porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pozbyć się kamienia z czajnika? JAK TO ZROBIĆ? Ocet i kwasek cytrynowy - te dwa babcine sposoby na ...
Warto umieć prawidłowo korzystać z termostatu - to oznacza oszczędności

Jak ustawiać termostaty grzejnikowe. Co znaczą cyfry na zaworze termostatycznym?

Jak ustawiać termostaty grzejnikowe. Co znaczą cyfry na zaworze termostatycznym?
Odpowiednio dobrane ustawienie termostatu sprawi, że w pomieszczeniach będzie ciepło, ale nie stracimy pieniędzy na nadmierny pobór ciepła fot.: Photos.com
Termostat grzejnikowy służy do utrzymywania w pomieszczeniu stałej temperatury w sezonie grzewczym. Jak go ustawić, by była taka, jakiej oczekujesz? Jak sprawić, by w domu było ciepło, a jednocześnie kontrolować koszty?

Głowice termostatyczne mają oznaczenia ułatwiające wybór temperatury, która ma być utrzymywana w pomieszczeniu. Zakres ich pracy, to najczęściej od 7 do 28oC, ale na pokrętle głowicy raczej nie znajdziemy skali w stopniach Celsjusza. Nie stosuje się jej, ponieważ powietrze omywające głowicę ma zwykle inną temperaturę, niż to w środku pomieszczenia, więc byłoby to przyczyną nieporozumień. Zwykle są tam cyfry (arabskie albo rzymskie) od 0 albo 1 do 4 albo 5. Mają one jedynie ułatwiać orientację w położeniu głowicy.

Jaka temperatura powinna panować w określonych pomieszczeniach? Jak ustawić termosta, by ją osiagnąć?

Temperatura zalecana w ogrzewanych pomieszczeniach, to:

  • 11oC – dla klatek schodowych i wiatrołapów,

  • 16oC – dla pomieszczeń nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi (przedpokój, pomieszczenie techniczne, schowek),

  • 21oC – dla pokoi mieszkalnych,

  • 26oC – dla łazienki.

W przypadku większości głowic termostatycznych optymalną temperaturę w pokojach osiąga się ustalając ich położenie nieco powyżej środka skali. W łazience, w której powinno być nieco cieplej, właściwe jest położenie w okolicach przedostatniej cyfry na skali, a w pomieszczeniach, w których wystarczy 11oC – w okolicach cyfry 1.

Minimum i maksimum

Często na głowicy jest też symbol śnieżynki. Oznacza on położenie, w którym zawór grzejnikowy przepuszcza jedynie minimalny strumień czynnika grzewczego, potrzebny, by woda w grzejniku nie zamarzła (grzejnik praktycznie nie ogrzewa wtedy pomieszczenia). Natomiast przestawienie głowicy w położenie oznaczone najwyższą cyfrą powoduje, że przepływ wody przez grzejnik jest zawsze maksymalny. Głowica nie reaguje wtedy na zmiany temperatury w pomieszczeniu i grzejnik działa cały czas z maksymalną mocą.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego dół grzejnika nie grzeje? Dlaczego tylko połowa grzejnika nagrzewa się? Dlaczego dół grzejnika nie grzeje? Dlaczego tylko połowa grzejnika nagrzewa się?

Sprawdź, dlaczego kaloryfer grzeje nierównomiernie. Dlaczego dół grzejnika nie grzeje? Gdy grzejnik gorący u góry a na dole zimny.

Dlaczego ręczniki w łazience nie wysychają?

Mokre, nigdy niewysychające ręczniki w łazience, to oznaka źle działającej wentylacji. Zjawisko to jest często związane także z niską temperaturą w pomieszczeniu. Jak zaradzić temu problemowi?

Aktualizacja: 30.12.2014 20:45
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: kariera i rodzina

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.