porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak się pozbyć plamy z mleka?
Jak się pozbyć plamy z mleka? Plamy z mleka to problem głównie mam małych dzieci. Choć ...
Zamiast wyrzucać popiół z kominka, wykorzystaj go w ogrodzie - jest bogaty w wiele substancji potrzebnych roślinom

Jak wykorzystać popiół z kominka? Czy odstraszy ślimaki z ogrodu?

Niektórzy z nas są szczęśliwymi posiadaczami kominka. Nadaje on mieszkaniu przytulny charakter, a także niezbędne (szczególnie w chłodne, jesienne i zimowe wieczory) ciepło. Amator palenia w kominku znajdzie się praktycznie zawsze, ale problemem pozostaje kwestia popiołu. Czy możemy go jakoś wykorzystać? Czy wiesz, że jest on bardzo przydatny? Czy popiołem z kominka możemy odstraszyć ślimaki z ogrodu?

Co zawiera popiół, dlaczego jest cenny?

Zazwyczaj do palenia w kominku wykorzystujemu drewno z drzew liściastych. Niewiele osób wie, że po jego spaleniu uzyskujemy popiół, który może stanowić wartościowy i ekologiczny nawóz dla  roślin w naszym ogrodzie. Popiół z drzew liściastych zawiera 6-10% potasu (K2O), 2-4% fosforu (P2O5), 30-35% wapnia (CaO) i sporo mikroelementów. Zastosowany jako nawóz działa powoli i w przeciwieństwie do innych nawozów mineralnych, ma w miarę zrównoważony skład (nie zawiera tylko azotu).

Jak można wykorzystywać popiół?

Można go rozsypywać bezpośrednio na zagony lub dodawać do kompostu. Jeżeli rozsypujemy go bezpośrednio pod rośliny, to w niewielkich ilościach, gdyż podany jednorazowo w dużej dawce nie zostanie należycie przyswojony przez rośliny, a jego pozostałości mogą przekształcić się w sole, które dla roślin będą niedostępne. Dodatkowo spowodujemy więc niekorzystny dla roślin wzrost zasolenia gleby. Ostrożnością musimy wykazać się szczególnie przy nawożeniu roślin iglastych i kwasolubnych (tu stosujemy popiół w nieco mniejszych dawkach), gdyż ze względu na sporą zawartość wapnia, popiół powoduje niekorzystną dla nich alkalizację (odkwaszenie) podłoża.

Taki nawóz najlepiej sprawdzi się w ogrodzie warzywnym, gdzie będzie miał dodatkową – rewelacyjną zaletę – odstraszanie ślimaków! A kiedy nadejdzie zima i ogród pokryje się śniegiem, możemy popiół wysypywać na kompostownik, gdzie będzie niezwykle wartościowym dodatkiem nawozowym w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wyczyścić szyby w kominku? Jakich środków użyć do czyszczenia szyb kominkowych? Jak wyczyścić szyby w kominku? Jakich środków użyć do czyszczenia szyb kominkowych?

Podczas palenia w kominku z wkładem na jego szybach osadzają się zanieczyszczenia powstające przy spalaniu drewna. Wraz z upływem czasu nieczyszczona szyba staje się coraz mniej przejrzysta. Jak...

Aktualizacja: 14.03.2012 17:52
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?

Ma dopiero 43 lata, za sobą prężną karierę polityczną, a ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.