porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wiosenne opryski drzew owocowych – jak zlikwidować szkodniki i uchronić pożyteczne owady. Ekologiczne opryski wiosną
Wiosenne opryski drzew owocowych – jak zlikwidować szkodniki i uchronić pożyteczne owady. Ekologiczne opryski wiosną Wiosenne opryski drzew owocowych decydują o obfitości plonów jesienią. Jeśli ...
Opryski wiosenne chronią rośliny osłabione po zimie

Jak opryskiwać drzewa owocowe? Wiosenna ochrona roślin

Aby drzewa i owoce były piękne i zdrowe, trzeba je opryskiwać. Opryski chronią drzewa przed pleśnią, rakiem bakteryjnym, torbielami, a także szkodnikami. Jakie opryski nalezy wykonać wiosną? Kiedy opryskiwać drzewa owocowe w ogrodzie?

Instrukcja opryskiwania - krok po kroku

 1. Pierwszy oprysk wiosenny należy przeprowadzić zanim pojawią się liście. Zazwyczaj robi się to od końca lutego do końca marca. Temperatura powietrza powinna być powyżej 7 st.C.

 2. Najlepiej zabrać się za opryskiwanie w dzień bezwietrzny. Dobrze by było, aby nie zanosiło się na deszcz w ciągu przynajmniej dwóch dni. Woda może bowiem zmyć oprysk zanim zdąży się wchłonąć w drzewo.

 3. Każde drzewo owocowe należy opryskać bardzo dokładnie. Nie oszczędzajmy preparatu grzybobójczego. Drzewo powinno być zlane, tak aby preparat z niego skapywał.

 4. Kolejny oprysk całościowy, wykonuje się już po opadnięciu wszystkich płatków kwiatów z drzew. Opryskiem pokrywamy całe drzewo – od podstawy pnia aż po końce gałęzi. Można również spryskać teren dookoła drzewa.

 5. Nie opryskujmy drzew znajdujących się w pobliżu stawów –  użyte chemikalia są szkodliwe dla ryb.

 6. Nigdy nie przeprowadzamy oprysków w czasie kwitnienia, aby nie wyrządzić szkody pszczołom.

 7. Najlepsze są preparaty organiczne. Te z olejkami mineralnymi działają insektobójczo, natomiast preparaty z siarką i miedzią – grzybobójczo. Preparaty z dodatkiem kaoliny dobrze zwalczają szkodniki.

 8. Należy pamiętać, by odczekać około 30 dni z użyciem produktów siarkowych, jeżeli wcześniej opryskaliśmy drzewka jakimkolwiek środkiem zawierającym olejki.

 9. Pamiętaj! Podczas opryskiwania ważne jest, aby zawsze nosić okulary ochronne i rękawice, nawet jeżeli stosowany przez nas oprysk jest organiczny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Mini sad – jakie drzewka wybrać? Mini sad – jakie drzewka wybrać?

Nie wszystkie odmiany uprawiane w sadach produkcyjnych nadają się do sadzenia w ogródku przy domu. Na co zwrócić uwagę wybierając drzewka owocowe, z których można założyć własny mini sad?

Jak pozbyć się opakowań po środkach ochrony roślin?

Opakowania po zużytych pestycydach i herbicydach, które stosujemy w ogrodach stanowią zagrożenie dla środowiska, czyli także naszego zdrowia. Sposób w jaki powinniśmy się ich pozbywać reguluje...

Szczepienie drzew owocowych. Jak rozmnożyć jabłoń? Szczepienie drzew owocowych. Jak rozmnożyć jabłoń?

Szczepienie to sposób rozmnażania i uszlachetniania drzew owocowych. Możemy je przeprowadzić samodzielnie, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zobacz, jak prawidłowo przeprowadzić...

Aktualizacja: 07.03.2013 23:04
Autor: Maria Olczak
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
 • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Magdalena Ogórek, nowa partnerka Bartosza Węglarczyka?
Kim jest Magdalena Ogórek, nowa partnerka Bartosza Węglarczyka?

Piękna, inteligentna i wykształcona. Historyk Kościoła, dziennikarka, kiedyś związana z ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.