porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o ognik szkarłatny?
Jak dbać o ognik szkarłatny? Ogniki należą do krzewów, które swoje największe walory ozdobne ukazują ...
Amarylis to piękna roślina cebulowa uprawiana w doniczkach

Jak pielęgnować AMARYLIS?

Amarylis, to potoczna nazwa rośliny cebulowej zwanej Hippeastrum. Jak ją pielęgnować, by zakwitła ponownie?
Jak pielęgnować AMARYLIS?
Jak pielęgnować hippeastrum, by zakwitł ponownie? fot.: Photos.com

Hippeastrum to roślina cebulowa, uprawiana najczęściej w doniczkach i wykorzystywana do zdobienia wnętrz. Zazwyczaj kupujemy kwitnące okazy zimą.

Po przekwitnięciu amarylisa należy obciąć pędy kwiatostanowe, pozostawiając same liście. Roślinę ustawiamy w widnym miejscu (najlepiej na parapecie okna, ale nie w ostrym słońcu) i nadal podlewamy. W tym czasie liście nadal rosną, fotosyntetyzują, a w cebuli gromadzą się substancje zapasowe. Cebula powiększa swoje rozmiary i tworzą się w niej zaczątki nowych pędów kwiatostanowych.

Do końca lipca amarylis nawozimy co 2–3 tygodnie nawozem w płynie (dawka podana na opakowaniu). Aby hippeastrum zakwitło ponownie musi przejść okres spoczynku, który zaczyna się na początku sierpnia. Wtedy zaprzestajemy nawożenia i stopniowo ograniczamy podlewanie, aż do całkowitego jego zaprzestania. Liście zasychają i zamierają. Doniczkę z cebula trzeba w tym czasie postawić w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu (13-15 st.C). W listopadzie przenosimy doniczkę do mieszkania, ustawiamy w jasnym miejscu przy oknie i zaczynamy ją podlewać, roślina powinna wypuścić nowe pędy kwiatostanowe, a potem także liście.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pelargonie - dlaczego wybieramy te kwiaty na balkon? Pelargonie - dlaczego wybieramy te kwiaty na balkon?

Gdy chcemy kupić rośliny doniczkowe do ozdobienia balkonu i tarasu, największy wybór odmian znajdujemy wśród pelargonii. Pelargonie są najczęściej sadzonymi na balkonach roślinami ozdobnymi. Dlaczego...

Hiacynt w domu - wszystko o hiacyntach. Co musisz wiedzieć, by prezentował się pięknie? Hiacynt w domu - wszystko o hiacyntach. Co musisz wiedzieć, by prezentował się pięknie?

Hiacynty to kwiaty, które znane nam są głównie z wiosennych rabatek. Jednak te rośliny równie ślicznie prezentują się na naszych parapetach. Jak dbać o hiacynta w domu? Co musisz o nim wiedzieć?

Jak pielęgnować amarylis lub hippeastrum kupione z pąkiem kwiatowym? Jak pielęgnować amarylis lub hippeastrum kupione z pąkiem kwiatowym?

Doniczki z wystającymi pędami zwieńczonymi dużymi pąkami możemy kupić niemal w każdej kwiaciarni, a nawet w supermarketach. Jeżeli chcemy cieszyć się wspaniałymi kwiatami, trzeba o roślinę...

Aktualizacja: 10.10.2012 13:01
Autor: mada
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Magdalena Kozielska, biegaczka za którą wstawiła się Justyna Kowalczyk?
Kim jest Magdalena Kozielska, biegaczka za którą wstawiła się Justyna Kowalczyk?

O Magdalenie "Megi" Kozielskiej zrobiło się głośno za sprawą Justyny ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.