porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uratować sweter skurczony w praniu? Czy sfilcowany sweter da się odratować?
Jak uratować sweter skurczony w praniu? Czy sfilcowany sweter da się odratować? Uprany w za wysokiej temperaturze ukochany sweter zupełnie niczego już ...
Jak odratować sfilcowany sweterek i odkupić winę?

Jak uratować sweter skurczony w praniu? Niekonwencjonalne sposoby

Jeżeli udało ci się sfilcować sweterek, to znaczy, że miałaś/eś mnóstwo szczęścia – bo stać cię było na wełniany sweterek i masz mnóstwo nieszczęścia, bo wielokrotnie popełniłaś/eś przestępstwo! 
Niekonwencjonalne sposoby. Jak uratować sweter skurczony w praniu?
Jeśli nie udało się uratować sweterka na tyle, byś mógł/a w nim chodzić - pomyśl jak go wykorzystać inaczej!

Jak podaje Wikipedia: „przestępstwo to intencjonalne popełnienie czynu zwykle uznawanego za społecznie szkodliwy lub społecznie niebezpieczny (...)”, część dalsza definicji w naszych rozważaniach nie ma większego znaczenia, chociaż w przyszłości... kto wie, kto wie..?

Co się filcuje?

Wełna. Prawdziwa wełna 100% (pod warunkiem, że nie jest nasączana specjalnymi substancjami zapobiegającymi filcowaniu – UWAGA CHEMIA!). Ale czasy, w których była ona jedynym surowcem do produkcji swetrów chyba minęły bezpowrotnie. A prawdziwa wełna – nie wiedzieć czemu – kosztuje majątek !

Daremnie szukać w sklepach swetrów, spódnic, płaszczy z jakiejkolwiek wełny – wyjątkiem są stragany w górach, ale tam znajdziemy asortyment dla bardzo określonego klienta. Kto pamięta sweterki z angory, wełny merynosów, owiec szetlandzkich? Gdzie to dzisiaj kupić?

Dlaczego filcując sweterek popełniłaś/eś przestępstwo finansowe?

Dzisiejsze sweterki nazywane wełnianymi zrobione są z bliżej nie wiadomo czego – a te lepsze mają dodatek wełny. Jeśli w składzie sweterka jest jej 40% to już jest straszliwie dużo i sweterek kosztuje majątek. Jeśli uda się znaleźć produkt w całości wykonany z wełny, to zwykle na metce ma wyszczególnioną kwotę, od której boli głowa. Ktoś, kto nieroztropnie obchodzi się z wełnianym sweterkiem i doprowadza do sfilcowania go, popełnia więc przestępstwo finansowe. Na własnym budżecie!

Czy wiesz, że filcowanie sweterka to przestępstwo przeciwko ekologii?

Porządne wełniane swetry ważą sporo. Osoby robiące na drutach doskonale wiedzą, że – średnio licząc – na sweterek potrzeba około kilograma wełny! A przecież na świecie produkuje się miliony sweterków, więc wełny potrzeba dużo. Żeby ją mieć, trzeba ostrzyc miliony zwierząt, zawieźć runo gdzie trzeba, uzdatnić, uprząść, przetransportować do fabryk i w końcu zrobić sweterek. Potem sweterki trzeba zapakować, zametkować, zawieźć do sklepu, rozładować, poukładać. Ile to kosztuje czasu, potu i energii? Pomyślałaś/łeś o tym, kiedy nieroztropnie upychałaś/łeś swój wełniany sweterek w pralce?

Owce oddają wełnę honorowo i z reguły bezboleśnie, ale to nie znaczy, że można ją marnować!

Dlaczego sfilcowanie sweterka to przestępstwo przeciwko społeczeństwu?

Wełna potrzebna jest nie tylko tobie. Na sweterek! Robi się z niej na przykład pościel dla osób cierpiących na reumatyzm, mających problemy z krążeniem, bezsennością, a nawet alergię. Prawdziwa wełna zawiera lanolinę, która nie pozwala na rozwijanie się roztoczy i sprawia, że w wełnie nie gromadzą się zanieczyszczenia. Wiedziałaś/łeś, jak wielu osobom wyroby z wełny mogą pomóc? Przypomnij sobie o tym, kiedy po raz kolejny będziesz chciał/a nieroztropnie uprać swój wełniany sweterek!

Ratunek dla sweterka i ciebie, czyli jak odkupić winy

Jeśli tak nieroztropnie potraktowany przez ciebie sweterek nie jest za bardzo sfilcowany, możesz próbować go uratować (i schudnąć!) stosując się do rad  zawartych tutaj:

>> Jak uratować sweter skurczony w praniu? Czy sfilcowany sweter da się odratować? >>

Możesz też spróbować moczyć go w letniej wodzie z octem. Może się uda! Jeśli nie, pozostaje ci w inny sposób odkupić winę.

  1. Odpruj rękawy, zaszyj wejście na głowę, miejsce po rękawach, włóż do środka poduszkę i zaszyj dół sweterka. Będziesz mieć poduszkę. Możesz też wypchać rękawy watoliną i zrobić z nich walki pod głowę. Nie zapomnij – wełna pomaga walczyć z bezsennością!
  2. Jeśli sweterek był mały lub bardzo mocno się sfilcował – potnij go na kawałki i uszyj z niego ubranka dla lalek. Nie masz dzieci? Koleżanki, kuzynki, sąsiadki pewnie mają!
  3. Przeznacz sweterek na legowisko dla kota. Dopiero wtedy się dowiesz, czym jest prawdziwa wełna. Bo nawet malutki kotek to wie – będzie się łasił, milił, przytulał. Może nawet okaże ci, jaką mu rozkosz sprawiłaś takim drobiazgiem.
  4. Zbieraj sweterki od równie nieroztropnych koleżanek, kuzynek, sąsiadek i przyjaciółek. Potnij na kawałki, potem uszyj narzutę patchworkową i narzucaj ją – na nogi w jesienne i zimowe wieczory. Dopiero wtedy dowiesz się, czym jest i co może prawdziwa wełna!
  5. Nie popełniaj kolejnego przestępstwa! Jeśli nie chcesz tego sweterka ani nie chcesz niczego ze sweterka – oddaj go innym. Wielbiciele wełny – a jest ich wielu – wezmą nawet sfilcowany i przerobią na designerski gadżet: czapkę, torebkę, pasek, opaskę na głowę, kołnierz do innego swetra, ocieplacz na nogi do krótkich botków. Na pewno znajdą mnóstwo zastosowań dla nieroztropnie przez ciebie sfilcowanego sweterka!
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak uratować sweter skurczony w praniu? Czy sfilcowany sweter da się odratować? Jak uratować sweter skurczony w praniu? Czy sfilcowany sweter da się odratować?

Uprany w za wysokiej temperaturze ukochany sweter zupełnie niczego już nie przypomina? Nie marznij, nie biegnij jeszcze na zakupy - idź z nim do - no właśnie - nie, nie do łazienki! Przejrzyj...

Aktualizacja: 23.03.2013 10:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce?

W tegorocznym rankigu najbogatszych kobiet przeprowadzonym przez „Wprost” Grażyna Kulczyk ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.