porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Platerowane sztućce i naczynia. Jak o nie dbać? Platerowane sztućce i naczynia wyglądają równie efektownie jak srebrne, są jednak ...
Jaką szczoteczkę do zębów kupić? Zwykłą czy elektryczną? Z twardym czy miękkim włosiem?

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów będzie decydował o komforcie oraz dokładności ich mycia. 

fot.: sxc.hu
Szczoteczka do zębów tradycyjna czy elektryczna? Z włosiem miękkim czy twardym, naturalnym czy syntetycznym? Jak wybrać odpowiednią dla siebie szczoteczkę do zębów? Na co zwracać szczególną uwagę?

Szczoteczka do zębów powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Przede wszystkim musi mieć rozmiar odpowiedni do wieku osoby, która ma ją używać. Jeśli szczoteczka do zębów będzie za duża lub za mała, nie wyczyścisz dokładnie uzębienia.

Jakie wymiary powinna mieć szczoteczka do zębów?

Główka szczoteczki powinna obejmować zasięgiem 2-3 przylegające do siebie zęby. W przypadku dzieci długość główki może wynosić od 10 do ok. 15 mm, dla dorosłych zalecana jest długość od 20 do 30 mm. Jeśli zaś chodzi o szerokość szczoteczki do zębów nie powinna ona przekraczać 15 mm w przypadku dorosłych i 10 mm w przypadku dzieci. Zbyt szeroka główka szczoteczki do zębów uniemożliwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Twardość szczoteczki do zębów

Ważna jest też twardość włosia i jego długość.  Jeśli twoje dziąsła są wrażliwe i krwawią podczas mycia zębów używaj szczoteczki do żebów o miękkim włosiu. Jeśli masz zdrowe dziąsła kup szczoteczkę ze średnim włosiem. Natomiast włosie twarde będzie odpowiednie dla osób o zdrowych, odpornych dziąsłach i tych, którzy borykają się z nadmiernym osadzaniem się kamienia i osadu nazębnego. Włosie szczotki powinno być na tyle długie (ok.1 cm), aby spokojnie wchodziło w zakamarki.

Warto również wybierać szczoteczki do zębów te o zróżnicowanej długości kępek włosia oraz ze zwężoną na końcu główką. Dzięki temu łatwiejsze będzie wyczyszczenie trudno dostępnych szczelin między zębami.

Szczoteczka do zębów - zwykła czy elektryczna?

Szczoteczką elektryczną można wyczyścić zęby szybciej i łatwiej. Po pierwsze ma mniejszą główkę i łatwiej nią wyczyścić trudno dostępne zęby, jak siódemki i ósemki. Po drugie szczoteczka sama wykona za nas pracę w sytuacji, kiedy poruszanie szczoteczką zwykłą jest bardzo utrudnione. Nie znaczy to jednak, że jest lepsza od tej zwykłej. Umiejętnie używana tradycyjna szczoteczka również wyczyści prawidłowo zęby.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak usunąć osad z kamienia w kubku do mycia zębów?

Nieestetyczny osad z wody, resztek pasty i innych zanieczyszczeń ze szczoteczki jest siedliskiem wielu bakterii. Zwykłe zanieczyszczenie kubeczka do mycia zębów usuniesz gąbką z płynem do mycia...

Aktualizacja: 06.03.2014 07:46
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Łukasz Warzecha - kim jest?

Łukasz Warzecha: dziennikarz, publicysta, komentator sportowy, członek rady redakcyjnej „Międzynarodowego ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.