porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak założyć ogródek warzywny? Dlaczego warto mieć warzywnik w ogrodzie?
Jak założyć ogródek warzywny? Dlaczego warto mieć warzywnik w ogrodzie? Warzywnik w ogrodzie jest trendy, bo moda na ekologiczne warzywa ...
Azalie ogrodowe - kiedy kupić, gdzie i jak sadzić. Uprawa azalii ogrodowych

Azalie ogrodowe: jakie kupować, jak je pielęgnować, jak o nie dbać?

Azalie zaczynają kwitnąć już w maju i czerwcu. Obsypane gęsto kwiatami są dekoracją ogrodu. Do małego ogrodu wybierz azalie japońskie, które rosną do 1 m, w większym posadź wielkokwiatowe. Najładniej wyglądają skomponowane w malowniczą grupę. Mówimy, jak dobierać azalie do ogródu i jak o nie dbać.
Azalie ogrodowe: jakie kupować, jak je pielęgnować, jak o nie dbać?

Azalie wiosną bardzo obficie kwitną, dlatego warto je posadzić w ogrodzie.

fot.: sxc.hu

Azalie - jak kupować i sadzić?

Azalie są sprzedawane w pojemnikach, więc można je sadzić przez cały sezon.

>>> Azalia ogrodowa: choroby, zapobieganie. Jak zwalczać choroby azalii? KLIKNIJ!

Azalie wielkokwiatowe lubią stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wymaga kwaśnego podłoża (pH 4-5,5), próchnicznego i wilgotnego. Jednak nie lubią , gdy w podłożu gromadzi się zbyt dużo wody. Jeśli w twoim ogrodzie gleba jest słabo przepuszczalna, przed sadzeniem załóż wyniesioną rabatę z lżejszą ziemią. Na zimę gubią liście, więc dobrze znoszą mrozy.

Młode krzewy nie są zbyt gęste, ale z czasem tworzą zwarte kępy. Osiągają 2 m wysokości.

Polecane odmiany: Cannon's Double (żółto-różowo-kremowa), Freya (łososiowa), Gibraltar (pomarańczowa), Juanita (ciemnoróżowa), Sarina (różowo-pomarańczowa), Silver Slipper (biała ze złotą plamą), Umpqua Qeen (żółta).

Azalie japońskie
lubią stanowisko półcieniste i zaciszne oraz sąsiedztwo zbiorników wodnych (np. oczko). Wymagają dobrej jakości, przepuszczalnej i kwaśnej ziemi. Mają drobne zimozielone liście i płytki system korzeniowy. Nie są w pełni mrozoodporne, trzeba je okrywać podwójną warstwą agrowłókniny. Latem źle znoszą upały, jeśli zostaną posadzone w nasłonecznionym miejscu. Trzeba je wtedy zacieniać.

Rosną do wysokości 1 m.

Polecane odmiany: Hacheis (biała), Kermesina (czerwonoróżowa), Ledicanense (liliowa), Maruschka (karminowo-czerwona).

Azalie - nawożenie

Nawożenie azalii powinno byc bardzo umiarkowane, bo rośliny te są wrażliwe na zasolenie korzeni. Nie należy sypać nawozu blisko pnia, lecz w odległości 30 cm.

Polecane nawozy: podłoże do rododendronów i azalii Substral z nawozem o przedłużonym działaniu Osmocote, nawóz granulowany Fructus lub Floramix, nawóz krystaliczny Floreo.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Azalia ogrodowa: jak przesadzać, nawozić i przycinać? Azalia ogrodowa: jak przesadzać, nawozić i przycinać?

Azalie to rośliny cieszące się znacznym zainteresowaniem działkowców. Swoją popularność zawdzięczają na równi efektownym kwiatom i wysoko cenionemu zapachowi. Jak dbać o azalię ogrodową?

Azalia ogrodowa: jakie odmiany warto posadzić w ogrodzie? Azalia ogrodowa: jakie odmiany warto posadzić w ogrodzie?

Azalie zachwycają wiosną pięknymi, dużymi kwiatostanami, a także intensywnym zapachem. Wiele odmian azalii, różnorodność ich kolorów, wielkość kwiatów oraz wielkość całego krzewu sprawiają, że można...

Jak pielęgnować azalie? Jak zadbać o krzewy azalii ogrodowych? Jak pielęgnować azalie? Jak zadbać o krzewy azalii ogrodowych?

Azalie to jedne z najpiękniejszych wiosennych krzewów. Gęsto obsypane kwieciem zdobią nasze ogrody. Szczególnie, że wybór kolorów jest ogromny, od białych po fioletowe. Jak dbać o azalie, by co roku...

Aktualizacja: 09.08.2013 13:48
Autor: bibika
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Telega - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Telega to aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Niedługo zobaczymy ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.