porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Tuja szmaragd - jak przycinać żywopłot z tui szmaragdowych?
Tuja szmaragd - jak przycinać żywopłot z tui szmaragdowych? Tuja szmaragdowa, czyli żywotnik zachodni często wykorzystywana jest na żywopłoty. ...
Czy wiesz, że cięcie krzewów to nie tylko zabieg kosmetyczny? Chcesz, by lepiej kwitły i owocowały?

Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów?

Sadząc krzewy borówki wysokiej (zwanej amerykańską), należy pamiętać, że do obfitego owocowania, wymagają one systematycznego cięcia. Czy wiesz kiedy i jak należy to robić?
Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów?
Plantacja borówki wysokiej (amerykańskiej) fot.: Agnieszka Mike-Jeziorska

Co się dzieje, gdy zaniedbasz cięcie?

  • Po kilku latach, na krzewach borówki amerykańskiej, które nie były nigdy cięte, zachodzi silne zawiązywanie pąków kwiatowych w górnych częściach pędów. Z kolei silne kwitnienie i owocowanie powoduje zahamowanie wyrastania młodych pędów z pąków znajdujących się poniżej kwiatów (bo tylko tam zawiązują się pąki wegetatywne, z których mogą wyrosnąć młode pędy). Powoduje to zwiększenie liczby owoców, ale jednocześnie ich drobnienie i zahamowanie ich dojrzewania, w efekcie czego otrzymujemy dużo owoców, ale są one niedojrzałe, cierpkie i nie nadają się do spożycia.
  • Z czasem prowadzi to również do zahamowania wzrostu krzewów, a brak młodych pędów powoduje osłabienie, a nawet zaprzestanie owocowania krzewów w kolejnych latach. 
  • Dodatkowo, nie cięte młode pędy wytwarzają pąki kwiatowe i owoce jedynie na wierzchołkach pędów, które podczas dojrzewania owoców, pod ich ciężarem, silnie się odchylają, a dojrzałe owoce mogą pokładać się na ziemi.

Dlaczego i jak trzeba ciąć borówkę amerykańską?

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) owocuje najlepiej na pędach dwu- i trzyletnich. W związku z tym, przede wszystkim, powinniśmy usuwać wszystkie stare pędy u ich podstawy (to te najsilniej rozgałęzione, których kora u podstawy zaczyna się łuszczyć w charakterystyczny sposób i odstaje nieco od pędów).

Na krzewach pozostawiamy jedynie pędy jednoroczne, dwu- i trzyletnie. Dodatkowo skracamy wszystkie długie pędy, wycinając każdorazowo ich wierzchołki, na wysokości około 1/3 pędu (licząc od góry). Wycinamy również najsłabsze pędy, wyrastające bezpośrednio z szyjki korzeniowej oraz najsłabsze, najniżej położone, rozgałęzione pędy, które zacieniają środkową część krzewów.

Kiedy należy dokonywać cięcia?

  • Cięcie roślin można przeprowadzać już od późnej jesieni, po zakończeniu wzrostu roślin. Zabieg ten można też wykonywać do wiosny, do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych. 
  • Producenci borówki najczęściej przeprowadzają cięcie podstawowe jesienią, w trakcie łagodnych zim lub na przedwiośniu. Wówczas wycinają wszystkie stare pędy u ich podstawy.
  • Dodatkowe cięcie korygujące jest prowadzone wiosną, gdy pąki kwiatowe są już dobrze widoczne lub nawet w trakcie rozwijania się pierwszych kwiatów. Pozwala to na dokładną korektę cięcia, polegającą na usunięciu nadmiernej ilości pędów na roślinach z dużą ilością pąków kwiatowych.

Jeśli pierwsze cięcie krzewów przeprowadzane jest kilka lat po posadzeniu krzewów, może ono być dla nich być bardzo drastyczne i można się spodziewać, że (przy małej ilości młodych pędów) na kolejne, dobre owocowanie będzie trzeba poczekać do następnego roku, gdyż aby rośliny owocowały, muszą w poprzednim roku wyrosnąć pędy, na których pod koniec lata zawiążą się pąki kwiatowe. Jednak dzięki temu owocowania w kolejnych latach powinny być bardziej obfite i równomierne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Cięcie żywopłotów. Jak przycinać żywopłoty iglaste i liściaste? Cięcie żywopłotów. Jak przycinać żywopłoty iglaste i liściaste?

Cięcie żywopłotów pozwala zmienić rośliny w zielony mur. Przyspiesza ich wzrost i nadaje im uporządkowany wygląd. Mówimy jak przycinać żywopłoty liściaste i iglaste.

Jak przycinać borówkę amerykańską? Ogród na wiosnę [VIDEO] Jak przycinać borówkę amerykańską? Ogród na wiosnę [VIDEO]

Cięcie krzewów borówek jest ważnym zabiegiem ponieważ warunkuje obfite owocowanie. Warto pamiętać, że najwięcej owoców tworzy się na pędach młodych, które pobudzamy do wzrostu właśnie poprzez cięcie....

Jakie prace trzeba wykonać wiosną w ogrodzie? Od czego zacząć wiosenne porządki? Jakie prace trzeba wykonać wiosną w ogrodzie? Od czego zacząć wiosenne porządki?

Kiedy zima na dobre odpuści i pojawią się ciepłe, wiosenne dni możemy rozpocząć prace w ogrodzie. Aby rośliny jak najszybciej rozpoczęły wegetację i szybko zregenerowały się po trudnej zimie trzeba...

Aktualizacja: 15.08.2013 14:33
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Dominik Zygra - kim jest pierwszy mąż Anny Przybylskiej?
Dominik Zygra - kim jest pierwszy mąż Anny Przybylskiej?

Kim jest Dominik Zygra, za którego w 2000 roku wyszła ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.