porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak TANIO i SKUTECZNIE dogrzać łazienkę?
Jak TANIO i SKUTECZNIE dogrzać łazienkę? Łazienka - jak ekonomicznie dogrzać? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale ...
Obudowa kominka z czego ją zrobić? jak obudowac kominek jaki materia nadaje się na obudowę kominka?

Czym obudować kominek? Jakich materiałów użyć?

Czym obudować kominek? Jakich materiałów użyć?
fot.: rynekkamienia
Kominek to marzenie wielu z nas. Kominek nie tylko spełnia praktyczną rolę we wnętrzu - ogrzewa pomieszczenie, ale także zdobi i tworzy klimat. Każdy kominek - czy to otwarty czy też z zmaknietym paleniskiem trzeba jednak najpierw obudować. Czym obudować kominek?

Kto z nas nie chciał by mieć kominka? Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie lubiłby blasku rzucanego na wnętrze przez żywy ogień, aromatu palonego drewna, wesołego trzaskania iskier. Wielu z nas decyduje się więc na kominek w domu. No i powstaje pytanie: jak obudować wkład kominkowy, by całość konstrukcji pasowała zarówno do architektury domu, jak i stylu wystroju wnętrza?

Obudowa kominka: materiał 

Najpopularniejszym materiałem, którym obudowujemy kominki, jest kamień naturalny - najczęściej marmur, granit lub piaskowiec. Kamień pasuje do każdego rodzaju wnętrz - tych stylowych, eleganckich, rustykalnych, urządzonych w stylu country, jak i do minimalistycznych, nowoczesnych. Tutaj najważniejsza jest forma kominka, a nie wykorzystana okładzina.

Jednak pamiętajmy - lśniące kamienie na dużych płaszczyznach znakomicie nadają się na obudowę kominka w stylu nowoczesnym. Możemy pokusić się nawet o wykończenie nimi dużej powierzchni ściany, w którą wbudowany jest kominek.

Mniejsze kamienie, o nieregularnych krawędziach i fakturze sprawdzą się jako dobry materiał do obudowy kominka w stylu rustykalnym. Do stylu rustykalnego pasują także drewniane belki jako uzupełnienie kamiennej zabudowy. Belki pojawiają się najczęściej jako gzyms kominkowy - dekoracyjna półka nad paleniskiem oraz jako siedzisko obok paleniska.

Kogo nie stać na kamień, może wykończyć kominek tynkiem dekoracyjnym imitującym kamień lub beton. Albo po prostu obudowac kominek ściankami z płyt g-k, a następnie otynkowaną ścianę kryjącą wkład pomalować na wybrany kolor. Pamiętać trzeba by wybrać farbę zmywalną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego warto ogrzewać peletami?

W naszym klimacie koszty ogrzewania stanowią znaczną część wydatków na utrzymanie domu, więc zależy nam by były jak najniższe. Ogrzewanie peletami nie dość, że stosunkowo niedrogie, jest też...

OBUDOWA KOMINKA a WALORY GRZEWCZE. Na co zwrócić uwagę? OBUDOWA KOMINKA a WALORY GRZEWCZE. Na co zwrócić uwagę?

Zazwyczaj kominek grzeje głównie dzięki konwekcji, czyli rozchodzeniu się ciepłego, ogrzanego od wkładu powietrza, ale – gdy będzie miał odpowiednią dobrze akumulującą ciepło obudowę – może większość...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Mateusz Hładki, partner Karoliny Szostak?

Należą do rywalizujących ze sobą stacji, ale najnowsze doniesienia sugerują ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.