porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pielęgnować rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Rośliny cebulowe to symbol wiosny. Odpowiednio pielęgnowane stają się wspaniałą ...
Bób to roślina strączkowa, ma ziarna o doskonałym smaku i znakomitych walorach odżywczych. Dlatego warto mieć bób we własnym ogródku

Jak i kiedy sadzić bób? Dowiedz się, jak uprawiać to doskonałe warzywo!

Bób to doskonałe warzywo, a jego uprawa nie jest skomplikowana. Warto wysiać go na własnej działce, tym bardziej, że udaje się zazwyczaj dobrze. Wymaga jednak sporej ilości wody, nie znosi gleb kwaśnych. Dowiedz się kiedy i gdzie można sadzić bób?
Jak i kiedy sadzić bób? Dowiedz się, jak uprawiać to doskonałe warzywo!

Ziarenka bobu można zamoczyć w wodzie przed sadzeniem - siew ziaren już z kiełkami przyspiesza zbiory o tydzień.

fot.: Photos.com

Kiedy i jak siać bób?

Bób wysiewa się najczęściej wprost do gruntu. Nasiona są dość odporne na chłód i warto wysiewać je bardzo wcześnie. Jeśli pogoda sprzyja, można to zrobić już pod koniec marca.

Nasiona najczęściej wysiewa się w rzędach, oddalonych od siebie na około pół metra. Trzeba pamiętać, że dorosła roślina może osiągnąć metr wysokości i potrzebuje do prawidłowego wzrostu odpowiednio wiele miejsca. Na metrze bieżącym rzędu wysiewa się zazwyczaj około dziesięciu nasion.

Nasiona sadzimy dość głęboko, wciskając je w ziemię na ok. 5-6 cm. Jeśli zależy nam na możliwie najwcześniejszych zbiorach, nasiona można namoczyć i wysadzać takie, które wypuściły już kiełki. Powinno to doprowadzić do przyspieszenia zbiorów o mniej więcej tydzień. Jeszcze bardziej skrócimy wegetację, przygotowując wcześniej rozsadę.

Jeśli nie stosujemy przekrywania sadzonek włókniną ani nie prowadzimy uprawy pod folią, sadzonek lepiej nie wysadzać do gruntu przed 10 kwietnia.

Nasiona kiełkują już wówczas, gdy temperatura przekroczy 3 stopnie Celsjusza. Młode siewki wytrzymują spadek temperatury nawet do minus czterech stopni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak i kiedy przygotować rozsadę pomidorów? ROZSADA POMIDORÓW na czym polega? Jak i kiedy przygotować rozsadę pomidorów? ROZSADA POMIDORÓW na czym polega?

Pomidory uważane są przez wielu za najlepsze z warzyw. Szczególnie dobrze smakują, gdy zerwiemy je dojrzałe z własnego krzaka. Uprawa pomidorów na działce pozwala też na wybór najsmaczniejszych,...

Po co uprawiać topinambur? Czy słonecznik bulwiasty jest prosty w uprawie? Po co uprawiać topinambur? Czy słonecznik bulwiasty jest prosty w uprawie?

Wśród wielu roślin, które odkrywcy Ameryki przywozili do rodzinnych krajów, znalazło się niezwykłe warzywo – słonecznik bulwiasty. Coraz chetniej uprawiany jest też w polskich ogrodach. Dowiedz...

Jak wygląda nieszpułka? Czy owoce nieszpułki są jadalne?

Nieszpułka, jedno z najwcześniej uprawianych na terenie Europy drzew owocowych, stała się dziś rzadkością. Może warto znaleźć dla niej miejsce w przydomowym ogródku?

Aktualizacja: 19.05.2012 09:45
Autor: GG
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Chada - kim jest? [KARIERA, RODZINA, PROBLEMY Z PRAWEM]
Tomasz Chada - kim jest? [KARIERA, RODZINA, PROBLEMY Z PRAWEM]

Na stronie Komendy Stołecznej Policji pojawił się list gończy za ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.