porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak się chronić przed meszkami i komarami? Pływać po jeziorze albo spacerować po lesie - sama przyjemność, ...
PORADNIK DOMOWY Jak usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami? Odkamienianie czajnika. Co może służyć jako odkamieniacz?

Jak usunąć kamień z czajnika - SPRAWDZONE PORADY

Jak usunąć kamień z czajnika - SPRAWDZONE PORADY
Aby odkamienianie czajnika było skuteczne, należy powtarzać je regularnie. fot.: Marcin Czechowicz
Kamień w czajniku jest szkodliwy nie tylko dla urządzenia, lecz także dla zdrowia domowników. Odkamienianie czajnika powinno zatem na stałe wpisać się w nasze zwyczaje. Jak usunąć kamień z czajnika?

Przyczyną osadzania się kamienia jest twarda woda. Na to nie mamy wpływu, chyba że zainwestujemy w specjalne filtry. Mniej kosztownym rozwiązaniem może być dzbanek filtrujący. Jeśli jednak średnio raz na dwa tygodnie uda nam się usunąć kamień z czajnika, skutecznie przedłużymy żywotność urządzenia.

Jak usunąć kamień z czajnika – domowe sposoby

Najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze. Domowe środki pomogą nam zwalczyć kamień w czajniku, szczególnie wtedy, gdy nie osadziło się go bardzo dużo. Pamiętajmy, że po zastosowaniu każdego ze sposobów odkamieniania czajnik trzeba porządnie wypłukać i przynajmniej trzy razy zagotować w nim wodę.

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy to naturalny odkamieniacz. Wsypujemy do czajnika opakowanie proszku, zalewamy go wodą (ok. połowa objętości czajnika) i gotujemy. Dopiero po kilku godzinach wylewamy zawartość, płuczemy i co najmniej 3 razy gotujemy w czajniku czystą wodę.

Odkamienianie czajnika octem

Kamień w czajniku łatwo da się usunąć za pomocą octu. Do urządzenia wlewamy szklankę octu i trochę wody (ok. pół szklanki). Gotujemy i odstawiamy na 1-2 godziny. Odkamienianie czajnika kończymy dokładnym płuczeniem urządzenia i 3-krotnym zagotowaniem wody.

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Aby odkamienić czajnik sodą oczyszczoną, należy wsypać do niego 2 łyżki sody, zalać wodą i zagotować. Po tej operacji czajnik dokładnie myjemy i oczywiście min. 3 razy gotujemy czystą wodę.

Odkamienianie czajnika cytryną

Przekrojoną cytryną przecieramy ścianki czajnika lub na ok. godzinę wlewamy do niego szklankę soku z cytryny. Płuczemy i oczywiście gotujemy samą wodę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Odkamienianie czajnika sodą - jak to zrobić? Odkamienianie czajnika sodą - jak to zrobić?

Każdy czajnik czasem wymaga regeneracji, która polega na usunięciu kamienia. Jego powstawanie jest efektem tzw. twardej wody, mającej negatywny wpływ na nasze zdrowie. Mówimy, jak odkamienić czajnik...

Jak pozbyć się kamienia z czajnika? JAK TO ZROBIĆ?

Ocet i kwasek cytrynowy - te dwa babcine sposoby na odkamienienie czajnika są nadal niezawodne.

Jak usunąć kamień z czajnika lub pralki?

Jest wiele gotowych preparatów obiecujących usunięcie kamienia z czajnika czy pralki. Zanim jednak pójdziesz do sklepu i wydasz pieniądze na jeden z nich - wypróbuj domowe sposoby.

Aktualizacja: 20.08.2013 11:48
Autor: MT
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?

Magdalena Smalara urodziła się w Gdyni 37 lat temu. Jest ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.