porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pod jaką wierzbą siedzi Chopin?
Pod jaką wierzbą siedzi Chopin? Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich znamy wszyscy i większość ...
Róże

Jak pielęgnować róże?

Róże potrzebują nieco więcej pielęgnacji niż inne rośliny ogrodowe, aby w pełni ukazać swe walory. Mimo to są niezmiennie popularnymi i poszukiwanymi krzewami ogrodowymi. Przy odpowiednim doborze stanowiska i właściwej uprawie, róże nie muszą sprawiać problemów. O czym pamiętać przed i po posadzeniu róż?
Jak pielęgnować róże?

Są to prawdziwe królowe ogrodów, lubiane przez większośc ogrodników amatorów. Znajdziemy wśród odmiany o rozmaitym przeznaczeniu - pnące, okrywowe itd. Wszystkie zdobią kwiaty, które urzekają swoją urodą.

fot.: MURATOR

Dobre miejsce

Właściwe stanowisko dla róż to połowa sukcesu w ich uprawie. Idealne będzie miejsce w pełni nasłonecznione lub półcieniste. Warto pamiętać, że odmiany róż o czerwonych płatkach często ulegają poparzeniu, gdy rosną na stanowisku bardzo nasłonecznionym, pod ścianami budynków.

Podłoże

Właściwe podłoże jest tak samo ważne jak stanowisko. Róże najlepiej czują się na gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych glebach, które zawierają dużo materii organicznej. Nie tolerują nadmiaru wilgoci w glebie, gdyż wtedy łatwo chorują i stają się mało atrakcyjne. Optymalne wskaźnik pH gleby dla róż to 6-7.

Kiedy sadzić?

Dobrym terminem sadzenia róż jest jesień, ewentualnie wczesna wiosna. Krzewy sadzimy w taki sposób, aby szyjka korzeniowa znajdowała się 2-3 cm pod powierzchnią ziemi. Pomiędzy różami rabatowymi zostawiamy odstępy około 50 cm. Róże pnące sadzimy w rozstawie około 1 m.

Pożyteczne ściółkowanie

Po posadzeniu warto wyściółkować glebę pod krzewami. Najprościej zrobić to korą, która chroni podłoże przed nadmierną utrata wilgoci oraz ogranicza rozwój chwastów. Należy pamiętać, że krzewy ściółkowane korą potrzebują regularnego zasilania nawozami azotowymi.

Jak nawozić?

Bez regularnego zasilania róże słabo kwitną i rosną. Najlepiej dokarmiać je jesienią kompostem lub dobrze rozłożonym nawozem organicznym (obornik). Wiosną stosujemy od kwietnia łatwe w użyciu nawozy mineralne przeznaczone dla róż.

Zabezpieczenie przed mrozem

Przed zimą (po pierwszych przymrozkach) usypujemy kopczyki z ziemi lub torfu na wysokość 20 cm od podstawy krzewu. Przed zimą nie przycinamy pędów, gdyż może to osłabić roślinę.

Jak ciąć?

Główne ciecie wykonujemy wiosną – w kwietniu. Należy usunąć pędy uszkodzone przez mróz lub chore, wycinając je u nasady. Pozostałe pędy skracamy na około 5 oczek u odmian silnie rosnących oraz 2-4 oczka u odmian rosnących wolniej. Róże okrywowe nie wymagają mocnego ciecia. Wystarczy jedynie usunąć im pędy stare i zdziczałe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Piękny ogród przy niewielkim nakładzie pracy - jak to zrobić? Piękny ogród przy niewielkim nakładzie pracy - jak to zrobić?

Ogrody wymagają pielęgnacji – usuwania chwastów, podlewania, nawożenia... Ale jedne wymagają więcej troski i czasu, a inne mniej. W czym tkwi sekret?

Podlewanie roślin ogrodowych - jak podlewać ogród? Podlewanie roślin ogrodowych - jak podlewać ogród?

Ogród może być ozdobą domu. Miejscem zabaw, relaksu, ale i pracy, bo żeby ogród ładnie wyglądał trzeba o niego dbać. Podstawą pielęgnacji roślin w ogrodzie jest ich nawadnianie. Kiedy i jak często...

JAK UPRAWIAĆ LAWENDĘ? Poznaj bliżej dekoracyjny kwitnący krzew i jego wymagania JAK UPRAWIAĆ LAWENDĘ? Poznaj bliżej dekoracyjny kwitnący krzew i jego wymagania

Lawenda to dekoracyjny kwitnący krzew, coraz bardziej popularny w Polsce. Dowiedz się jak sadzić, pięlęgnować i rozmnażać lawendę. 

Aktualizacja: 16.07.2014 18:28
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Wojtunik – kim jest? [AFERA TAŚMOWA]
Paweł Wojtunik – kim jest? [AFERA TAŚMOWA]

Od dziecka chciał zostać policjantem, ponieważ wierzył, że w dzięki ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.