porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zabezpieczyć zimą kolumnowe odmiany iglaków przed rozłamaniem pod naporem śniegu? Opady śniegu stanowią zagrożenie dla kolumnowych odmian żywotników (Thuja). Sprawdź, ...
Czy cyprysy urosną w naszym klimacie?

Cyprys czy cyprysik – jakie są różnice?

Cyprysy kojarzą się głównie z gorącym południem Europy, gdyż są nieodłącznym elementem krajobrazu śródziemnomorskiego. Często nazywamy też cyprysami popularne u nas cyprysiki, ale czy to te same rośliny? Mówimy jak odróżnić cyprys od cyprysika!

Czym różnią się cyprysy od cyprysików?

Cyprys (Cupressus) i cyprysik (Chamaecyparis) należą do tej samej rodziny botanicznej (cyprysowate) i mają bardzo podobne zimozielone, łuskowate ulistnienie. Są jednak między nimi wyraźne różnice.

Cyprysy są najczęściej drzewami, podczas gdy liczne odmiany cyprysika mogą mieć także formę krzewu. Cyprysy mają także wyraźnie większe szyszki, które są kuliste lub jajowate i osiągają długość około 4 cm. Szyszki cyprysików osiągają wielkość jedynie od 6 do 12 mm średnicy. Jednak najważniejsza różnica między tymi roślinami polega na odmiennych wymaganiach klimatycznych.

Czy cyprys urośnie w naszym klimacie?

Najstarsze naturalne stanowiska cyprysa znajdowały się prawdopodobnie w północnym Iranie, Azji Mniejszej, na Krecie oraz Cyprze, gdzie uprawiany jest od zamierzchłych czasów. Na południu Europy spotkać można dziś charakterystyczne, wąskie, kolumnowe formy cyprysów będących tam często wysokimi drzewami. Jest to cyprys wieczniezielony (Cupressus sempervirens) `Stricta` o bardzo wąskim pokroju. Cyprysy wymagają ciepłego, słonecznego klimatu i nie tolerują niskich temperatur.

Z tego względu w polskich warunkach klimatycznych nie ma możliwości uprawy cyprysów w gruncie. Ewentualne próby uprawy gruntowej można prowadzić okresowo pomiędzy surowymi zimami, w zacisznych i osłoniętych miejscach. W pojemnikach cyprysy uprawiane są w oranżeriach lub ogrodach zimowych.

 Jakie cyprysiki uprawiamy w ogrodach?

W Polsce bardzo popularne są różne gatunki cyprysików (Chamaecyparis), które zależnie od odmiany mogą mieć barwne (srebrne, niebieskawe, żółte) łuski i ciekawe pokroje. Najczęściej używane są w żywopłotach różne kolumnowe odmiany cyprysika Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana). Jako pojedyncze akcenty często sadzone są malownicze (odporne na mróz) cyprysiki nutkajskie (Chamaecyparis nootkatensis), a także karłowe odmiany cyprysika tępołuskowego (Chamaecyparis obtusa), które używane są do komponowania ogrodów w stylu japońskim. Należy pamiętać jednak, że cyprysiki są roślinami o dużych wymaganiach pielęgnacyjnych i najlepiej rosną w najcieplejszych rejonach Polski.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród japoński - jak założyć ogród w stylu japońskim? Ogród japoński - jak założyć ogród w stylu japońskim?

Ogród japoński wygląda naturalnie, bo nie ma w starannie przyciętych żywopłotów ani geometrycznych reguł. Jednak  jego zakładaniem rządzą nim ściśle określone zasady. Jak założyć ogród japoński?

Jak dbać o hibiskus ogrodowy? Jak pielęgnować tę pięknie kwitnącą roślinę? Jak dbać o hibiskus ogrodowy? Jak pielęgnować tę pięknie kwitnącą roślinę?

Wśród krzewów ozdobnych kwitnących w drugiej połowie lata ketmia zwraca na siebie szczególną uwagę. Efektowne, liczne i różnokolorowe kwiaty, przypominające malwy, są bardzo dekoracyjne. Mówimy, jak...

Co warto wiedzieć o klonie palmowym? Co warto wiedzieć o klonie palmowym?

Czy wiesz dlaczego warto mieć w ogrodzie klon palmowy? Jego niezwykle efektowne kształty i barwy liści oraz oryginalny pokrój powodują, że klony palmowe są jednymi z najbardziej pożądanych krzewów....

Aktualizacja: 19.05.2012 09:51
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Isabel Marcinkiewicz – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kazimierz Marcinkiewicz i Isabel narobili sporo zamieszania w roku 2008 ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.