porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak założyć ogródek warzywny? Dlaczego warto mieć warzywnik w ogrodzie?
Jak założyć ogródek warzywny? Dlaczego warto mieć warzywnik w ogrodzie? Warzywnik w ogrodzie jest trendy, bo moda na ekologiczne warzywa ...
Azalie ogrodowe - kiedy kupić, gdzie i jak sadzić. Uprawa azalii ogrodowych

Azalie ogrodowe: jakie kupować, jak je pielęgnować, jak o nie dbać?

Azalie zaczynają kwitnąć już w maju i czerwcu. Obsypane gęsto kwiatami są dekoracją ogrodu. Do małego ogrodu wybierz azalie japońskie, które rosną do 1 m, w większym posadź wielkokwiatowe. Najładniej wyglądają skomponowane w malowniczą grupę. Mówimy, jak dobierać azalie do ogródu i jak o nie dbać.
Azalie ogrodowe: jakie kupować, jak je pielęgnować, jak o nie dbać?

Azalie wiosną bardzo obficie kwitną, dlatego warto je posadzić w ogrodzie.

fot.: sxc.hu

Azalie - jak kupować i sadzić?

Azalie są sprzedawane w pojemnikach, więc można je sadzić przez cały sezon.

>>> Azalia ogrodowa: choroby, zapobieganie. Jak zwalczać choroby azalii? KLIKNIJ!

Azalie wielkokwiatowe lubią stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wymaga kwaśnego podłoża (pH 4-5,5), próchnicznego i wilgotnego. Jednak nie lubią , gdy w podłożu gromadzi się zbyt dużo wody. Jeśli w twoim ogrodzie gleba jest słabo przepuszczalna, przed sadzeniem załóż wyniesioną rabatę z lżejszą ziemią. Na zimę gubią liście, więc dobrze znoszą mrozy.

Młode krzewy nie są zbyt gęste, ale z czasem tworzą zwarte kępy. Osiągają 2 m wysokości.

Polecane odmiany: Cannon's Double (żółto-różowo-kremowa), Freya (łososiowa), Gibraltar (pomarańczowa), Juanita (ciemnoróżowa), Sarina (różowo-pomarańczowa), Silver Slipper (biała ze złotą plamą), Umpqua Qeen (żółta).

Azalie japońskie
lubią stanowisko półcieniste i zaciszne oraz sąsiedztwo zbiorników wodnych (np. oczko). Wymagają dobrej jakości, przepuszczalnej i kwaśnej ziemi. Mają drobne zimozielone liście i płytki system korzeniowy. Nie są w pełni mrozoodporne, trzeba je okrywać podwójną warstwą agrowłókniny. Latem źle znoszą upały, jeśli zostaną posadzone w nasłonecznionym miejscu. Trzeba je wtedy zacieniać.

Rosną do wysokości 1 m.

Polecane odmiany: Hacheis (biała), Kermesina (czerwonoróżowa), Ledicanense (liliowa), Maruschka (karminowo-czerwona).

Azalie - nawożenie

Nawożenie azalii powinno byc bardzo umiarkowane, bo rośliny te są wrażliwe na zasolenie korzeni. Nie należy sypać nawozu blisko pnia, lecz w odległości 30 cm.

Polecane nawozy: podłoże do rododendronów i azalii Substral z nawozem o przedłużonym działaniu Osmocote, nawóz granulowany Fructus lub Floramix, nawóz krystaliczny Floreo.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Azalia ogrodowa: jak przesadzać, nawozić i przycinać? Azalia ogrodowa: jak przesadzać, nawozić i przycinać?

Azalie to rośliny cieszące się znacznym zainteresowaniem działkowców. Swoją popularność zawdzięczają na równi efektownym kwiatom i wysoko cenionemu zapachowi. Jak dbać o azalię ogrodową?

Azalia ogrodowa: jakie odmiany warto posadzić w ogrodzie? Azalia ogrodowa: jakie odmiany warto posadzić w ogrodzie?

Azalie zachwycają wiosną pięknymi, dużymi kwiatostanami, a także intensywnym zapachem. Wiele odmian azalii, różnorodność ich kolorów, wielkość kwiatów oraz wielkość całego krzewu sprawiają, że można...

Jak pielęgnować azalie? Jak zadbać o krzewy azalii ogrodowych? Jak pielęgnować azalie? Jak zadbać o krzewy azalii ogrodowych?

Azalie to jedne z najpiękniejszych wiosennych krzewów. Gęsto obsypane kwieciem zdobią nasze ogrody. Szczególnie, że wybór kolorów jest ogromny, od białych po fioletowe. Jak dbać o azalie, by co roku...

Aktualizacja: 09.08.2013 13:48
Autor: bibika
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Krauze nie żyje. Kim był znany reżyser?

Krzysztof Krauze zmarł 24 grudnia 2014 roku, po długoletniej walce ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.