porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kwiaty w mieszkaniu - storczyk, kliwia i amarylis. Co zrobić, by kwiaty doniczkowe ponownie zakwitły?
Kwiaty w mieszkaniu - storczyk, kliwia i amarylis. Co zrobić, by kwiaty doniczkowe ponownie zakwitły? Zdarza się, że kupujemy lub zostajemy obdarowani kwitnącą rośliną. Po ...
Odchody gołębi mogą być dobrym nawozem

Czy drzewa owocowe można nawozić nawozem z odchodów gołębi?

Są jeszcze tacy, których namiętną pasja jest posiadanie gołębnika, wraz z latająca zawartością. Dodatkowym profitem posiadania skrzydlatej gromady jest co roku pokaźna ilość tzw. pomiotu ptasiego, tu - gołębiego.

Pomiot ptasi to z jednej strony kłopot,  z drugiej, jednak - cenny nawóz, który z powodzeniem może być wykorzystany do nawożenia roślin, m.in. drzew owocowych. Zawartość poszczególnych mikro i makroelementów w odchodach gołębich jest różna, w zależności od ich diety oraz stopnia rozkładu takiego nawozu.

Jak wykorzystać nawóz ptasi?

Pomiotem ptasim obsypujemy rośliny, w odległości minimum 25-30 cm od pnia, tak aby nawóz nie dotykał bezpośrednio żadnych części rośliny, w przeciwnym wypadku może je poparzyć. Najlepiej, gdyby pomiot był przynajmniej nieco zleżały (przekompostowany), ma on wówczas mniejszą "siłę rażenia" i mamy większą pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia roślin.

Aby mieć pewność skuteczności działania, a jednocześnie nie dopuścić do uszkodzeń roślin, należy nawóz (szczególnie jeśli jest świeży) wymieszać z podłożem i dopiero taką mieszanką obsypać drzewka (oczywiście w odpowiedniej odległości od pnia).

Kiedy stosować takie nawożenie?

Zabieg ten najlepiej przeprowadzić jesienią. Najlepszy termin to koniec września/początek października, ale jeśli jesień jest długa i ciepła, zabieg ten można przeprowadzić jeszcze w listopadzie. Dodatkowo, jeśli pogoda nie obfituje w opady atmosferyczne (deszcz) i jest wyjątkowo sucho, należy rośliny dodatkowo, co jakiś czas podlać, tak, aby składniki mineralne zawarte w nawozie dotarły do korzeni i mogły być w pełni wykorzystane przez rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy? Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy?

Ogród na wiosnę wymaga odżywienia po zimie, czyli nawożenia. Potrzebuje tego, by rośliny lepiej rosły przez cały sezon. Jak i co nawozimy w ogrodzie wczesną wiosną?

Czym nawozić drzewka i krzewy owocowe? Czym nawozić drzewka i krzewy owocowe?

Porządkując ogród  wygrabiamy liście, suche pędy i skoszoną trawę – w ten sposób zubażamy środowisko. W warunkach naturalnych powstaje z nich próchnica, której korzystają rośliny. W sadzie czy...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:31
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michaił Porieczenko, aktor, ścigany na Ukrainie?
Kim jest Michaił Porieczenko, aktor, ścigany na Ukrainie?

Konflikt zbrojny pomiędzy Ukrainą a separatystami zatacza coraz szersze kręgi ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.