porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Konwektor czy piecyk elektryczny? Jak działają KONWEKTORY? Zimną czesto decydujemy się na kupno piecyków docieplających. Popularnym rodzajem ...
Zamiast wzywać hydraulika spróbuj sam przepchać zatkaną rurę

Jak udrożnić zapchaną rurę lub kanalizację?

Udrożnienie zatkanej rury, syfonu lub kanalizacji wcale nie wymaga natychmiastowej wizyty hydraulika. Można spróbować usunąć problem samodzielnie. Podpowiadamy, w jaki sposób udrożnić rurę lub kanalizację w domu.

Kanalizacja w domu i mieszkaniu jest na co dzień instalacją absolutnie bezobsługową i niewidoczną. Kiedy jednak dochodzi do zapchania rury lub kanalizacji, dotychczasowe proste czynności wydają się niezwykle trudne lub prawie niemożliwe do wykonania. I w takiej sytuacji większość Polaków stara się skorzystać z usług hydraulika. A to błąd – rurę lub kanalizację można udrożnić samemu. Warto wiedzieć, jak to zrobić, ponieważ niekiedy wiedza ta może być nieoceniona. Przykładowo w nocy, kiedy żaden hydraulik (ani uczynny sąsiad) nie jest w stanie do nas przyjść z pomocą.

Przepychaczka, czyli domowy niezbędnik

Kiedyś w niemal każdym domu była specjalna gumowa przepychaczka. Nic dziwnego – nie było możliwości nabycia środków chemicznych do udrażniania rur. Jednocześnie to urządzenie świetnie sprawdzało się przy usuwaniu drobnych zatorów w rurach lub kanalizacji. Tradycyjna przepychaczka składa się z drążka i przymocowanego do niego gumowego kielicha. Nowoczesna wyposażona jest w pneumatyczny mechanizm, dzięki któremu osoba posługująca się przepychaczką może użyć mniej siły. Zanim przystąpi się do udrażniania rury, trzeba zatkać otwór przelewowy (czyli otwór w ściance umywalki czy wanny zabezpieczający przed przelaniem się wody). Sposób działania przepychaczki jest banalnie prosty: należy ją przyłożyć do otworu w zlewie, umywalce czy wannie i energicznie dociskać. Gumowy (a obecnie także np. plastikowy) kielich zacznie zasysać powietrze z kanalizacji i wytwarzać ciśnienie, które ma usunąć zator.

Chemia do udrożniania rur czy żmija – kiedy je stosować?

Niekiedy taki sposób okaże się jednak niewystarczający. Wówczas warto spróbować skorzystać z pomocy środka chemicznego, który kupić można nawet w każdym supermarkecie. Powinien on rozpuścić zator (np. resztki jedzenia, kłębowisko włosów) w syfonie. Jego zastosowanie jest miejscowe, co oznacza, że działa tam, gdzie zostanie zastosowany i raczej nie pomoże na zator, który znajduje się w rurze odpływowej lub innej części kanalizacji.

Przy bardziej upartych zatorach należy skorzystać z działania sprężyny lub tzw. żmii ręcznych lub elektrycznych. Ręczna sprężyna do udrażniania kanalizacji to stalowy drut zwinięty w spiralę długości od 1,5 do 5 metrów. Z jednej strony ma ostrą końcówkę, z drugiej – drewnianą lub plastikową korbę. Nadaje się do udrażniania każdej instalacji kanalizacyjnej. Trzeba używać jej z wyczuciem, zwłaszcza gdy przepycha się starą i zniszczoną instalację. Usuwanie zatoru najlepiej przeprowadzać w dwie osoby – jedna z nich przytrzymuje długą sprężynę, zaś druga wkręca. Po zakończeniu prac wykręcamy (czyli kręcimy korbą w przeciwnym niż poprzednio kierunku) sprężynę. Jeśli mimo wszystkich prób i działań kanalizacja wciąż będzie niedrożna, wówczas pozostaje tylko skorzystanie z usług wykwalifikowanego hydraulika.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 21.03.2016 14:20
Autor: PRus
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Żyliński, książę milioner. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jan Żyliński to polski książę, urodzony i wychowany w Londynie ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.