porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Filtry z odwróconą osmozą: co musisz o nich wiedzieć? Wszystko o filtrach z odwróconą osmozą
Filtry z odwróconą osmozą: co musisz o nich wiedzieć? Wszystko o filtrach z odwróconą osmozą Na rynku mamy do wyboru wiele filtrów domowego użytku. Za ...
Jak się zachowywać w razie pożaru? Co robić, gdy wybuchnie pożar? Co robić, gdy płonie dom? Jak powinna wyglądać ewakuacja w razie pożaru?

Wybuchł pożar. Jak zachować się w razie pożaru? Co robić, gdy pali się dom?

Nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia pożarowego. Pożar, duży czy mały, zawsze wywołuje panikę, a wtedy często zapominamy lub nie wiemy, jak należy się zachować. Co robić, gdy wybuchnie pożar? Jak się zachować, jeśli pali się dom?

W momencie pożaru przede wszystkim należy błyskawicznie ocenić sytuację – czy jest to żywioł, z którym poradzimy sobie sami. Ale to dotyczy wyłącznie niewielkich, niemal niegroźnych płomieni. W każdym innym przypadku najlepiej od razu wzywać straż pożarną.

Pali się dom: wzywamy straż pożarną! Co robić krok po kroku?

Żeby zgłoszenie było skuteczne, trzeba to zrobić w określony sposób. Dzwonimy na numer alarmowy 998 (lub 112). Nie należy krzyczeć ani szybko mówić, tylko w miarę spokojnie i wyraźnie trzeba podać swoje imię nazwisko, numer telefonu, z którego dzwonimy, należy wskazać nazwę ulicy, nazwę i numer obiektu, uzupełniając ewentualnie informacją, co się pali i na którym piętrze. Jeżeli tego nie wiemy, trzeba być przygotowanym na pytanie, czy występuje zagrożenie dla życia ludzkiego.

Po podaniu tych informacji nie wolno się rozłączać – przy słuchawce trzeba poczekać na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Dyspozytor straży pożarnej może chcieć potwierdzić zgłoszenie, dlatego spodziewajmy się, że do nas oddzwoni.

Ewakuacja w przypadku pożaru: jak powinna przebiegać?

Po zawiadomieniu straży powinniśmy niezwłocznie przystąpić do gaszenia pożaru dostępnymi środkami (o ile takie są), drugim obowiązkiem jest niesienie pomocy osobom zagrożonym, co oznacza ewakuację ludzi i mienia. Pamiętajmy, żeby swoimi działaniami nie wprowadzać dodatkowej atmosfery paniki, bo skutki tego mogą być katastrofalne.

Gdy płonie zakład pracy czy jakiś inny obiekt, to kierowanie akcją ratowniczą do przybycia straży powinien podjąć szef firmy, właściciel obiektu lub osoba najbardziej energiczna i opanowana.

Gdy mamy do czynienia z pożarem, strefę zagrożenia mają opuścić wszystkie osoby z wyjątkiem tych, które biorą udział w akcji ratowniczej. Mają kierować się do najbliższych wyjść ewakuacyjnych.

Podczas ewakuacji nie wolno wywoływać paniki, poruszać się w stronę przeciwną niż wytyczona droga ewakuacji, nie wolno się zatrzymywać. Zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze przedmioty, aby nie spowalniać ewakuacji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 25.04.2013 12:19
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]

Monika Kuszyńska wystąpi na Eurowizji 2015. Była wokalistka zespołu Varius ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.