porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Chłodziarka czy chłodziarkozamrażarka - która lodówka lepsza? Lodówka posłuży ci dłużej niż samochód. Zanim ją kupisz, rozważ ...
Uciążliwy dziki lokator - kuna domowa - jak się jej pozbyć?

Kuna w domu. Jak się pozbyć kuny?

Kuna w domu. Jak się pozbyć kuny?
Kuna domowa różni się od leśnej kolorem "krawatu" - leśna ma żółtawy, domowa kuna zaś biały i o innym kształcie. fot.: Photos.com
Urządza dzikie harce na strychu nie dając spać, niszczy ocieplenie dachu i zostawia odchody, których zapach trudno usunąć. Wygląda tak milutko, a jest prawdziwym utrapieniem dla właścicieli domów. Każdy więc chce się pozbyć kuny, ale nie jest to proste, bo jest inteligentna i przebiegła. Jak wypłoszyć ze swojego domu dziką lokatorkę - kunę domową? 

Istnieje wiele sposobów na wykurzenie kuny z domu. Niestety, musimy cię zmartwić. Żaden nie gwarantuje, że kuna na stałe się wyniesie albo nie wprowadzi się nowy uciążliwy gość. A pozbycie się tego zwierzęcia, gdy ma młode, graniczy wręcz z cudem. W rezultacie wkrótce masz całą kunią rodzinkę, która potrafi mocno narozrabiać. To, że hałasuje, to jeszcze drobiazg. Gorzej, że trzeba będzie wymienić ocieplenie dachu. Kun trzeba się więc pozbyć jak najprędzej - zanim założą rodzinę.

Domowe sposoby kontra sprawdzone pomysły

Raczej nie wierz w skuteczność tzw. domowych sposobów. Odchody tygrysa, przyniesione z ZOO, sierść psa ułożona na strychu, rozlewanie olejków eterycznych, których zapach jest ponoć wyjątkowo niemiły dla kun, z reguły zawodzą. Zwierzęta te nie boją się woni innych drapieżników ani nie czują dużego dyskomfortu, gdy otoczą je roślinne aromaty.  Mało skuteczne są też odstraszacze zapachowe, które można kupić w sklepach lub przez Internet. Nie działa na nie także trutka na szczury (kuny ją omijają z daleka), po którą sięgają niektóre zdesperowane osoby. Co zatem może pomóc wyrzucić kunę z domu?

  • Odstraszacze elektroniczne - to urządzenia emitujące ultradźwięki, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ich częstotliwość się zmienia, żeby zwierzęta się do nich nie przyzwyczaiły.

  • Pułapki żywołowne – najlepiej sprawdzają się te dwuwejściowe (przelotowe). Kuna jest inteligentna, więc nie wejdzie do pułapki, jeśli nie widzi drugiego wyjścia.  Oczywiście do środka musisz włożyć dobrze przymocowaną przynętę, np. kawałek kurczaka, jajo prosto z kurnika. Uwaga, nie dotykaj przynęty i  samej klatki gołymi rękami, bo będą pachnieć człowiekiem. Pułapkę można  ustawić na strychu albo na zewnątrz budynku, gdzieś pod płotem, pod krzakiem, istnieje jednak wtedy ryzyko, że złapie się w nią kot sąsiada. Schwytaną kunę wywieź daleko od domu.

  • Uszczelnienie domu - zdaniem osób, które usiłowały pozbyć się kun, to najlepszy sposób. Ale uszczelnienie musi być idealne, inaczej znów będziesz miał uciążliwych dzikich lokatorów.   

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 28.01.2015 00:42
Autor: JG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: życie i śmierć. Dlaczego bolszewicy zgładzili polskiego artystę?

Miał nacjonalistyczne ciągoty. Nie wstydził się czytać publicznie antysemickiego, faszyzującego ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.