porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak sadzić jabłonie? Sadzenie jabłoni jesienią W ogrodach obok roślin ozdobnych sadzimy też drzewa i krzewy ...
Co mówią przepisy o paleniu suchych liści jesienią?

Czy można palić liście w ogrodzie?

Liście chore i zarażone szkodnikami najlepiej spalić. Jednak przepisy regulujące palenie ognisk są bardzo nieprecyzyjne. Zanim zdecydujesz się na spalenie suchych liści w ogrodzie, sprawdź, czy w twojej gminie nie obowiązuje zakaz palenia ognisk.
Czy można palić liście w ogrodzie?
Jeśli nasz ogród znajduje się przy ulicy, nie powinniśmy palić ognisk, bo dym mógłby ograniczać widoczność kierowcom. fot.: Photos.com

Ustawa o odpadach mówi wyraźnie, że „Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli na terenie gmin nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów”. Jeśli zatem w naszej gminie nie ma kompostowni, możemy spalić zgrabione liście.

Podczas palenia liści w ogrodzie powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Przede wszystkim nie podpalamy liści, gdy jest wietrznie, bo można łatwo doprowadzić do pożaru. Nie palimy mokrych liści, ponieważ takie spowodują nadmierne zadymienie i uciążliwy zapach, co może być uciążliwe dla sąsiadów. To raczej kwestia sąsiedzkiego porozumienia niż regulacji prawnych.

Inaczej jest, jeśli dym przedostaje się na ulicę w takiej ilości, że ogranicza widoczność kierowcom, bo to może być niebezpieczne. W takich wypadkach interweniuje policja lub straż miejska. Niektóre gminy wprowadzają całkowity zakaz palenia ognisk na swoim terenie, więc zanim podpalimy zgrabione liście, warto to sprawdzić!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243). Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563)

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jesień w ogrodzie. Jak uporządkować ogród przed zimą? Jesień w ogrodzie. Jak uporządkować ogród przed zimą?

Jesień to odpowiedni czas na porządki w ogrodzie. Należy przygotować go do kolejnego sezonu, by wiosną cieszyć się jego urokiem. Prace ogrodowe obejmują usuwanie liści, czyszczenie nawierzchni,...

Jak dbać o OGRÓD JESIENIĄ? Jak dbać o OGRÓD JESIENIĄ?

Jesienią także trzeba dbać o ogród. Wiele prac pielęgnacyjnych trzeba wykonać przed zimą.

SPRZĄTANIE LIŚCI - dlaczego trzeba sprzątać liście i czym to robić? SPRZĄTANIE LIŚCI  - dlaczego trzeba sprzątać liście i czym to robić?

Jesienią sprzątamy ogrody. Jedną z najważniejszych prac jest grabienie opadłych z drzew i krzewów liści.

Aktualizacja: 18.10.2014 23:23
Autor: Maria Olczak
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jesse Helt, bezdomny od Miley Cyrus z gali MTV. Kim jest? [VIDEO]
Jesse Helt, bezdomny od Miley Cyrus z gali MTV. Kim jest? [VIDEO]

Miley Cyrus podczas zeszłorocznego rozdania nagród MTV EMA Awards zgorszyła ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.