porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wkręcić śrubę w kafelki, jak wiercić w kafelkach? SPRAWDZONE RADY
Jak wkręcić śrubę w kafelki, jak wiercić w kafelkach? SPRAWDZONE RADY Chcesz zamontować w glazurze wieszak? Podpowiadamy, jak to zrobić, żeby ...
Jakie są skuteczne środki na mole? Jak pozbyć się moli? Mole ubraniowe, mole spożywcze – jak zwalczać?

Jak się pozbyć moli? Co na mole spożywcze, co na mole odzieżowe?

Jak się pozbyć moli? Walkę z nimi trzeba zacząć od gruntownych porządków w szafach i szafkach. Ich jaja i larwy zniszczy odpowiednie mycie lub pranie. Dorosłe osobniki warto odstraszyć zapachem lawendy lub pomarańczy.
Jak się pozbyć moli? Co na mole spożywcze, co na mole odzieżowe?

Skuteczny sposób na mole to zawieszki zapachowe. Uciążliwe pasożyty odstraszy np. zapach lawendy.

fot.: Krzysztof Zasuwik

Mole spożywcze, mole odzieżowe... Mole to szkodniki, które bywają przyczyną wielu strat w domu. Jak tylko pojawią się w kuchni czy w szafie, natychmiast powinniśmy je wytępić. Jak zwalczyć mole, by definitywnie dały nam spokój? 

>>> Mole spożywcze – jak je zwalczać? [KLIKNIJ!]

W pomieszczeniach kuchennych mogą pojawić się mole spożywcze. Zwalczamy je, najpierw robiąc gruntowne porządki. W tym celu należy bardzo dokładnie umyć wszystkie półki i szafki – najlepiej przy użyciu szorstkiej gąbki lub ściereczki. Warto również przemyć szafki wodą z octem.

Wszystkie pojemniki starannie myjemy wodą z detergentem. Żywność, którą podejrzewamy, że miała kontakt z molami spożywczymi, wyrzucamy (koniecznie!). Szczególną uwagę należy zwrócić na mąkę i produkty z pełnego ziarna, ale też herbatę czy bakalie – mole spożywcze lubią tu „zaglądać”.

W pobliżu artykułów spożywczych dobrze jest rozsypać np. goździki czy liście laurowe, których zapachu mole nie tolerują. Sprawdzi się również wanilia czy pomarańcza – wystarczy nasączyć kilka wacików aromatem do ciasta w którymś z tych zapachów i rozmieścić je w szafkach.

Produkty spożywcze takie jak mąka, płatki, ryż czy bułka tarta powinny być przechowywane w plastikowych lub szklanych pojemnikach, które można szczelnie zamknąć. Nie przechowujmy ich w opakowaniach fabrycznych, bo zwiększa to ryzyko, że mole spożywcze się do nich dobiorą.

>>> Mole odzieżowe – jak je zwalczać? [KLIKNIJ!]

Jeśli w naszym domu pojawią się mole ubraniowe, powinniśmy również zacząć od gruntownych porządków. Należy wówczas wyjąć wszystkie rzeczy z szafy i dokładnie je przejrzeć – z pewnością w którymś swetrze lub futrze rozsmakowały się już larwy moli. Przede wszystkim musimy pozbyć się odzieży zaatakowanej przez pasożyty. Resztę ubrań natomiast trzeba wyprać zanim z powrotem trafią do szafy. Dla wszelkiego bezpieczeństwa można uciec się do wymrożenia ubrań w lodówce, uprzednio umieszczając je w torebkach.

Szafy i komody trzeba starannie wyczyścić, najdokładniej usuniemy mole odzieżowe, jeśli do porządków wyjmiemy wszystkie półki i szuflady. Po wykonaniu czynności porządkowych zabieramy się za profilaktykę – skuteczny sposób na mole to lawenda, a także cytryna, więc warto w szafie rozwiesić saszetki w którymś z tych zapachów lub położyć mydełka. Pamiętajmy też o zachowaniu porządku w szafach – jeśli ubrania będą ładnie i luźno poukładane, zmniejszymy prawdopodobieństwo wylęgu moli.


>>> Skąd się biorą MOLE W DOMU? Jak poradzić sobie z molami? [KLIKNIJ!]

Warto sięgnąć po środki na mole, dostępne w sklepach – można je włożyć do szaf i szafek, a tym samym skutecznie odstraszyć małe intruzy. Sprawdzony sposób na mole to również plastry feromonowe, do których szkodniki przylepiają się zwabione zapachem.

Jeśli będziemy stosować wymienione sposoby na mole i przestrzegać zasad przechowywania produktów, zwalczymy mole ubraniowe i spożywcze, które już się zalęgły, oraz zapobiegniemy pojawieniu się kolejnych. Bardzo ważne jest, by podczas porządków być bardzo dokładnym, wystarczy bowiem, że ominiemy jedną larwę mola, a cały nasz wysiłek pójdzie na marne.

Na szczęście jest jeden gatunek moli zupełnie nieszkodliwy dla człowieka – są to mole książkowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Skąd się biorą MOLE W DOMU? Jak poradzić sobie z molami? Skąd się biorą MOLE W DOMU? Jak poradzić sobie z molami?

W twoim domu pojawiły się mole? Zastanawiasz skąd się wzięły? Dowiedz się, jakie są rodzaje moli, dlaczego zadomawiają się w naszych mieszkaniach i jak się ich pozbyć.

Mole w domu. Jak radzić sobie ze szkodnikami domowymi? Jak pozbyć się moli odzieżowych? Mole w domu. Jak radzić sobie ze szkodnikami domowymi? Jak pozbyć się moli odzieżowych?

Mole to jedne z najczęstszych szkodników w naszym domu. Jak radzić sobie z tymi owadami? Co stosować i jak się przed nimi bronić? Podajemy kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się moli odzieżowych.

Jakie są domowe sposoby na mole spożywcze?

Mole spożywcze to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników. Możemy je znaleźć w niemal wszystkich sypkich i suchych produktach przechowywanych w kuchni, takich jak kasze, mąka, ryż, cukier czy...

Aktualizacja: 09.08.2013 11:25
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Kulig - kim był? [KARIERA, RODZINA]
Janusz Kulig - kim był? [KARIERA, RODZINA]

10 lat temu, 13 lutego 2004 roku zmarł w tragicznym ...

BAZA PORAD
Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.