porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Trawnik z rolki - jak układać? Ogród na wiosnę [VIDEO]
Trawnik z rolki - jak układać? Ogród na wiosnę [VIDEO] Piękny trawnik to duma każdego właściciela ogrodu. Gdy zakładamy ogród ...
borówka wysoka, borówka amerykańska, cięcie borówki, krzewy owocowe, pielęgnacja krzewów, wiosenne cięcie, jak przycinać borówkę amerykańską

Jak przycinać borówkę amerykańską? Ogród na wiosnę [VIDEO]

Cięcie krzewów borówek jest ważnym zabiegiem ponieważ warunkuje obfite owocowanie. Warto pamiętać, że najwięcej owoców tworzy się na pędach młodych, które pobudzamy do wzrostu właśnie poprzez cięcie. Mówimy, jak ciąć borówkę. Zadbaj o ogród na wiosnę!
Jak przycinać borówkę amerykańską? Ogród na wiosnę [VIDEO]

Systematycznie przycinany krzew borówki amerykańskiej będzie o wiele obficiej owocował.

fot.: sxc.hu

Zadbaj o ogród na wiosnę - zacznij wiosenne cięcie krzewów i drzew.

Jak przycinać młode krzewy po posadzeniu?

Borówki amerykańskie, nazywane też wysokimi najczęściej oferowane są w sprzedaży w pojemnikach.Rośliny ukorzenione (w donicach) można sadzić o każdej porze roku, ale najkorzystniejszym terminem jest wczesna jesień.

  • Jeśli posadzony krzew składa się tylko z jednego pędu, to koniecznie trzeba go przyciąć, aby roślina jak najprędzej się rozgałęziła. Można to zrobić na przełomie wiosny i lata lub wiosną następnego roku. Pęd skracamy mniej więcej o jedną trzecią długości.

  • W przypadku, gdy posadzony krzew borówki amerykańskiej ma już kilka symetrycznie rozłożonych pędów, to cięcie nie jest konieczne i z zabiegiem możemy poczekać.

  • Młode krzewy tniemy średnio dopiero po półtora roku uprawy. Dobrze wyprowadzony krzew przeciętnie powinien składać się z 6-8 głównych pędów.

Jak tniemy krzewy owocujące?

Starsze krzewy, które wydają już owoce, będą potrzebowały prześwietlania. Późną wiosną (jeśli zachodzi taka potrzeba) wycinamy, czyli usuwamy pędy mocno pokładające się i zwisające nad ziemią. Dzięki temu pędy stare zastępujemy młodymi, które będą wydawały owoce.

Borówki wydają najdorodniejsze owoce na pędach jedno-, dwu- i trzyletnich. Starsze, silne pędy skracamy wiosną lub latem, aby dalej się rozgałęziały. Kiedy rośliny osiągną pełnię owocowania, każdego roku późną wiosną powinno się usuwać około 20-30% procent masy pędów.

ZOBACZ, JAK PRZYCINAĆ DRZEWA I KRZEWY:

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Borówka wysoka – jak ją uprawiać? [SPRAWDZONE RADY] Borówka wysoka – jak ją uprawiać? [SPRAWDZONE RADY]

Borówka wysoka (amerykańska) dobrze się czuje w naszym klimacie. Nie jest rośliną zbyt wymagającą, jeśli chodzi o warunki glebowe i miejsce. Obficie owocuje.

Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów? Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów?

Sadząc krzewy borówki wysokiej (zwanej amerykańską), należy pamiętać, że do obfitego owocowania, wymagają one systematycznego cięcia. Czy wiesz kiedy i jak należy to robić?

Szparagi z własnej działki: Jak długo trzeba czekać na pierwsze szparagi? Ogród na wiosnę Szparagi z własnej działki: Jak długo trzeba czekać na pierwsze szparagi? Ogród na wiosnę

Wybierasz rośliny, bo chcesz wzbogacić swój ogród na wiosnę? Posadź szparagi, zdrowe i modne warzywo! Co zrobić, żeby zapewnić sobie wysokie plony dorodnych szparagów z własnej działki?

Aktualizacja: 25.04.2014 11:54
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był rotmistrz Witold Pilecki?
Kim był rotmistrz Witold Pilecki?

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.