porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak poradzić sobie z zakwasami? ZAKWASY JAK WALCZYĆ Z powodu zakwasów cierpiał chyba każdy z nas. Są to ...
Precz z plamami! Dzięki naszym wskazówkom usuniesz nawet te najstarsze i najtrudniejsze do wywabienia

Jak usunąć plamy? Stare, sprawdzone sposoby na usunięcie plam

Plama z krwi lub zastarzała tłusta plama potrafi zepsuć ulubioną bluzkę czy najlepszy sweter. Wcale nie musi jednak tak być! Jeżeli nie pomogły żadne środki do wywabiania plam, wykorzystaj sprawdzone domowe sposoby na wywabianie plam.
  • Plamy z krwi natychmiast spłucz zimną wodą z solą. Nie wolno używać ciepłej wody! Jeśli to plama na dywanie, najpierw namocz ją zimną wodą, a potem delikatnie przetrzyj mocno rozcieńczonym amoniakiem.

  • Plamy z tłuszczu trzeba posypać mąką lub talkiem i poczekać, aż wchłoną tłuszcz. Tłuste plamy można też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć bibułkę, zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy. Gazowana woda mineralna świetnie usunie tłuste plamy ze swetrów i dzianin.

  • Plamy z tłuszczu usuniesz środkiem do mycia naczyń. Natrzyj nim zaplamione miejsce, a potem starannie wypłucz.

  • Jeżeli zawiodły wszelkie środki do wywabiania plam, spróbuj użyć pasty do zębów: nałóż pastę, poczekaj, aż zaschnie, a potem usuń szczoteczką.

  • Plam z trawy nie wolno zmywać wodą, ponieważ wtedy jeszcze trudniej je usunąć. Do większości tkanin zaleca się stosowanie 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Zwilż plamę alkoholem, odczekaj, a dopiero potem spłucz ją zimną wodą.

  • Plamy z kawy na obrusie lub ubraniu natychmiast namocz w zimnej wodzie z solą. Możesz też zwilżyć plamę gliceryną i sprać zimną wodą, bez mydła.

  • Plamy ze szminki znikają po użyciu benzyny aptecznej. Trzeba jednak uważać z delikatnymi tkaninami!

  • Plamy z długopisu natrzyj kilka razy spirytusem, a potem wywietrz tkaninę i starannie ją wypłucz. Z rąk takie plamy usuniesz pastą do zębów.

  • Plamy z perfum są trudne do usunięcia, zwłaszcza z jedwabiu albo aksamitu. Jeżeli namoczysz tkaninę w ciepłej glicerynie, a potem upierzesz ją w wodzie z mydłem, zazwyczaj plama schodzi. Z tkanin wełnianych plamy wywabiaj rozcieńczonym amoniakiem lub spirytusem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wywabiać plamy? Sprawdzone sposoby wywabiania plam cz.1 Jak wywabiać plamy? Sprawdzone sposoby wywabiania plam cz.1

Każdemu z nas zdarzyło się zaplamić ulubioną koszulę, spodnie czy obrus. Zbyt szybka reakcja może spowodować zniszczenie ubrania. Aby zawczasu być przygotowanym na różnego rodzaju zaplamienia...

JAK USUNĄĆ PLAMY: Domowe sposoby wywabiania plam cz.2? JAK USUNĄĆ PLAMY: Domowe sposoby wywabiania plam cz.2?

Plamy oczywiście najlepiej usuwać zaraz po zabrudzeniu, potem staną się twardsze i trudniejsze do usunięcia. Należy też pamiętać że na nie każdą plamę działa to samo. Podajemy kilka sprawdzonych...

Jak czyścić plamy? Jak usuwać plamy z skórzanych mebli?

Plamy nigdy nie wyglądają ładnie, a na skórzanych meblach są świetnie widoczne. Podpowiadamy skuteczne sposoby na usuwanie plam.

Aktualizacja: 25.10.2012 08:00
Autor: Maria Grykin
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Mazolewski - kim jest partner Mai Sablewskiej? [KARIERA, RODZINA]
Wojciech Mazolewski - kim jest partner Mai Sablewskiej? [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Mazolewski to gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy. Jest liderem ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.