porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak się pozbyć z ubrań plam z żywicy? Usunięcie plamy z żywicy jest stosunkowo trudne, ale nie niewykonalne. ...
Najlepsze sposoby na zwalczenie mrówek

MRÓWKI W DOMU. Jak zwalczać mrówki w mieszkaniu?

Mrówki, jak wszystkie szkodniki, kiedy już raz zadomowią się na jakimś terenie, nie odpuszczają łatwo. Zobacz jakie kroki powinieneś podjąć, żeby pozbyć się tych szkodników.

Dzielenie mieszkania z tak małymi lokatorami, jak mrówki nie powinno być frustrujące, gdyby nie fakt, że za darmo korzystają one z zasobów twojej lodówki i nie dokładają się do rachunków. Jednak jak każdy szkodnik, mrówki, kiedy już raz zadomowią się na jakimś terenie, nie odpuszczają łatwo. Zobacz jakie kroki powinieneś podjąć, żeby pozbyć się tych szkodników.

Uważaj na mrówki!

Inwazja mrówek zazwyczaj zaczyna się od tego, że któregoś dnia zauważasz jedną mrówkę, samotnie wędrującą po twoim kuchennym blacie. Obserwując ją przez kilka minut dochodzisz do wniosku, że jest ona nieszkodliwa i ją lekceważysz. A TO BŁĄD! Społeczeństwo mrówek jest doskonale zorganizowane. Każdy poszczególny szkodnik pełni określoną rolę i ma konkretne obowiązki do wykonania. Ta samotna, pałętająca się po twoim domu mrówka, to nikt inny jak zwiadowca, który próbuje wybadać teren pod założenie kolonii. Jeżeli pozwolisz mu wrócić do gniazda, możesz być pewien, że za kilka dni sprowadzi się do ciebie cała wielka, mrówcza rodzinka.

Zanim wybierzesz broń poznaj przeciwnika

Kiedy twoim mieszkaniem zawładną te małe istoty, zanim wytoczysz ciężką artylerię, musisz zebrać niezbędne informacje, na temat swojego wroga. Istnieją dwa rodzaje mrówek, które ulubiły sobie cudze mieszkania:

  • Hutnice zwyczajne, to zwykłe czarne mrówki, które szczególnie w okresie letnim poszukują miejsca do zakładania gniazd i niejako przez przypadek pojawiają się w naszych mieszkaniach. Można je spotkać głównie w domkach jednorodzinnych lub mieszkaniach parterowych, czyli tych, które bezpośrednio sąsiadują z ogrodem.
  • Faraonki (mrówki faraona), czyli mniejsze brązowo-żółte. Są one w zasadzie niezniszczalne, ponieważ ich kolonie mają więcej niż jedną królową i zakładają one wiele gniazd. Można je spotkać w miejscach o dużej wilgotności, jak kuchnie czy łazienki. Mrówki te wędrują przewodami wentylacyjnymi i dlatego można je spotkać nawet w mieszkaniach powyżej drugiego piętra.

Uderz w czuły punkt, czyli znajdź mrówcze gniazdo

Zanim zaczniesz swoją owadobójczą wojnę, musisz jeszcze odnaleźć mrówcze gniazdo i dopiero potem zniszczyć kolonię, wraz z królową. Do tego celu potrzebna jest wnikliwa obserwacja wyznaczonych przez mrówki ścieżek. Wówczas, jak po nitce do kłębka, będziesz mógł trafić do ich gniazda. Dobrym sposobem jest pozostawienie na ich ścieżce niewielkiego smakołyku, ponieważ ułatwia to obserwację - zobaczysz dokąd mrówka niesie pożywienie. Często zdarza się, że gniazdo jest pod panelami, pod podłogą lub w pobliżu źródeł wody np. zlewu. Jeżeli udało ci się odnaleźć gniazdo, możesz zastosować kilka sposobów na zniszczenie królowej:

  • polej je wrzątkiem 
  • zalej wodą z mydłem 
  • spryskaj środkiem mrówkobójczym
  • obłóż gniazdo zmiksowaną mazią ze skórek z owoców cytrusowych i wody.

Mrówki nie lubią także zapachu: cynamonu, liści z pomidorów lub samych pomidorów, mięty, proszku do pieczenia i octu.

A co, jeżeli nie możesz znaleźć gniazda?

Jeżeli jednak nie udało ci się dotrzeć do miejsca, gdzie mrówki mają swoje gniazdo, spróbuj je przechytrzyć. Dobrym pomysłem jest zmieszanie trucizny z odrobiną słodkiego lub tłustego pożywienia, jak np. cukru ze środkiem mrówkobójczym. Wówczas mrówki same zaniosą zdradliwy pokarm do gniazda. Sposób ten wymaga jednak dużo cierpliwości i wielu prób, ponieważ nie ma pewności, że mrówki zainteresują się twoją przynętą.

Musisz jednak pamiętać, ze nawet jeżeli wygrałeś jedną bitwę, nie oznacza to, że wygrałeś całą wojnę. Czasem zdarza się, że mrówki i tak wracają i jest to od ciebie niezależne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Samodzielne zrobienie domowego odświeżacza powietrza jest bardzo proste i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Ponadto odświeżacz powietrza można przyrządzić ze składników, które znajdą się w...

Aktualizacja: 15.07.2014 22:53
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?

Paulina Kaszuba ma 30 lat, a od 13. roku życia ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.