porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Namolne MOLE - jak się pozbyć MOLI, nieproszonych gości z szafy?
Namolne MOLE - jak się pozbyć MOLI, nieproszonych gości z szafy? Gdy na twoich ubraniach tu i tam pojawiły się niewielkie dziurki - ...
Jak się pozbywać moli? SPOSOBY na MOLE

Jak się pozbyć moli? ZWALCZANIE MOLI

Mól odzieżowy – nie tak jak mucha – wybredny jest. Nie je byle czego. W jego diecie króluje wełna. Jej uzupełnieniem są bawełna i wszelakie futra, a rarytasem jedwab. Odkryłaś mole w szafie? Czeka cię wojna. Na śmierć i życie. I wydatki. Cóż… sądząc po diecie moli – na biednego nie trafiło! Czy zwalczanie moli to syzyfowa praca? Jak skutecznie pozbyć się moli?

Pamiętasz z dzieciństwa przykry zapach, który unosił się wokół futra babci? Śmieszyło cię i drażniło, kiedy wykładała półki w szafie i bieliźniarce gazetami, rozwieszała w nich zasuszone pęczki jakiegoś zielska? Wiedziała, co robi! Wie, co robi, jeśli nie zaprzestała tych praktyk! Może tylko nie umie wyjaśnić dlaczego i dlatego do furii doprowadza cię jej krótkie: tak trzeba! 

Skąd się biorą mole?

Mole to owady. W przeciwieństwie do innych naszych wrogów,  na przykład much i komarów, nie dokuczają nam na bieżąco i są malutkie. Nieco przypominają ćmy. A kto odróżni małą młodą ćmę od mola – zwłaszcza, jak leci? Zatem mole biorą się zewsząd i znikąd! One po prostu są, istnieją w przyrodzie. Gdzieś tam sobie żyją i czekają na okazję. Ty nie wiesz, kiedy zadomowią się u ciebie, ale one wiedzą doskonale, u kogo będzie im dobrze!

Gdy na najlepszej spódnicy zauważysz mikroskopijne dziurki, ażurowy wzór na najdroższym swetrze, a z futra wyleci chmara czegoś szarobeżowego i przestraszona rozpierzchnie się po kątach, szykuj się do wojny. To mole!

Szafa na wolnym powietrzu

Opróżnij szafy. Wszystkie, w których trzymasz ubrania. Wyjmij z nich wszystkie ubrania, a nie tylko te uszkodzone. Porządnie wytrzep, powieś na dworze, weź urlop i... nie ma litości.  Zaczyna się wojna z molami!

Podczas trzepania ubrań pójdą precz tylko te osobniki, które latają (nie wszystkie, bo wyrzucić kogoś z mieszkania nie jest łatwo). Ale groźniejsze są te, które jeszcze latać nie umieją. To malutkie larwy, wyglądem przypominające robaczki mieszkające na przykład w czereśniach. To właśnie one są odpowiedzialne – na równi z tobą – za to, że lubią twój dom.

O tym, dlaczego jesteś odpowiedzialna za przebywanie moli w domu, dowiesz się tutaj:

Namolne MOLE - jak się pozbyć MOLI, nieproszonych gości z szafy?

Czy wiesz jak pozbyć się moli? 

Przeglądaj ubrania – centymetr po centymetrze i sztuka po sztuce. I pozbywaj się moli. Możesz je wybierać (przydadzą się rękawiczki chirurgiczne, kupisz je w aptece) lub wciągnąć odkurzaczem. Pierwsza metoda jest obrzydliwa, ale bardziej skuteczna, bo larwy moli dość mocno przyczepiają się do odzieży i odkurzaczem trudno je wciągnąć (nie zapomnij natychmiast wyrzucić worka ze śmieciami, a jeśli masz możliwość – zamknij oczy, uśpij albo upij sumienie i spal go! ). I nie myśl, że to żywe stworzenia. To jest wojna z molami!

Szafy umyj, dokładnie je oglądając i wyjmując larwę po larwie. Jeśli w ściankach szafy są dziurki (na przykład na podpórki do półek), sprawdź je parę razy – tam na pewno mieszkają mole – i zaklej dokładnie taśmą samoprzylepną.

Ściany i podłogi, a zwłaszcza wszelkie szczeliny między nimi dokładnie odkurz i umyj. Nie ufaj sobie za bardzo – zajrzyj parę razy w każdą szczeliną i pod listwę przypodłogową, nawet gdybyś miała ją oderwać i każdy paproch oglądać przez lupę. Tylko pełna dezynfekcja (a właściwie - dezynsekcja) molowych zakątków pozwoli ci przypuszczać, że pozbyłaś się moli.

Sposób na pozbycie sie moli

Kiedy już uporasz się z czyszczeniem ubrań, szaf i domu, pozbędziesz się zmęczenia i obrzydzenia, pomyśl o babci i…

Zrób to, o czym ona wie, a czego ty nie mogłaś zrozumieć: wyłóż półki gazetami i powieś w szafach pęczki zasuszonego zielska. Nie korzystaj jedynie z naftaliny. Ma wyjątkowo nieprzyjemny i trudny do pozbycia się zapach, a w sklepach znajdziesz mniej uciążliwe środki.

Dlaczego tak trzeba zrobić, dowiesz się tutaj:

Namolne MOLE - jak się pozbyć MOLI, nieproszonych gości z szafy?

Zwalczanie moli

Nie myśl, że jeśli widziałaś tylko jednego malutkiego mola, to możesz odpuścić. Albo wystarczy wydać złotówkę na jakieś pachnidło, które ma je przestraszyć. Nawet jeśli z szafy wyleciał jeden mól, to wewnątrz mogą być ich dziesiątki, a nawet setki lub… lepiej nie myśleć, ile.

Wojna z molami jest długotrwała, wycieńczająca i upokarzająca. Jeśli zlekceważysz przeciwnika, najprawdopodobniej będziesz musiała kupić duży, czarny worek, wrzucić do niego ubrania i wynieść na śmietnik. Cóż… sądząc po diecie moli – na biednego nie trafiło!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dbać o odzież? [7 SPRAWDZONYCH UBRANIOWYCH RAD] Jak dbać o odzież? [7 SPRAWDZONYCH UBRANIOWYCH RAD]

Ubrania, o które właściwie zadbasz, nie tylko posłużą ci przez długi czas, ale też sprawią, że będziesz się dobrze prezentować. Przecież nawet kosztowny strój dobrej marki nie dodaje elegancji, gdy...

Aktualizacja: 15.11.2011 11:03
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jolanta Pieńkowska od lat prowadzi najpopularniejsze programy i wydania serwisów ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.