porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak czyścić biżuterię? DOMOWE SPOSOBY Zmatowiałą i przybrudzoną biżuterię można oddać do profesjonalnego czyszczenia, ale ...
Sposoby na skuteczne obniżenie kosztów zużywanej energii

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Wysoki rachunek za prąd znowu Cię zaskoczył? W dobie podwyżek i wysokich opłat warto przemyśleć swoje codzienne postępowanie. Zmiana przyzwyczajeń może przecież pomóc obniżyć koszty energii zużywanej co miesiąc i zmniejszyć wysokość opłat. Mówimy, jak zmniejszyć rachunki za prąd?
Jak zmniejszyć rachunki za prąd?
Akcja wycofywania żarówek tradycyjnych i zastępowania ich energooszczędnymi trwa od 2009 roku. Świetlówka pozwala znacznie zmniejszyć zużycie prądu, a wyższy koszt jej zakupu zwróci się w ciągu kilku miesięcy. fot.: M. Czechowicz

Świetlówki zamiast tradycyjnych żarówek

Od 2009 roku trwa proces wycofywania żarówek tradycyjnych i zastępowania ich energooszczędnymi. Świetlówka pozwala znacznie zmniejszyć zużycie prądu, a wyższy koszt jej zakupu zwróci się w ciągu kilku miesięcy. Świetlówki mają również dłuższą żywotność.

Funkcja stand-by

Tryb czuwania w telewizorze, odtwarzaczu DVD czy wieży umożliwia uruchamianie tych urządzeń, ale pozostawianie sprzętu w tym trybie sprawia, że urządzenie nie jest całkiem wyłączone. Rezygnując z tej funkcji obniżymy koszty energii nawet o 50%. Warto zastosować listwę przełącznikową, gdyż dzięki niej będziemy mogli wyłączyć jednocześnie kilka urządzeń.

Domowe zwyczaje pozwalające zmniejszyć rachunki za prąd

Warto ustalić z domownikami wspólną porę spożywania posiłków, dzięki czemu unikniemy odgrzewania jedzenia dla każdego o innej godzinie. Zużycie prądu zmniejszymy również piorąc raz w tygodniu większą ilość ubrań, a tym samym rezygnując z prania każdego wieczoru po trochu (wybierajmy przy tym program dostosowany do rodzaju prania).
Nie należy też zostawiać w gniazdku ładowarki po naładowaniu telefonu czy komputera, bo – mimo że sprzęt nie jest już do nich podłączony – będą w dalszym ciągu pobierać prąd.

Sprzęt energooszczędny dobrym sposobem na mniejsze rachunki za prąd

Kupując lodówkę, pralkę czy zmywarkę, warto zdecydować się na modele klasy A, A+ lub A++.
Jako sprzęt chłodniczy najlepiej posłuży chłodziarkozamrażarka (szczególnie że za tego typu urządzenie zapłacimy mniej niż za dwa oddzielne). W niej przydadzą się funkcje, takie jak:

  • „no frost” (automatyczne usuwanie szronu – oszczędność do 20% energii i wydłużenie żywotności urządzenia),
  • „wakacje” (zmniejszenie zużycia energii podczas dłuższej nieobecności),
  • „kontrola otwartych drzwi”.

Wybierając pralkę, zastanówmy się, jakie ilości ubrań będziemy prać (czyli nad potrzebną ładownością). Zadbajmy, by była wyposażona w:

  • automatykę wagową,
  • krótkie programy (do prania lekko zabrudzonych tkanin),
  • opóźniony start (do włączania pralki w godzinach tańszej taryfy).

ZOBACZ >>  Ile kosztuje PRĄD? Dlaczego płacimy wysokie rachunki?

Rośnie liczba użytkowników zmywarek, a to dlatego, że oszczędzają one wodę, energię, a także czas. Przydatne funkcje to:

  • zmywanie połowy wsadu,
  • dostosowywanie ilości wody oraz jej temperatury do stopnia zabrudzenia naczyń,
  • skracanie czasu suszenia.


Wśród kuchenek mianem najbardziej energooszczędnej może poszczycić się płyta indukcyjna, która ok. 90% energii oddaje do naczynia, skracając czas przygotowania posiłku. Co ważne, ciepło na płycie powstaje tylko w miejscu, w którym jest potrzebne, czyli na dnie garnka.

Pasjonaci domowych wypieków powinni zadbać, by piekarnik miał kilka szyb w drzwiach (trzy lub cztery), bo to pozwoli utrzymać optymalną temperaturę. Urządzenia z funkcją mikrofali umożliwią szybsze przygotowanie potraw.

Przy wyborze telewizora należy pamiętać, że dużo zależy od rozmiaru ekranu i od tego, jaką technologię wykorzystano przy jego produkcji. Najwięcej korzyści przyniosą nam telewizory LED (plazmowe i LCD zużywają więcej prądu).

Reasumując – przestrzegając kilku zasad, możemy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i uniknąć zbędnych wydatków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 27.01.2012 12:38
Autor: MarTom
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Bartosz Kołsut i co osiągnął?
Kim jest Bartosz Kołsut i co osiągnął?

Bartosz Kołsut pochodzi z Radomia. Ma 18 lat. 19 marca ...

BAZA PORAD
Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.