...

Aktualizacja: 14.08.2013 09:46
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.