porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak skomponować rabatę z wysokich traw?
Jak skomponować rabatę z wysokich traw? Przeciwieństwo wypielęgnowanego trawnika: bujne, wysokie, pierzaste źdźbła, pochylające się płynnie ...
Czym jest galasówka? Jak powstają kuliste narośle na liściach dębu?

GALAS – co to takiego? Czym są GALASY?

Kulki na liściach dębu, wypustki na liściach lipy i dziwne szyszkowate narośla na pędach roślin iglastych to galasy. Powstają w efekcie działania szkodliwych owadów.
GALAS – co to takiego? Czym są GALASY?

Czym jest galas? Jak powstają kuliste narośle na liściach dębu?

fot.: Wofl, CC-BY-SA 2.5

Galasy powstają w wyniku żerowania szkodników roślin – są to najczęściej owady, ale także roztocza i nicienie.

Jak powstają galasy?

Samice, składając jaja, nakłuwają młode pędy, liście lub korzenie i wpuszczają do rośliny ślinę. Zawiera ona enzymy, które wywołują wzrost komórek rośliny i powstanie narośli – galasa, inaczej galasówki.

Wewnątrz narośli rozwijają się larwy, bezpieczne pod grubą warstwą tkanki rośliny. Także one u niektórych gatunków owadów przyczyniają się do powstania galasów. Rozrośnięta tkanka nie tylko chroni larwy, ale jest również ich pożywieniem.

Galasy – co warto o nich wiedzieć?

Galasy różnią się wielkością, kształtem i zabarwieniem. Ponieważ są bardzo charakterystyczne dla konkretnego szkodnika, po ich wyglądzie można określić jego gatunek.

Galasy są bogate w garbniki, dlatego kiedyś używane były do wyprawiania skóry, produkowano też z nich atrament. Z powodzeniem stosowano je również w medycynie. W niektórych krajach do tej pory wykorzystywane są w kuchni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 11.12.2013 15:04
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?

Günter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 roku, w wieku 87 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.