porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać HIACYNT w domu?
Jak uprawiać HIACYNT w domu? Hiacynty są idealną rośliną cebulową do uprawy w warunkach domowych. ...
Jak pielęgnować hiacynta doniczkowego? Hiacynty w domu. Jak uprawiać hiacynty w domu?

Hiacynt w domu - wszystko o hiacyntach. Co musisz wiedzieć, by prezentował się pięknie?

Hiacynty to kwiaty, które znane nam są głównie z wiosennych rabatek. Jednak te rośliny równie ślicznie prezentują się na naszych parapetach. Jak dbać o hiacynta w domu? Co musisz o nim wiedzieć?
Hiacynt w domu - wszystko o hiacyntach. Co musisz wiedzieć, by prezentował się pięknie?

ta efektowna i pięknie pachnąca roślina cebulowa może byc hodowana w doniczce. Dzięki temu możemy szybciej cieszyć się wiosną w domu

fot.: Mariusz Bykowski

Podstawowe informacje o hiacyncie

Hiacynt (Hyacinthus) to wieloletnia roślina cebulkowa z rodziny liliowatych.  Kwiaty te są jednymi z najpopularniejszych ozdób wiosennych ogródków, można je także zasadzić w doniczce. Osiągają wysokość do 30 cm, cieszą oczy nasyconymi kolorami i pięknym zapachem. Najbardziej popularne gatunki to: „Lord Balfour" (fioletowy), „Mulberry Rose" ( różowy) oraz „Blue Jacket” (niebieskie.) Ich cebulki są wydłużone lub kuliste o obwodzie ok. 20 centymetrów.

Jak uprawiać hiacynta w doniczce?

Pierwszym krokiem w zasadzeniu hiacynta jest wybór zdrowej cebulki. Zwróćmy uwagę na to, aby nie była ona pomarszczona czy nadpleśniała. Cebulkę umieszczamy na początku jesieni w chłodnym, zaciemnionym miejscu na okres około dwóch miesięcy.

Kiedy pojawią się białe korzonki, hiacynta sadzimy w doniczce (cebula w 1/3 wysokości powinna wystawać z ziemi), którą stawiamy w słonecznym miejscu. Czekamy na pojawienie się liści, a następnie - pąka kwiatowego. Hiacynt powinien rozkwitnąć już po kilku dniach. Jeśli chcemy, aby kwiat utrzymał się dłużej, powinniśmy przenosić go na noc do chłodniejszego pomieszczenia.

Hiacynt w domu - podlewanie

Istotne jest też regularne podlewanie hiacynta - wodę lejemy bezpośrednio na podłoże. Gdy hiacynt przekwitnie - nadal go podlewamy, aż do całkowitego wyschnięcia liści (zazwyczaj dzieje się to w czerwcu), które następnie usuwamy. Delikatnie i ostrożnie wykopujemy cebulkę, którą oczyszczamy i przechowujemy w zaciemnionym miejscu. Po 3 tygodniach, gdy obeschnie, wkładamy ją do papierowej torby i trzymamy aż do jesieni, kiedy to sadzimy ją już nie w doniczce, ale w ogródku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak pielęgnować AMARYLIS? Jak pielęgnować AMARYLIS?

Amarylis, to potoczna nazwa rośliny cebulowej zwanej Hippeastrum. Jak ją pielęgnować, by zakwitła ponownie?

Sposób na TANIE KWIATY DO OGRODU i na balkon. Jak rozmnażać byliny przez podział? Sposób na TANIE KWIATY DO OGRODU i na balkon. Jak rozmnażać byliny przez podział?

Ukwiecony balkon, taras czy ogród to  marzenie wielu ogrodników amatorów. Jednak kupowanie sadzonek potrafi być dość kosztowne. Możemy oszczędzić rozmnażając samodzielnie nasze ulubione rośliny....

Pelargonie - dlaczego wybieramy te kwiaty na balkon? Pelargonie - dlaczego wybieramy te kwiaty na balkon?

Gdy chcemy kupić rośliny doniczkowe do ozdobienia balkonu i tarasu, największy wybór odmian znajdujemy wśród pelargonii. Pelargonie są najczęściej sadzonymi na balkonach roślinami ozdobnymi. Dlaczego...

Aktualizacja: 09.03.2015 15:50
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Magdalena Ogórek - kim jest? [kariera, rodzina]
Magdalena Ogórek - kim jest? [kariera, rodzina]

Magdalena Ogórek została właśnie ogłoszona kandydatką na prezydenta z ramienia ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.