porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak otworzyć wino bez korkociągu? Co wykorzystać do otwarcia butelki wina? Kto nie lubi napić się wina w dobrym towarzystwie? Nie ...
Sprawdzone pomysły na skuteczne usuwanie wosku

Jak usunąć PLAMY Z WOSKU? Sposoby na usunięcie wosku z ubrań i nie tylko

Jak usunąć PLAMY Z WOSKU? Sposoby na usunięcie wosku z ubrań i nie tylko

Jeśli lubisz umilać sobie odpoczynek światłem świec może ci się przytrafić przykra niespodzianka w postaci zachlapanego woskiem dywanu, ubrania czy stolika. Jak sobie z tym poradzić?

fot.: Photos.com
Jak skutecznie usunąć plamy z wosku? Jakie są sposoby na usunięcie wosku z ubrań, obrusu, dywanów czy mebli? Zdradzamy sprawdzone pomysły na pozbycie się tych uciążliwych plam.

Plamy z wosku na ubraniach

Usunięcie wosku z różnego rodzaju powierzchni często może powodować duże problemy. Jeśli poplamimy na przykład ubranie albo obrus plamy z wosku możemy usunąć z nich na kilka sposobów.

Na początku należy ściągnąć wosk z tkaniny. Następnie po obu stronach plamy przykładamy arkusz papieru albo serwetkę i prasujemy ją nagrzanym żelazkiem. Należy prasować aż do momentu, w którym na tkaninie przestaną pojawiać się plamy. Warto także zalać plamę wrzątkiem. Jeśli wszystkie wyżej wymienione sposoby nie okażą się skuteczne powinniśmy do plamy przyłożyć szmatkę z rozpuszczalnikiem. Uważajmy jednak, aby nie zniszczyć w ten sposób tkaniny.

Usuwanie wosku z dywanu

Idealnym sposobem na usunięcie plam z wosku z dywanów jest zastosowanie spirytusu. Wcieranie spirytusu sprawi, że wosk bardzo szybko się wykruszy. Przed tym należy jednak sprawdzić czy wosk już wysechł. Jeśli nie należy na nim położyć kostkę lodu i poczekać aż  stwardnieje.

Jak pozbyć się plan w wosku z płótna?

Plamy z wosku na lnianych płótnach można zredukować za pomocą oleju roślinnego. Należy go wcierać w plamę. Nadmiar oleju wycieramy suchą szmatką.

Plamy z kolorowych świeczek

Plamy z kolorowych świec są często bardzo trudne do wywabienia. W zależności od wielkości plamy możemy zastosować różne sposoby. Można na przykład sporządzić pastę z krochmalu lub skrobi. Warto także spróbować wyczyścić plamę ze świeczki za pomocą środków chemicznych. Skuteczny jest także rozpuszczalnik.

Jak usunąć wosk z mebli?

W bardzo wielu przypadkach plamy z wosku na meblach i różnego rodzaju powierzchniach płaskich można usunąć zwykłym zdrapaniem. Jednak jeśli będzie to sprawiało trudność, powinniśmy na plamie położyć kostkę lodu na około 5 minut i spróbować ponownie zeskrobać wosk. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak wywabić PLAMY Z DŁUGOPISU?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak usunąć wosk? Jak usunąć wosk?

Woskowe plamy są trudne do usunięcia. Gospodynie domowe zaliczają plamy woskowe do tzw. trudnych plam, bo skutecznych sposobów na ich usunięcie jest niewiele. Przedstawiamy domowe sposoby na szybkie...

Jak usunąć wosk, stearynę z jedwabiu? Jak usunąć wosk, stearynę z jedwabiu?

Ubrania z jedwabiu uchodzą za luksusowe, są dobrej jakości i sporo kosztują. Trudno byłoby je nam wyrzucić z powodu plam z wosku, ze stearyny. Spróbujmy więc domowych sposobów na pozbycie się...

Jak wywabiać plamy? Sprawdzone sposoby wywabiania plam cz.1 Jak wywabiać plamy? Sprawdzone sposoby wywabiania plam cz.1

Każdemu z nas zdarzyło się zaplamić ulubioną koszulę, spodnie czy obrus. Zbyt szybka reakcja może spowodować zniszczenie ubrania. Aby zawczasu być przygotowanym na różnego rodzaju zaplamienia...

Aktualizacja: 06.11.2012 16:17
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Józef Pawłowski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Józef Pawłowski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Józef Pawłowski jest polskim aktorem, znanym z roli głównej w ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.