porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Barwy i zapachy jesieni, czyli dlaczego warto posadzić grujecznik japoński?
Barwy i zapachy jesieni, czyli dlaczego warto posadzić grujecznik japoński? Liście grujecznika japońskiego najbardziej efektowne są jesienią, gdy przybierają różne ...
Czy brązowienie iglaków to oznaka choroby czy też są inne przyczyny? Jak pomóc zbrązowiałym iglakom? Czy można je uratować?

Dlaczego brązowieją iglaki? Jak pomóc brązowiejącym roślinom?

Rośliny iglaste nie są wymagające i zwykle dobrze rosną. Zdarza się jednak czasami, że tracą urodę i mają brązowe igły. Dlaczego?

Przyczyn brązowienia i zasychania roślin iglastych jest kilka. Najczęściej są to: susza, mróz, brak składników pokarmowych w podłożu, a także choroby.

Które rośliny iglaste brązowieją, gdy jest za sucho? Jak temu zapobiec?

Upalne i suche lato to trudny czas dla lubiących wilgotną glebę:

 • cypryśnika błotnego,
 • metasekwoi chińskiej,
 • choiny kanadyjskiej,
 • cyprysika groszkowego i japońskiego
 • wielu rodzajów jodeł.

Szczególnie młode rośliny narażone są na zasychanie, ponieważ mają mały system korzeniowy penetrujący tylko niewielką ilość podłoża. Trzeba je więc podlewać.

Iglaki z powodu suszy mogą cierpieć również zimą. Zwłaszcza jeżeli siarczyste mrozy przeplatają okresy odwilży, lub kiedy nagle po mroźnej zimie przychodzi gorąca wiosna. Słońce budzi rośliny do życia, a ponieważ gleba jest zamarznięta nie mogą one pobrać wody, co też może się skończyć ich zasychaniem. W tym przypadku też bardziej cierpią młode rośliny (korzenie starszych egzemplarzy często sięgają poniżej strefy zamarzania). Dlatego jesienią, jeżeli jest sucho, trzeba podlać iglaki, żeby zgromadziły w tkankach zapas wody.

Warto też zasilić rośliny iglaste nawozem do jesiennego stosowania. Nie zawiera on przyspieszającego wzrost azotu, ale potas, fosfor i mikroelementy, które przygotowują tkanki roślin do zimy.

Jakie rośliny iglaste cierpią, gdy jest zbyt zimno? Jak im pomóc?

Niektóre rośliny iglaste są bardziej od innych wrażliwe na mróz, np.:

 • odmiany cyprysika Lawsona,
 • cyprysik tępołuskowy,
 • daglezja zielona,
 • jałowiec wirginijski,
 • świerk biały ‘Conica’,
 • żywotnik olbrzymi.

Mogą zasychać całe rośliny lub tylko gałęzie od strony, z której najczęściej wieje mroźny wiatr. Rośliny te lepiej więc sadzić w osłoniętych częściach ogrodu, a jesienią okryć np. włókniną (zwłaszcza młode). Jeszcze bardziej wrażliwe są: sośnice, sekwoje, cedry i mamutowce, także czasami sadzone w naszych ogrodach.

Niektóre iglaki brązowieją pod wpływem niskiej temperatury, ale jest to stan normalny – wiosną ich igły znów stają się zielone. Takie zmiany barwy są charakterystyczne m.in. dla

 • mikrobioty,
 • żywotnika zachodniego i niektórych jego odmian,
 • jałowca pospolitego ‘Depressa Aurea’,
 • jałowca płożącego ‘Plumosa’.

 Brązowienie igieł spowodowane niską temperaturą będzie mniejsze, jeżeli rośliny zostaną zasilone nawozem jesiennym.

Uwaga! Brązowienie po zimie iglaków (przede wszystkim od dołu) może być spowodowane solą użytą do odśnieżania ulic. Rośliny te są na nią szczególnie wrażliwe.

Jak pomóc iglakom, które mają zbyt mało składników pokarmowych?

Dotyczy to zwłaszcza magnezu, którego brak w tkankach objawia się zmianą koloru igieł najpierw na jasnozieloną, później na żółtą, a na końcu stają się one brunatne i opadają. Może się to skończyć śmiercią rośliny. Zjawisko to częściej zachodzi latem podczas suszy. Można mu przeciwdziałać stosując specjalny nawóz przeciw brązowieniu igieł. Oprócz magnezu zawiera on zestaw potrzebnych roślinie mikroelementów (m.in. bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk). Ponieważ nie zawiera azotu – można go stosować również jesienią. Nawóz rozsypuje się wokół roślin, ale można je też opryskiwać rozcieńczonym roztworem, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Kiedy przyczyną brązowienia iglaków jest choroba?

Schnięcie całych roślin lub pojedynczych pędów powoduje m.in. choroba grzybowa - fytoftoroza. Można ją poznać nacinając zainfekowany pęd i obserwując tkanki; jeżeli część z nich zmieniła barwę na czerwonobrązową, a obok są zdrowe jasne, to znak, że roślina choruje. Niestety trzeba ją usunąć i spalić, a miejsce odkazić stosując np. preparat o nazwie Bravo 500 SC.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego jesienią brązowieją iglaki? Dlaczego jesienią brązowieją iglaki?

Nagłe brązowienie starszych igieł we wrześniu wcale nie musi oznaczać choroby roślin. Jeśli w ciągu kilku dni igły wewnątrz krzewu wydają się zamierać, nie trzeba obawiać się, że dzieje się coś...

Jak mieć zimą zielony żywopłot?

Żywopłotem chcemy odgrodzić się od sąsiadów, ulicy albo zasłonić mało atrakcyjne fragmenty naszego ogrodu. Żywopłot możemy założyć z krzewów lub drzew liściastych bądź iglastych.

ROŚLINY NA BALKONIE. Czy pamiętasz o przesadzaniu iglaków co kilka lat do większych donic?

Na tarasie lub balkonie możemy uprawiać nie tylko pelargonie, surfinie czy inne sezonowe rośliny, ale także iglaki. Musisz wiedzieć, że należy je przesadzać co cztery-pięć lat do większych donic, a...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:37
Autor: MURATOR
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
 • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Kawalec – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Jacek Kawalec – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jacek Kawalec to jeden z najsłynniejszych polskich konferansjerów. W latach ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.