porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak samemu zrobić NATURALNY ODŚWIEŻACZ POWIETRZA? Przepisy na odświeżacze z olejków eterycznych i suszonych kwiatów
Zarysowania na mablech - skuteczne sposoby usuwania rysów z mebli

Jak usunąć RYSY Z MEBLI? Skuteczne sposoby na zarysowane meble

Jak usunąć RYSY Z MEBLI? Skuteczne sposoby na zarysowane meble

Zarysowane meble i blaty to zmora każdej pani domu. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

fot.: Photos.com
Usuwanie rys z mebli nie należy do najprostszych czynności, ale może znacznie pomóc poprawi wygląd mebli. Drobne rysy na meblach da się usunąć domowymi sposobami. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby usuwania zadrapań z mebli.

W miarę użytkowania mebli na ich powierzchni pojawiają się rysy i zadrapania. Porysowana powierzchnia mebli wygląda nieestetycznie, postarza mebel i sprawia, że chcemy się go jak najszybciej pozbyć. Nie zawsze jednak trzeba przechodzić do tak radykalnych środków – w niektórych przypadkach zrysowania na meblach da się usunąć domowymi sposobami. Zawłaszcza niewielkie, płytkie rysy można sprytnie zamaskować dostępnymi w domu środkami. Jak usunąć rysy z mebli? Jak pozbyć się zadrapań i drobnych wgnieceń? Oto najskuteczniejsze domowe sposoby usuwania rysów z mebli.

Jak usunąć rysy z mebli?

W zależności od tego, na jakiej powierzchni powstały zarysowania, do ich usunięcia powinniśmy zastosować inną metodę. Jeśli chcemy usunąć rysy z jasnych mebli politurowanych, skutecznym sposobem jest użycie mieszanki sporządzonej z 4 łyżek płynnego wosku, 3 łyżek terpentyny i 2 łyżek denaturatu. Miejsce zarysowania najpierw przecieramy miękką szmatką nasączoną naftą, następnie tamponujemy je dokładnie watą nasączoną przygotowaną mieszanką. Po wyschnięciu powierzchni polerujemy ją do uzyskania połysku.

Do usuwania zarysowań z mebli możemy wykorzystać przedmioty, które z pewnością znajdziemy w domu np. kredkę do brwi. Wystarczy dobrać kolor kredki do koloru mebli i wypełnić nią rysę. Skutecznym środkiem do pozbycia się niewielkich rysów z mebli jest bezbarwna wazelina, którą należy wetrzeć w powierzchnię i pozostawić do wsiąknięcia na 24 godziny. Po tym czasie wazelina powinna już stwardnieć i wypełnić rysę, pozostaje więc przetrzeć to miejsce szmatką i usunąć nadmiar wazeliny.

Zarysowania na meblach "na wysoki połysk" można usunąć za pomocą bezbarwnego lakieru rozcieńczonego ze spirytusem. Tak przygotowaną mieszankę nanosimy pędzelkiem wzdłuż rysy i pozostawiamy do wyschnięcia. Niewielkie uszkodzenia na meblach hebanowych możemy zlikwidować czarną pastą do butów lub czarną kredką do brwi. Z kolei brązową pastą i kredką usuniemy rysy z mebli mahoniowych.

Świeżym orzechem włoskim możemy przetrzeć zarysowania na meblach z drewna orzechowego. Meble klonowe uratujemy, jeśli w uszkodzone miejsce wetrzemy mieszankę jodyny z alkoholem. Po wyschnięciu woskujemy.

W przypadku mebli woskowanych stosujemy wosk w odcieniu odpowiadającemu kolorowi mebli. Ważne, aby wosk aplikować na zasadzie pocierania wzdłuż włókien drewna. Jego nadmiar zawsze usuwamy miękką ściereczką.

Jeśli domowe sposoby usuwania zarysowań z mebli nie przyniosą oczekiwanych efektów pozostają nam preparaty w postaci np. sztyftów korygujących do drewna. Stosujemy je jak pisaki, pokrywając nimi uszkodzenia na meblach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak czyścić SKÓRZANE MEBLE? Niezawodne sposoby czyszczenia skóry

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dbać o meble skórzane?

Meble skórzane wymagają szczególnej troski. Potrzebują nie tylko pielęgnacji, ale także konserwacji. Im jaśniejsza skóra, tym trudniej będzie usunąć zabrudzenia, a zwłaszcza kurz, który nieusuwany...

Aktualizacja: 27.06.2013 13:40
Autor: jw
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Mazolewski - kim jest partner Mai Sablewskiej? [KARIERA, RODZINA]
Wojciech Mazolewski - kim jest partner Mai Sablewskiej? [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Mazolewski to gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy. Jest liderem ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.