porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Szkodniki roślin ogrodowych - jak je zwalczać?
Szkodniki roślin ogrodowych - jak je zwalczać? Utrzymanie ogrodu w jak najlepszym porządku gwarantuje minimalizowanie problemów ze ...
Trawnik bez chwastów i mchu - jak to zrobić?

Chwasty i mech na trawniku - jak je zwalczać?

Chwasty i mech na trawniku - jak je zwalczać?

Chwasty i mech szpecą trawnik i zagłuszają trawę.  Warto więc pozbyć się ich jak najszybciej.

fot.: Photos.com
 Co zrobić, aby zwalczyć mech i chwasty na trawniku? Żaden właściciel trawnika nie chce, aby jego zielony dywan szpeciły chwasty i mech. Jak się pozbyć niepożądanych roślin z trawnika?

Chwasty i mech szpecą wygląd trawnika, dlatego jeśli chcemy, aby nasz trawnik wyglądał pięknie, należy zrobić wszystko, aby pozbyć się mchu i chwastów z murawy.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika – częste i niskie koszenie trawy sprawia, że większość chwastów (szczególnie chwastów jednorocznych), które wyrosły na trawniku, ginie. Trudniej pozbyć się z trawnika chwastów wieloletnich. Jeśli nasz trawnik ma niewielkie rozmiary, a chwastów nie jest zbyt dużo, najlepiej usunąć je ręcznie, podważając nożem lub specjalnym narzędziem do usuwania chwastów każdą niepożądaną roślinę.

Jeśli jednak trawnik jest duży, a liczba chwastów znaczna, najlepszym rozwiązaniem jest użycie odpowiedniego herbicydu (środka chemicznego do zwalczania chwastów). Sposób użycia preparatu jest podany na etykiecie-instrukcji dołączonej do środka. Kilka dni przed i po oprysku nie kosić trawy.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Mech najczęściej pojawia się na trawnikach zaniedbanych, w miejscach ocienionych i wilgotnych. Aby mech nie pojawił się na murawie, należy ją systematycznie pielęgnować – mech rzadziej opanowuje trawniki zadbane.

Gdy na trawniku pojawi się mech, warto sprawdzić pH podłoża i jeśli wynosi mniej niż 6,0, trzeba trawnik zwapnować. Do zwalczenia mchu na trawniku można zastosować specjalne preparaty zwalczające mech na trawniku, dostępne w sprzedaży. Dobrze też przeprowadzić wertykulację i aerację trawnika.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nowy trawnik - jak go założyć i co jest do tego potrzebne? Nowy trawnik - jak go założyć i co jest do tego potrzebne?

Założenie trawnika wymaga trochę wysiłku, ale na pewno nie jest trudne. Jak to zrobić i co jest do tego potrzebne?

Jak dbać o trawnik? Jak dbać o trawnik?

Piękny, zadbany i zielony trawnik to doskonała wizytówka naszego ogrodu. Pielęgnację warto rozpocząć już wczesną wiosną. Mówimy, jak odpowiednio dbać o trawnik, aby prezentował się niczym zielony...

Jak przywrócić trawnikowi blask po zimie?

Kiedy stopnieje śnieg, pora na przygotowanie trawnika do sezonu. Podpowiadamy, jak po długiej zimie, przywrócić trawnikowi dawny blask, jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać.

Aktualizacja: 17.06.2013 13:48
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.