porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zabezpieczyć dom przed złodziejem? Jak pokrzyżować plany złodziejowi? Jak uchronić mieszkanie przed pożarem, zalaniem ...
Nie wiesz, co zrobić, by przypalone żelazko było jak nowe? Tu znajdziesz na to najlepsze sposoby na przypalone żelazko

Jak wyczyścić PRZYPALONE ŻELAZKO?

Przypalone żelazko nie nadaje się do użytku - nie tylko brzydko wygląda, ale przede wszystkim brudzi prasowane ubrania. To nie znaczy jednak, że od razu trzeba kupić nowe - najpierw spróbuj je wyczyścić. Mówimy, jak to zrobić. 

Wszyscy wiemy, jak dużym problemem może być wyczyszczenie przypalonego żelazka. Co zrobić, by znów było ono gładkie, czyste i nie brudziło prasowanych rzeczy? Oto sprawdzone sposoby - zarówno tradycyjne, jak i z użyciem środków chemicznych.

 1. Przemywanie octem. Czystą, miękką szmatkę dość obficie nasącz octem (by była mocno wigotna). Lekko rozgrzej żelazko, tak żeby dało się jeszcze dotknąć je ręką, i pocieraj stopę żelazka szmatką nasączoną octem. Czyszczenie kontynuuj do skutku.

2. Czyszczenie solą. Żelazko rozgrzej tak, aby było średnio gorące. Na gazetę lub ściereczkę nasyp grubą warstwę soli soli kuchennej i prasuj tę sól nagrzanym żelazkiem do momentu, gdy przypalenie zejdzie.

3. Specjalne ściereczki. W sklepach z chemią gospodarczą można kupić gotowe ściereczki do czyszczenia żelazek (np. Vigonez). Ściereczki zawierają już odpowiednie detergenty - wystarczy zwilżyć je wodą i przystąpić do czyszczenia. Są bezpieczne - nie podrażniają skóry ani nie rysują powierzchni żelazka. 

 4. Sztyft do żelazek Vigor. Nie tylko czyści, ale także poleruje i zabezpiecza stopę żelazka. Wystarczy włączyć żelazko i postawić je pionowo, a następnie rozprowadzić sztyft i gdy się stopi - wytrzeć ściereczką. Odpowiedni do wszystkich powierzchni stopy żelazka - ceramicznych, stalowych i teflonowych.

5. Płyn MELJO. Ten silnie skoncentrowany środek czyszczący i odtłuszczający (do okapów, kuchenek, grillów itp.) doskonale sprawdza się też przy czyszczeniu żelazka. Trzeba skropić odtłuszczaczem powierzchnię stopy żelazka, pozostawić środek przez kilka sekund i następnie przemyć powierzchnię wodą. Żelazko można rozgrzać do temperatury 50-60o.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak usunąć kamień z żelazka? Jak czyścić przypalone żelazko? Jak usunąć kamień z żelazka? Jak czyścić przypalone żelazko?

Przypalone żelazko to zmora gospodyń domowych. Nie da się nim prasować. Przypalony brud może nawet zniszczyć ubranie. Nie należy jednak kupować nowego żelazka. Wystarczy je odpowiednio wyczyścić....

Jak usunąć plamy potu z ubrań?

Plamy z potu wyglądają wyjątkowo nieapetycznie, wręcz odstraszająco. Kiedy nasza bluzka, najczęściej biała, ma pod pachami żółte zacieki, najchętniej wyrzucilibyśmy ją do kosza. Ale po co? Plamy z...

Aktualizacja: 03.11.2013 16:15
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?

Paweł Kukiz to jeden z kandydatów, który w maju będzie ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.