porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Poradnik palenia świec. Czy wiesz jak bezpiecznie palić świece?
Poradnik palenia świec. Czy wiesz jak bezpiecznie palić świece? Świece są jedną z nieodłącznych dekoracji świątecznych. Z pomocą tej ...
Czy w glazurze można wiercić z udarem?

Jak wywiercić otwór w płytce ceramicznej?

Chcesz przymocować do ściany z płytkami ceramicznymi wieszak na ręczniki lub suszarkę na ubrania? Wówczas musisz wywiercić otwór w płytce. Jak to zrobić, żeby nie uszkodzić płytki?

Płytki ceramiczne są w niemalże każdej łazience. Nie zawsze jednak, już na etapie wykańczania wnętrz, udaje się wywiercić otwory niezbędne do umieszczenia np. wieszaka na ręczniki lub szafki. Jak wiercić w takiej sytuacji? Wcale jednak nie jest do tego zadania potrzebna pomoc specjalistów. Wystarczy mieć wiertarkę, zestaw wierteł oraz np. taśmę malarską.

Otwór w płytce ceramicznej bez stresu

Wiercenie otworów w płytce ceramicznej można zacząć wtedy, gdy płytki są już stabilnie przytwierdzone do ściany. Wówczas są one – za sprawą trzymającego je kleju – mniej podatne na pęknięcia i obkruszenia. Aby wywiercić otwór, wystarczy tak naprawdę zwyczajna wiertarka i wiertła.

Zanim jednak przystąpisz do samego wiercenia, starannie wyznacz miejsce otworu. Musisz zaznaczyć miejsce i bardzo delikatnie spękać powierzchnię. Można to zrobić gwoździem (w który lekko stukamy młotkiem) lub punktownikiem – w ten sposób wiertło na pewno się nie zsunie po śliskiej nawierzchni. Następnie można postępować na dwa sposoby.

Sposób pierwszy: wiertło do szkła i wiertło do betonu

W tej metodzie należy zamontować wiertło do szkła i delikatnie przebić się przez szklaną powierzchnię aż do warstwy ceramiki (zazwyczaj w tym momencie wiertło zaczyna łatwiej wchodzić w głąb, a na powierzchni pojawia się ceglany pył). Następnie należy zmienić wiertło na zwyczajne do betonu i wywiercić otwór pożądanej głębokości.

Sposób drugi: taśma malarska i wiertło do betonu

Drugi wariant zakłada, że wystarczy na miejsce, gdzie będzie otwór, nakleić pasek plastra lub taśmy malarskiej i od razu wiercić wiertłem do betonu. W obu przypadkach należy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby NIE UŻYWAĆ UDARU WIERTARKI. Inaczej powstaną wibracje, które najpewniej wywołają pęknięcia płytek cermicznych. Ewentualnie udar – w przypadku bardzo twardych ścian – można włączyć dopiero wówczas, kiedy przebijemy się przez całą płytkę ceramiczną. Widać wówczas będzie miał pochodzący ze ściany – np. ceglany lub betonowy.

Co jednak, jeśli płytka jeszcze nie jest przyklejona do ściany? Można oczywiście wywiercić w niej otwór, aczkolwiek sama płytka musi być ułożona na stabilnym podłożu – np. na grubej desce, cegle lub pustaku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak sobie radzić z drobnymi naprawami domowymi? Sprawdzone sposoby Jak sobie radzić z drobnymi naprawami domowymi? Sprawdzone sposoby

Wieszanie obrazków, mocowanie półek czy niewielkie reperacje mebli wymagają nie tylko sprawnych narzędzi, ale także wiedzy jak to zrobić, żeby nie uszkodzić materiału oraz ułatwić sobie pracę.

Jaką wiertarkę kupić? Jaka wiertarka do czego?

Chcesz kupić wiertarkę, ale po wejściu do sklepu stajesz przed nie lada wyzwaniem - do wyboru jest tak wiele modeli tego urządzenia, że nie wiadomo, które wybrać. Jaką wiertarkę kupić? Tańszą czy...

USZKODZONA PŁYTKA. Jak wymienić uszkodzoną płytkę terakoty lub glazury?

Płytki ceramiczne są w niemal każdym domu. Co zrobić, kiedy jedna z płytek ceramicznych pęknie lub uszkodzi się przypadkiem? Można to bez problemu zrobić samemu i to małym nakładem sił. Zobacz, jak...

Aktualizacja: 22.03.2016 16:43
Autor: PRus
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Denis Urubko, himalaista, który został Polakiem?
Kim jest Denis Urubko, himalaista, który został Polakiem?

Jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie został Polakiem. Denis Urubko ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.