porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wymieniać wodę w akwarium?
Jak wymieniać wodę w akwarium? Wymiana wody w akwarium wydaje się błahą sprawą, tymczasem bardzo ...
Jak płacić mniej za prąd? Jak mieć niższe rachunki za prąd?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Opłaty za prąd są sporym obciążeniem domowego budżetu, zwłaszcza dla tych, którzy wykorzystują go także do ogrzewania. Można je zmniejszyć wybierając odpowiednie urządzenia grzewcze i korzystną taryfę.

Jak obniżyć rachunek za prąd: korzystniejsze taryfy

Gdy energią elektryczną ogrzewa się pomieszczenia i wodę, warto używać urządzeń, które umożliwiają korzystanie z prądu w tak zwanych taryfach dwustrefowych (G12 lub G12a), czyli oferujących tańszy prąd w nocy oraz w wybranych godzinach w ciągu dnia, w soboty i niedziele. W ten sposób można zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet o połowę. Należy jednak do minimum ograniczyć korzystanie z energii elektrycznej poza wymienionymi porami, ponieważ stawka opłat jest wtedy wyższa niż w taryfie jednostrefowej (G11).

Jak obniżyć rachunek za prąd: odpowiednie urządzenia

W gospodarstwach domowych najwięcej energii elektrycznej zużywają urządzenia do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Należy więc zainstalować takie, które będą mogły pobierać prąd w czasie obowiązywania tańszej taryfy, akumulować wytworzone z niego ciepło i ogrzewać pomieszczenia lub wodę jeszcze przez kilka godzin po odłączeniu zasilania.

Do ogrzewania dwutaryfowego nadają się:

  • piece akumulacyjne statyczne - oddające ciepło ze stałą mocą;

  • piece akumulacyjne dynamiczne – wyposażone w wentylator umożliwiający sterowanie szybkością rozładowania, czyli ilością ciepła oddawanego do pomieszczenia

  • ogrzewanie podłogowe wykonane w wersji akumulacyjnej, czyli pokryte warstwą wylewki trzykrotnie grubszą niż standardowa.

Do podgrzewania wody użytkowej z zastosowaniem taryfy dwustrefowej mogą posłużyć podgrzewacze pojemnościowe, ale ich pojemność powinna być znacznie większa niż wynikająca ze standardowo wyliczonego zapotrzebowania na wodę – co najmniej o 30%.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rachunki za prąd - czy można płacić mniej?

Rachunki za prąd bywają dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Jak obniżyć rachunki i zacząć oszczędzać na prądzie? Nie jest to takie skomplikowane! Krok po kroku, mówimy, jak obniżyć rachunki za...

Aktualizacja: 20.02.2014 13:22
Autor: mdr
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Samborski, partner Agnieszki Kaczorowskiej. Kim jest?

Agnieszka Kaczorowska już dawno przestała być "Bożenką z klanu". Teraz ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.