porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest MIKORYZA i jak wpływa na kondycję roślin? Obserwacje prowadzone przez ogrodników i leśników wykazały, że rośliny współpracują ...
W jakim miejscu najlepiej założyć sad? Na jakiej ziemi drzewka owocowe będą dobrze rosły?

Gdzie najlepiej posadzić DRZEWKA OWOCOWE?

Nawet w niewielkim ogrodzie wokół jednorodzinnego domu warto posadzić kilka drzewek i krzewów owocowych, bo dojrzałe owoce zrywane wprost z gałęzi nie dość, że smaczne, są też bardzo zdrowe. Jakie miejsce wybrać pod własny minisad? 
Gdzie najlepiej posadzić DRZEWKA OWOCOWE?
Drzew owocowych nie należy sadzić w zagłębieniach terenu - w takich miejscach większe jest ryzyko, że wiosną mróz uszkodzi kwiaty. fot.: sxc.hu

Gdzie posadzić drzewka owocowe?

Miejsce dla drzewek owocowych powinno być dobrze oświetlone, bo od tego zależy jakość owoców; uprawiane na słońcu są lepiej wybarwione i smaczniejsze. Drzewa i krzewy owocowe źle rosną w zagłębieniach terenu, bo powstają w nich tak zwane zastoiska mrozowe (zimne powietrze spływa do położonego najniższej punktu terenu). Wiosną w takich miejscach przymrozki mogą uszkadzać kwiaty.

Szczególną rozwagę należy zachować przy wyborze stanowiska dla brzoskwiń, nektaryn, moreli i winorośli. Są to gatunki ciepłolubne, które najlepiej rosną i owocują w zacisznych miejscach, na przykład osłoniętych ścianą żywopłotu czy przy południowej ścianie budynku.

Jaka ziemia jest dobra dla drzew owocowych?

Ziemia do uprawy drzew owocowych powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy i dostatecznie wilgotna, ale nie podmokła. Do uprawy drzew owocowych nie nadają się gleby ciężkie i zbite, z wysokim poziomem wód gruntowych (powyżej 1,5 m), zamiast nich lepiej posadzić krzewy. Na takim podłożu szczególnie źle czuje się orzech włoski, czereśnia i grusza.

Drzewa rosnące w zbyt mokrej glebie są bardziej wrażliwe na mróz. Warto też pamiętać o tym, że owoce z drzew uprawianych na lekkiej glebie wcześniej dojrzewają i są ładniej wybarwione niż te z drzew rosnących na ciężkim, na przykład gliniastym, podłożu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak sadzić jabłonie? Sadzenie jabłoni jesienią

W ogrodach obok roślin ozdobnych sadzimy też drzewa i krzewy owocowe, wśród których najpopularniejsze są jabłonie. Jak posadzić drzewko jabłoni? Kiedy najlepiej to zrobić?

Choroby drzew owocowych - naturalne metody zwalczania

Drzewka owocowe często wyglądają źle.Dziurawe liście, szary nalot, zasychające pędy. Choć nie da się całkiem wyeliminować chorób drzew owocowych, można w znacznym stopniu ograniczyć ich występowanie....

Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy? Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy?

Przez odkłady można rozmnażać liczne krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne. Da się tak rozmnożyc równiez krzewinki, np. lawendy. Jest to bardzo proste. Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Aktualizacja: 11.09.2012 12:39
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.