porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy iglaki nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie? Jakie rośliny wybrać?
Czy iglaki nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie? Jakie rośliny wybrać? Balkony i tarasy możemy ozdabiać nie tylko roślinami sezonowymi. Warto ...
Angielski trawnik to marzenie wielu posiadaczy ogrodów

Jak pielęgnować trawę, by mieć "angielski" trawnik? OGRÓD ANGIELSKI

Trawnik często zajmuje sporą powierzchnię w ogrodzie i jest traktowany jako jego wizytówka. Angielski trawnik to wzór dla wielu miłośników roślin. Jak stworzyć w ogrodzie taki wzorcowy trawnik? Ogród Angielski.
Jak pielęgnować trawę, by mieć "angielski" trawnik? OGRÓD ANGIELSKI
Aksamitna murawa to marzenie wielu ogrodników amatorów. Uzyskanie jej wymaga sporo pracy i starań, ale jest możliwe. fot.: Photos.com

Jak stworzyć angielski trawnik?

Co zrobić, aby trawnik w naszym ogrodzie wyglądał jak najprawdziwszy angielski trawnik, z gęstą, soczyście zieloną murawą, po której z przyjemnością chodzimy boso? Przede wszystkim należy założyć go w prawidłowy sposób, w odpowiednim czasie i miejscu.

Na taki trawnik najlepiej wybrać w ogrodzie miejsce dobrze nasłonecznione. A potem niezbędna jest jego intensywna pielęgnacja. Takiemu trawnikowi trzeba poświęcić dużo czasu i pracy. Chcąc mieć w ogrodzie angielski trawnik musimy wziąć pod uwagę to, że wymaga on częstego i regularnego koszenia. Źdźbła traw powinny być ścinane nisko. Potencjalny właściciel angielskiego trawnika musi więc zarezerwować sobie sporo czasu na koszenie trawy. Do koszenia angielskiego trawnika znakomicie nadają się kosiarki bębnowe, ale raczej na trawniki o niedużej powierzchni (do około 500 m2).

Nawożenie, podlewanie i inne zabiegi pielęgnacyjne

Murawa angielskiego trawnika musi być nawożona: wiosną stosuje się nawozy o dużej zawartości azotu (by pobudzić wzrost tzw. zielonej masy), natomiast jesienią środki zawierające fosfor i potas.
Angielskie trawniki trzeba też często podlewać. Warto zainwestować w automatyczne zraszacze obrotowe.

Wczesną jesienią trzeba przeprowadzić zabieg napowietrzania (aeracji) trawnika. Zabieg ten polega na wykonaniu otworów bądź szczelin w podłożu, w strefie rozwoju korzeni traw, dzięki czemu poprawia się wymiana powietrza w glebie, efektywniejsze jest wnikanie wody i skuteczniejsze działanie nawozów.

Niezbędne jest też systematyczne grabienie murawy, aby usunąć resztki ściętych źdźbeł traw i mech.

Ogród angielski: Ogrody pokazowe Goczałkowice-Zdrój

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym nawozić trawnik? Jak mieć piękną zieloną murawę w ogródku? Czym nawozić trawnik? Jak mieć piękną zieloną murawę w ogródku?

Częste koszenie trawy pobudza ją do intensywnego wzrostu, a do tego potrzeba wielu minerałów. Dlatego pielęgnując darń, należy pamiętać, że bardzo ważne jest regularne nawożenie trawnika. Jakie...

Który trawnik wybrać - z siewu czy z rolki?

Trawnik można założyć wysiewając mieszankę nasion traw lub rozkładając darń wyprodukowaną w szkółce, pociętą na równe pasy i zrolowaną, tak jak dywan. Który wybrać?

Jak założyć trawnik?

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż założenie trawnika. Tymczasem jeśli marzysz o ładnym trawniku, musisz nad nim popracować. Mówimy co zrobić aby mieć piękny trawnik. 

Aktualizacja: 05.09.2014 19:55
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Wróblewski – kim jest nowy naczelny WPROST?

Tomasz Wróblewski – zwolniony z „Rzeczpospolitej” w listopadzie 2012 roku w ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.