porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić perfumy samodzielnie? Domowe perfumy krok po kroku
Jak zrobić perfumy samodzielnie? Domowe perfumy krok po kroku Czy można zrobić perfumy w domu? Perfumy niedrogie, a jednocześnie ...
Jakie są proste sposoby na oszczędzanie wody w domu? Które urządzenia przyjdą z pomocą?

Jakie urządzenia oszczędzają wodę? Oszczędzanie wody w domu: proste sposoby

Jakie urządzenia oszczędzają wodę? Oszczędzanie wody w domu: proste sposoby

Sprawdź, jak można obniżyć rachunki za wodę

fot.: Marcin Czechowicz
Istnieją proste sposoby na oszczędzanie wody w domu. Kiedy budujemy dom, cieszymy się, gdy w pobliżu jest wodociąg i można łatwo wybudować przyłącze i korzystać z wody wodociągowej. Mina nam rzednie, kiedy przychodzi do płacenia rachunków za wodę – niestety coraz wyższych. Jak oszczędzać wodę? Jakie urządzenia przyjdą z pomocą?

Nie da się nie używać wody, ale można próbować ograniczyć jej zużycie, a co za tym idzie, wydatki na nią, stosując rozmaite urządzenia sprzyjające jej oszczędzaniu.

Perlator

To rodzaj sitka zamontowany na końcu wylewki baterii. Zadaniem perlatora jest rozpraszanie i napowietrzanie strumienia wody wypływającego z wylewki, dzięki czemu wydaje się on intensywniejszy, niż jest w rzeczywistości. Podobny efekt wykorzystuje się w wielu słuchawkach prysznicowych. Wśród możliwych do wyboru strumieni jest zwykle co najmniej jeden mocno rozproszony i wymieszany z powietrzem, co umożliwia ograniczenie zużycia wody bez uszczerbku dla komfortu kąpieli.

Ogranicznik strumienia

To specjalny przycisk w baterii, często zielony, nazywany przez niektórych producentów przyciskiem EKO. Wciśniecie ogranicznika strumienia sprawia, że strumień wody wypływający z baterii zostaje wstępnie ograniczony i nie można go już zwiększyć (chyba że celowo wyłączy się przycisk). W większości sytuacji taka zmniejszona ilość wody w zupełności nam wystarcza, a nie mając przycisku, nieświadomie zużywalibyśmy jej znacznie więcej.

Oszczędne spłukiwanie

Większość nowoczesnych spłuczek ma dziś mechanizmy umożliwiające spłukiwanie miski ustępowej pełnym strumieniem wody – 6 lub 9 l – albo zmniejszonym – odpowiednio 3 lub 4,5 l. Używając do spłukiwania toalety połowy zamiast pełnego zbiornika wody, ogranicza się jej zużycie i dodatkowo zmniejsza ilość wytwarzanych ścieków.

Wyprofilowana wanna

Nowoczesne wanny mają często boczne płaszczyzny nachylone pod kątem, dzięki czemu do ich napełnienia potrzeba mniej wody.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 20.05.2013 14:29
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Łukasz Tusk, poseł PO?

Czy poseł na sejm Łukasz Tusk jest spokrewniony z byłym ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.