porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pachnące kwiaty cebulowe w ogrodzie. Amarylis, endymion zwisły, hiacynt i lilia - jak je uprawiać?
Pachnące kwiaty cebulowe w ogrodzie. Amarylis, endymion zwisły, hiacynt i lilia - jak je uprawiać? Tulipany i żonkile, zdobiące nasze ogrody pod koniec kwietnia i ...
Jak dbać o azalie ogrodowe, jak sadzić i pielęgnować

Azalia ogrodowa - jak sadzić i pielęgnować?

Azalie to jedne z najbardziej efektownych krzewów. Wiosną i wczesnym latem zachwycają bujnością i barwnością kwiatów – od białej przez wszelkie odcienie żółci do fioletu i czerwieni. Jeżeli będą prawidłowo pielęgnowane będą wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Jak uprawiać azalie, by pięknie kwitły?
Azalia ogrodowa - jak sadzić i pielęgnować?

Azalia za właściwe sadzenie i pielęgnację odwdzięczy się obfitym i długim kwitnieniem.

fot.: sxc.hu

Azalie w dużych ogrodach najlepiej sadzić  po kilka obok siebie, dobierając pod względem wielkości i pokroju oraz barwy kwiatów. Pięknie też wyglądają pojedyncze egzemplarze na trawniku.

Azalie: stanowisko

Azalie lubią miejsca osłonięte od wiatru, najlepiej zacienione. Nie należy ich jednak sadzić przy południowych ścianach budynków. Najlepiej rosną w półcieniu, np. pod koronami drzew iglastych o głębokim systemie korzeniowym, np. sosen, jodeł i modrzewi. Ze względu na płytki system korzeniowy azalie i różaneczniki doskonale rosną pod drzewami o głębszym systemie korzeniowym, na przykład pod sosnami.

Azalie: sadzenie

Krzew sadzi się tylko z bryłą korzeniową. Rośliny te mają szczególne wymagania co do gleby: powinna być żyzna, zasobna w próchnicę o kwaśnym odczynie (pH 4,5–5,5). Ponieważ w naszych ogrodach taka gleba występuje bardzo rzadko, trzeba ją odpowiednio przygotować. Przed sadzeniem wykopujemy dołek szerokości 3–4 razy, a głębokości 2 razy większy od bryły korzeniowej. Wsypujemy mieszankę ziemi z torfem w proporcji 1:1.

Roślina zanim trafi na miejsce stałe, musi być bardzo dobrze podlana, najlepiej pojemnik z rośliną umieścić na kilkanaście minut w naczyniu z wodą. Roślinę sadzimy w przygotowanym miejscu tak, by powierzchnia bryły korzeniowej znalazła się 3-5 cm poniżej poziomu gruntu.

Po posadzeniu należy dobrze podlać, a ziemię wokół krzewu przykryć 3-centymetrową warstwą ściółki. Dzięki temu zmniejszymy parowanie wody z gleby i ograniczymy rozwój chwastów. Odstępy między krzewami powinny wynosić 1-1,5 m, a w przypadku azalii japońskich 0,5-0,7 m.

Azalie: podlewanie

Wymagają regularnego podlewania przez cały okres wegetacji, a w czasie upałów także zraszania korony wodą. Przed zimą trzeba obficie nawodnić, a po pierwszych przymrozkach rozłożyć wokół warstwę liści lub kory, by zabezpieczyć korzenie przed mrozem.

Azalia: nawożenie

Stosuje się nawóz do rododendronów lub roślin wrzosowatych. Azalie zasilamy dwa razy w roku - w kwietniu i na przełomie czerwca i lipca. Nawóz do azalii rozsypujemy pod koroną krzewu, po czym delikatnie mieszamy z wierzchnią warstwą gleby

Azalia: cięcie

Azalie nie wymagają cięcia! Usuwamy tylko gałęzie chore lub przemarznięte. W przypadku azalii wielkokwiatowych zaleca się wyłamywanie przekwitniętych kwiatostanów, co bardzo korzystnie wpływa na przyszłoroczne kwitnienie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Azalia ogrodowa: jak przesadzać, nawozić i przycinać? Azalia ogrodowa: jak przesadzać, nawozić i przycinać?

Azalie to rośliny cieszące się znacznym zainteresowaniem działkowców. Swoją popularność zawdzięczają na równi efektownym kwiatom i wysoko cenionemu zapachowi. Jak dbać o azalię ogrodową?

Azalie ogrodowe: jakie kupować, jak je pielęgnować, jak o nie dbać? Azalie ogrodowe: jakie kupować, jak je pielęgnować, jak o nie dbać?

Azalie zaczynają kwitnąć już w maju i czerwcu. Obsypane gęsto kwiatami są dekoracją ogrodu. Do małego ogrodu wybierz azalie japońskie, które rosną do 1 m, w większym posadź wielkokwiatowe. Najładniej...

Jak pielęgnować azalie? Jak zadbać o krzewy azalii ogrodowych? Jak pielęgnować azalie? Jak zadbać o krzewy azalii ogrodowych?

Azalie to jedne z najpiękniejszych wiosennych krzewów. Gęsto obsypane kwieciem zdobią nasze ogrody. Szczególnie, że wybór kolorów jest ogromny, od białych po fioletowe. Jak dbać o azalie, by co roku...

Aktualizacja: 14.05.2013 17:52
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą od ponad trzydziestu lat ratowniczką TOPR ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.