porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać frezje?
Jak uprawiać frezje? Frezje to niezwykle wdzięczne rośliny o pięknie pachnących kwiatach. Doskonale ...
Popularne kwiaty doniczkowe - zasady pielęgnacji

Dlaczego fikusy gubią liście?

Fikus to częsty bywalec w naszych domach. Mnogość form, gatunków i odmian powoduje, że każdy znajdzie odmianę tej rośliny doniczkowej dla siebie. Zdarza się jednak, że po zakupie i przyniesieniu naszego nowego nabytku do mieszkania, po jakimś czasie zacuważamy, że  fikus zaczyna (nierzadko masowo) gubić liście. 
  • ZOBACZ ZDJĘCIA
Dlaczego fikusy gubią liście?

Fikus beniamina z wielobarwnymi liśćmi potrzebuje sporej ilości rozproszonego światła. Jeśli nie będzie go miał, jego liście zmienią najpierw kolor na zielony - a potem może je zrzucić.

fot.: MURATOR

Problem ten dotyczy to przede wszystkim gatunków drzewiastych, o drobnych liściach (Ficus benjamina, Ficus microcarpa, Ficus binnendijkii)

Dlaczego fikus gubi liście? 

Fikusy to rośliny, które lubią spokój. W naturze nikt ich nie przenosi, nie przestawia, nie odwraca. Tam, gdzie rozpoczynają swój żywot, w lesie deszczowym, tam też go kończą. Rośliny te są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany otoczenia. Przestawienie ich w inne miejsce traktują jako czynnik stresowy, który może spowodować nawet całkowite ogołocenie rośliny doniczkowej z liści. Dlatego zaraz po przyniesieniu rośliny do domu, od razu zdecydujmy, gdzie ma stać, a docelowe miejsce wybierzmy tak, aby roślinie było w nim jak najlepiej.  Jak hodować fikusa?

Po pierwsze - światło

To światło niezbędne jest każdej roślinie do życia i prawidłowego rozwoju. Fikus potrzebuje światła w dużej ilości. Nie znosi jednak ostrych, padających bezpośrednio na liście promieni słonecznych, dlatego najlepszym miejscem w naszym domu będzie dla niego wschodnie lub zachodnie okno osłonięte firanką lub pokój z oknem wychodzącym na południe, ale wówczas muszą stać dalej od okna. Szczególnie wrażliwe na niedobór światła są odmiany o pstrych liściach, które w zbytnim cieniu mogą początkowo zielenieć. Jeśli fikus ma zbyt ciemno – zaczyna gubić liście.

Po drugie – woda

Zarówno niedobór wody, jak i nadmiar powoduje masową utratę liści. Jeśli fikus ma zbyt sucho, jak każdy organizm, umiera, początkowo zrzucając zasychające liście, przez które ‘ucieka’ większość wody w wyniku transpiracji. 

W drugą stronę jest jeszcze gorzej! Fikusy nie znoszą zalewania. Nadmiar wody pozostawiony na podstawce lub w osłonce może również powodować więdnięcie i opadanie liści. Tym razem przyczyna może być znacznie trudniejsza do zwalczenia – po przelaniu rośliny rozpoczyna się bowiem atak grzybów i bakterii. Gdy trafią one na osłabioną roślinę są niezwykle trudne do zwalczenia, a dodatkowo przyczyniają się do rozwoju procesów gnilnych, co z reguły kończy się dla rośliny śmiercią. Fikusów nie wolno nadmiernie podlewać, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy przechodzą okres spoczynku, a ich korzenie potrzebują dostępu większej ilości powietrza. W uprawie fikusa (szczególnie w okresie zimowym) konieczne jest też częste zraszanie rośliny (nawet codziennie) lub ustawienie doniczki w głębszej podstawce wypełnionej wodą, na warstwie żwiru lub kamyków, ale tak, aby otwory odpływowe nie dotykały bezpośrednio lustra wody. Przez cały rok podłoże w doniczce z fikusem powinno być zaledwie lekko wilgotne, wiec podlewanie powinno być regularne, ale oszczędne.

Po trzecie - spokój

Fikusy nie znoszą przeciągów ani dużych wahań temperatury, które również mogą powodować utratę liści. Optymalna temperatura dla uprawy roślin waha się w granicach 13 – 24ºC. W związku z tym nie kupujmy roślin doniczkowych zimą, kiedy mogą przemarznąć nawet w trakcie tego krótkiego momentu, kiedy przenosimy je do i z samochodu.

Po czwarte - przestrzeń

To dla fikusa też niezwykle ważne. Nie znosi bezpośredniego towarzystwa innych roślin, które mogą mu zabierać światło lub przestrzeń. Wyciąga się wtedy bardzo, a liście, które są w bezpośrednim kontakcie z inna rośliną lub nie otrzymują odpowiedniej dawki światła – zrzuca.

Należy jednak pamiętać, że znakomita większość fikusów, które goszczą w naszych domach jako rośliny doniczkowe, to w naturze duże drzewa liściaste, które od czasu do czasu będą gubić liście (raz na 2-3 lata), to dla nich naturalny proces, po którym roślina się odnawia, więc nie należy też panikować na zapas.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
JAK SADZIĆ ROŚLINY NA BALKONIE? Dowiedz się, jak zadbać o balkon na wiosnę JAK SADZIĆ ROŚLINY NA BALKONIE? Dowiedz się, jak zadbać o balkon na wiosnę

Jeżeli chcemy mieć na balkonie bujną zieleń, rośliny muszą być ładnie zakomponowane. Ważne jest też, by były dobrze dobrane do usytuowania balkonu względem słońca i kierunku wiatrów. Gdy to ustalimy,...

Dlaczego warto mieć w domu rośliny doniczkowe? Dlaczego warto mieć w domu rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe, które stoją w naszych mieszkaniach i domach, nie tylko je dekorują, ale także wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Dowiedz się, dlaczego nie warto rezygnować z kwiatów...

Jak zrobić domowy nawóz dla roślin doniczkowych? Jak zrobić domowy nawóz dla roślin doniczkowych?

Nawożenie roślin doniczkowych to zabieg niezbędny, by pięknie i długo kwitły, a także pozostawały w dobrej kondycji. Jeżeli nie masz zaufania do nawozów chemicznych, skorzystaj z naszych wskazówek -...

Aktualizacja: 18.03.2014 17:26
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Hanna Garboś mistrzyni świata w bikini fitness — kim jest?
Hanna Garboś mistrzyni świata w bikini fitness — kim jest?

Piękna, wysportowana, inteligentna. Pochodząca ze Świnoujścia Hanna Garboś, mimo iż ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.