porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Aeracja trawnika, czyli jego napowietrzanie - na czym polega ten zabieg?
Aeracja trawnika, czyli jego napowietrzanie - na czym polega ten zabieg? Na właściwą pielęgnację trawnika składa się wiele zabiegów. Jednym z ...
Nie wyrzucajmy do śmietnika skoszonej trawy. To znakomity roślinny materiał, który możemy wykorzystać w ogrodzie.

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Koszenie trawy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika w ogrodzie. Co zrobić ze skoszona trawą? Czy można ją wykorzystać? 
Co zrobić ze skoszoną trawą?

Skoszonej trawy nie należy wyrzucać - idealnie nadaje się do wyścielania miejsca pod roślinami na rabatach albo do kompostowania.

fot.: BLACK & DECKER

Dlaczego nie należy wyrzucać skoszonej trawy?

Skoszona trawa to bardzo cenny materiał roślinny, który znakomicie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie. Nie wyrzucajmy pokosu (ściętych źdźbeł traw), bo to wartościowy surowiec organiczny i źródło substancji odżywczych.
Ściętych źdźbeł traw można użyć do ściółkowania rabat. Warstwa pokosu rozłożona na grządkach pozwala na zatrzymanie wilgoci w glebie i uniemożliwia kiełkowanie chwastów. Ścięta trawa zawiera dużo azotu, który przedostaje się do podłoża za pośrednictwem organizmów glebowych przetwarzających tkanki roślinne w próchnicę. Nie należy do ściółkowania używać pokosu zawierającego kwiatostany traw i innych roślin.

Skoszoną trawę można zostawić na trawniku nie zgrabiając jej, ale tylko wtedy, jeśli ścięte źdźbła są młode, delikatne i niezbyt długie. Takie szybko się rozkładają i nie wpływają niekorzystnie na trawnik, wręcz przeciwnie – zasilają go w potrzebne składniki odżywcze, między innymi w azot. Nie należy natomiast pozostawiać na trawniku pokosu, jeśli zawiera kwiatostany, łodygi i stare źdźbła. Twarde części trawy rozkładają się bardzo wolno, powodują filcowanie darni i utrudniają wzrost trawy.

A może na kompost?

Warto także kompostować skoszoną trawę – układamy ją na pryzmie kompostowej cienkimi warstwami, które przedzielamy luźnym materiałem (np. ziemią, drobnymi i cienkimi gałęziami), aby do wnętrza stosu docierało jak najwięcej powietrza. Po kilku miesiącach otrzymamy kompost – znakomity nawóz organiczny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak kompostować odpady? Poradnik Jak kompostować odpady? Poradnik

Kompostowanie to jedna z najlepiej sprawdzonych metod powtórnego wykorzystania odpadów. Pozwala zmniejszyć o 30-50% ilość odpadów wywożonych na wysypiska. W przydomowym kompostowniku można...

Czy skoszona trawa zakwasza ziemię?

Skoszona trawa, pozostawiona sama sobie, faktycznie zakwasza glebę i sprzyja porostowi mchu. Trawę po każdym koszeniu powinno się zbierać z trawnika.

Jak kosić trawę? Jak często trzeba to robić i na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę?

Koszenie trawy to zabieg, dzięki któremu twój trawnik będzie wyglądał jak piękny zielony dywan. Pod warunkiem, że będziesz wykonywał to właściwie i systematycznie.

Aktualizacja: 19.05.2012 09:49
Autor: mada
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nowy monarcha Arabii Saudyjskiej - kim jest?

23 stycznia nowym władcą Arabii Saudyjskiej został Salman Ben Abd ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.