porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać HIACYNT w domu?
Jak uprawiać HIACYNT w domu? Hiacynty są idealną rośliną cebulową do uprawy w warunkach domowych. ...
Jak pielęgnować hiacynta doniczkowego? Hiacynty w domu. Jak uprawiać hiacynty w domu?

Hiacynt w domu - wszystko o hiacyntach. Co musisz wiedzieć, by prezentował się pięknie?

Hiacynty to kwiaty, które znane nam są głównie z wiosennych rabatek. Jednak te rośliny równie ślicznie prezentują się na naszych parapetach. Jak dbać o hiacynta w domu? Co musisz o nim wiedzieć?
Hiacynt w domu - wszystko o hiacyntach. Co musisz wiedzieć, by prezentował się pięknie?

ta efektowna i pięknie pachnąca roślina cebulowa może byc hodowana w doniczce. Dzięki temu możemy szybciej cieszyć się wiosną w domu

fot.: Mariusz Bykowski

Podstawowe informacje o hiacyncie

Hiacynt (Hyacinthus) to wieloletnia roślina cebulkowa z rodziny liliowatych.  Kwiaty te są jednymi z najpopularniejszych ozdób wiosennych ogródków, można je także zasadzić w doniczce. Osiągają wysokość do 30 cm, cieszą oczy nasyconymi kolorami i pięknym zapachem. Najbardziej popularne gatunki to: „Lord Balfour" (fioletowy), „Mulberry Rose" ( różowy) oraz „Blue Jacket” (niebieskie.) Ich cebulki są wydłużone lub kuliste o obwodzie ok. 20 centymetrów.

Jak uprawiać hiacynta w doniczce?

Pierwszym krokiem w zasadzeniu hiacynta jest wybór zdrowej cebulki. Zwróćmy uwagę na to, aby nie była ona pomarszczona czy nadpleśniała. Cebulkę umieszczamy na początku jesieni w chłodnym, zaciemnionym miejscu na okres około dwóch miesięcy.

Kiedy pojawią się białe korzonki, hiacynta sadzimy w doniczce (cebula w 1/3 wysokości powinna wystawać z ziemi), którą stawiamy w słonecznym miejscu. Czekamy na pojawienie się liści, a następnie - pąka kwiatowego. Hiacynt powinien rozkwitnąć już po kilku dniach. Jeśli chcemy, aby kwiat utrzymał się dłużej, powinniśmy przenosić go na noc do chłodniejszego pomieszczenia.

Hiacynt w domu - podlewanie

Istotne jest też regularne podlewanie hiacynta - wodę lejemy bezpośrednio na podłoże. Gdy hiacynt przekwitnie - nadal go podlewamy, aż do całkowitego wyschnięcia liści (zazwyczaj dzieje się to w czerwcu), które następnie usuwamy. Delikatnie i ostrożnie wykopujemy cebulkę, którą oczyszczamy i przechowujemy w zaciemnionym miejscu. Po 3 tygodniach, gdy obeschnie, wkładamy ją do papierowej torby i trzymamy aż do jesieni, kiedy to sadzimy ją już nie w doniczce, ale w ogródku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Fikus benjamina – jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać? Fikus benjamina – jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać?

Figowiec benjamiński (Ficus Benjamina), zwany także benjaminkiem to piękna roślina o drobnych listkach, która udekoruje zarówno duży salon, jak i małą sypialnię. Dowiedz się więcej o tej tropikalnej...

Jak pielęgnować AMARYLIS? Jak pielęgnować AMARYLIS?

Amarylis, to potoczna nazwa rośliny cebulowej zwanej Hippeastrum. Jak ją pielęgnować, by zakwitła ponownie?

Aktualizacja: 09.03.2015 15:50
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adrian Makar, zwycięzca Mam Talent. Kim jest? Skąd pochodzi?
Adrian Makar, zwycięzca Mam Talent. Kim jest? Skąd pochodzi?

Adrian Makar to zwycięzca ostatniej edycji Mam Talent. Kim jest ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.