porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować glebę w ogrodzie na wiosnę?
Jak przygotować glebę w ogrodzie na wiosnę? Niezależnie od tego, czy zakładamy ogród, robimy rabatę, czy sadzimy ...
Jak wiosną przycinać drzewka owocowe? Oto sprawdzone rady.

Jak przycinać drzewa owocowe? [OGRÓD na WIOSNĘ]

Przycinanie drzew owocowych – i starych, i młodych – nie jest trudne. Nie bójmy się więc ruszać do sadu, uzbrojeni w sekator, tym bardziej, że tylko starannie przycinane drzewka obficie owocują.
Jak przycinać drzewa owocowe? [OGRÓD na WIOSNĘ]

Nim sad obudzi się do życia, drzewa owocowe musimy przyciąć.

fot.: Paige Foster/SXC

Jak więc wiosną przycinać drzewka owocowe? Oto nasze sprawdzone rady.

>>> Jak formować korony młodych drzew owocowych? [KLIKNIJ!]

W przypadku młodych drzewek owocowych przycinanie ograniczamy do kształtowania ich korony. Usuwamy ze środka korony wszystkie martwe, uszkodzone i krzywo rosnące gałązki.

>>> Jakie GATUNKI drzew owocowych można przycinać? [KLIKNIJ!]

W przypadku starych drzew owocowych najpierw wycinamy grube konary, a w drugiej kolejności drobniejsze gałęzie. Grubsze konary korony zawsze tniemy tak, aby do jej środka dostawało się więcej światła słonecznego. Czasami musimy ściąć nawet cały wierzchołek, gdyż łatwiej jest pielęgnować niższe drzewo. Gdy wytniemy konary, możemy z powodzeniem rozpocząć przerzedzanie mniejszych gałęzi.

>>> Jak przycinać drzewa owocowe? [KLIKNIJ!]

Jak przycinamy drzewa owocowe? Usuwamy gałązki uszkodzone, wzajemnie się zacieniające, leżące zbyt blisko siebie i rosnące przy ziemi.

Koniecznie trzeba pozbyć się też tzw. wilków, czyli pionowych, jednorocznych lub dwuletnich, wydłużonych pędów, pojawiających się po silnym cięciu. Są one zbędne, bo nie zawiązują owoców.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest wilk na roślinie? Czy można go ukorzenić?

"Wilki” - tak ogrodnicy nazywają silne jednoroczne pędy rosnące pionowo na konarach drzew owocowych. Ale wilkami okreslane sa także zbędne pędy innych roslin wymagające usunięcia.

Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2013. Jak zaplanować prace ogrodowe w kwietniu? Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2013. Jak zaplanować prace ogrodowe w kwietniu?

Uprawiając swój ogród w kwietniu, skorzystaj z kalendarza biodynamicznego, dzięki któremu poznasz wpływ księżyca na wzrost roślin. Poznaj kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2013! Zaplanuj prace w...

Przycinanie drzew owocowych NA OBRĄCZKĘ i NA CZOP – jak to robić? Przycinanie drzew owocowych NA OBRĄCZKĘ i NA CZOP – jak to robić?

ABC każdego działkowca. Jak wykonuje się przycinanie drzew owocowych na obrączkę, a jak na czop?

Aktualizacja: 21.03.2015 12:14
Źródło: mowimyjak.pl
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Łukasz Barczyk- kim jest? [KARIERA RODZINA]

Łukasz Barczyk to reżyser wchodzącej niedługo do kin superprodukcji „Hiszpanka ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.