porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować ziemię przed posianiem trawy?
Jak przygotować ziemię przed posianiem trawy? Aby trawnik był piękny i cieszył oko, zanim posiejesz trawę, ...
Wypalanie traw, wbrew temu, co niektórzy myślą, wcale nie jest dobrym sposobem na pozbycie się suchej trawy i chwastów

Dlaczego nie wolno wypalać traw? Jakie kary za wypalanie traw?

Płonące trawy są częstym widokiem, gdy zaczyna się wiosna w Polsce. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo szkodliwe, niebezpieczne, a przede wszystkim karalne. Mówimy, dlaczego wypalanie trawy jest nielegalne!

Większość ludzi myśli, że wypalanie traw to świetny sposób na pozbycie się suchej trawy i chwastów. Niestety, jest to bardzo szkodliwe i niebezpieczne. Po wypalaniu ziemia staje się jałowa. Oprócz tego w płomieniach ginie mnóstwo owadów, a nawet zwierząt. Poza tym ogień może się przenieść na pobliskie lasy, czy domy. Często ofiarami są również ludzie.

Za wypalanie traw grożą wysokie kary, o czym przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Jeśli ktoś zostanie złapany na gorącym uczynku to podlega karze aresztu lub grozi mu grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku zagrożenia większego, czyli spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, jest przewidziana kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Rolnikom również grożą dodatkowe kary:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nakładać dotkliwe kary finansowe, jeśli okaże się, że doszło do świadomego podpalenia trawy przez rolnika. Zakaz wypalania traw wynika z konieczności przestrzegania norm dobrej kultury rolnej przez rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2007 - 2013 (płatności rolnośrodowiskowe, płatności ONW, płatności na zalesianie gruntów rolnych). Rolnikowi, który nie przestrzega tych norm grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów płatności o 3% 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 14.03.2014 12:21
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Mateusz Hładki, partner Karoliny Szostak?

Należą do rywalizujących ze sobą stacji, ale najnowsze doniesienia sugerują ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.