porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy przycinać liściaste krzewy ozdobne?
Kiedy przycinać liściaste krzewy ozdobne? krzewy ozdobne znajdziemy w każdym ogrodzie. To baza ogrodowych projektów. ...
Ogrodowe przeboje

Jak dbać o trawę pampasową?

Trawy ozdobne są ostatnio bardzo popularne, gdyż nie są roślinami bardzo wymagającymi, a zdobią ogród, bo rosną dość bujnie. Jakich warunków potrzebuje najpopularniejsza trawa pampasowa?
Jak dbać o trawę pampasową?

Trawy ozdobne łatwo rosną i zdobią ogród nie tylko swoimi liśćmi, ale także swoimi kwiatostanami. Niektóre gatunki zakwitają na początku jesieni, wtedy gdy w ogrodzie brak już nowości.

fot.: MURATOR

Trawy ozdobne najefektowniej prezentują się u schyłku lata i jesienią, kiedy możemy podziwiać ich dekoracyjne kwiatostany i barwne liście. Szczególnie interesujące są gatunki i odmiany osiągające znaczną wysokość i wyróżniające się wśród innych roślin ogrodowych. Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) dzięki swym oryginalnym, puszystym kwiatostanom jest jedną z najbardziej poszukiwanych traw ozdobnych. Czy ta dekoracyjna trawa jest trudna w uprawie?

Niezwykłe kwiatostany

Trawa pampasowa ma sztywno wyprostowany pokrój i dorasta nawet do 3 m wysokości, ale w sprzedaży dostępne są także odmiany nieco niższe (np. `Evita`). Największym walorem ozdobnym tej niezwykłej trawy są bardzo oryginalne i ozdobne kwiatostany. Puszyste i okazałe kłosy (około 30 cm) mają kremową lub srebrzystobiałą barwę. Ukazują się we wrześniu i październiku, w czasie gdy większość roślin w ogrodzie jest już mniej atrakcyjna. Ozdobne są także niebieskawe lub matowozielone, wąskie, taśmowate liście.

Większe wymagania

Większość ozdobnych traw ogrodowych nie ma dużych wymagać glebowych i radzą sobie one w różnych warunkach siedliskowych. Szybko przystosowują się do nowych warunków i rosną zarówno na gliniastym podłożu, jak i na piasku. Wystarczy im jedynie słońce. Trawa pampasowa ma nieco większe wymagania. Aby w pełni ukazała wszystkie swe walory potrzebuje przepuszczalnej, niezbyt wilgotnej gleby i w pełni nasłonecznionego stanowiska. Nadmiar wilgoci w podłożu powoduje, że roślina szybko zaczyna chorować i zamiera. Jeśli mamy taką właśnie glebę w ogrodzie, przed posadzeniem trawy pamapasowej należy dodać do podłoża piasku, aby je rozluźnić. Glebę warto też wzbogacić kompostem (lub regularnie zasilać nawozami mineralnymi) i wyściółkować korą (najlepiej przekompostowaną).

Konieczne okrycie na zimę

Trawa pampasowa nie jest niestety odporna na nasze mroźne zimy, dlatego wymaga ochrony przed niskimi temperaturami. Po pierwszych przymrozkach owijamy roślinę matą słomianą, białą agrowłókniną lub tekturą falistą i obwiązujemy sznurkiem. Dolną część obsypujemy korą lub torfem, formując nieduży kopczyk. Nie skracamy i nie tniemy jej przed zimą. Przycinamy nisko nad ziemią dopiero wiosną aby pobudzić ją do wypuszczenia nowych liści.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Trawy ozdobne do małego ogrodu - jakie wybrać? Trawy ozdobne do małego ogrodu - jakie wybrać?

Trawy ozdobne to doskonały pomysł na obsadzenie rabat i tło dla innych, kwitnących roślin. Jakie gatunki traw ozdobnych wybrać do niewielkiego ogrodu? Podpowiadamy!

Jak założyć trawnik?

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż założenie trawnika. Tymczasem jeśli marzysz o ładnym trawniku, musisz nad nim popracować. Mówimy co zrobić aby mieć piękny trawnik. 

TRAWY OZBODNE W OGRODZIE. Zobacz, które trawy ozdobne są najbardziej dekoracyjne jesienią?

Trawy ozdobne stają się jednym z najbardziej oryginalnych akcentów. Niezwykle efektowne kwiatostany, w połączeniu z barwnymi liśćmi, zachwycają widokiem. Przeczytaj, które gatunki traw są szczególnie...

Aktualizacja: 20.09.2011 10:05
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Pola Dwurnik – kim jest? [RODZINA, KARIERA, SPRAWA FELIETONÓW]
Pola Dwurnik – kim jest? [RODZINA, KARIERA, SPRAWA FELIETONÓW]

Pola Dwurnik w ciągu kilku dni znalazła się w centrum ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.