porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak poradzić sobie z suchym powietrzem w domu? Nawilżanie powietrza
Jak poradzić sobie z suchym powietrzem w domu? Nawilżanie powietrza Profesjonalne nawilżacze, pojemniki z wodą zawieszone na kaloryferach, rozszczelnione okna. ...
Dobre rady, jak odświeżyć i wybielić firanki?

Jak przywrócić ładny wygląd firankom? Sposoby Perfekcyjnej Pani domu

Odpowiednio dobrane firanki tworzą w domu ciepły klimat i stanowią prawdziwą ozdobę okna. Niestety, wraz z upływem czasu firanki często tracą piękny wygląd: żółkną, gorzej się układają i bardziej elektryzują. Ale są sposoby, by przywrócić ładny wygląd i świeżość firankom.

Nawet najdroższe i najpiękniejsze firanki z czasem żółkną i szarzeją, ponieważ narażone są na częste i długotrwałe nasłonecznienie, a także dlatego że osiadają na nich kurz, zanieczyszczenia z ulicy i dym papierosowy. Dlatego podczas każdego większego sprzątania powinno się firanki trzepać i prać.

Jak odświeżać i prać firanki z różnych materiałów?

  • Lniane i bawełniane firanki pierzemy w ciepłej wodzie z mydłem, wygniatamy w podobny sposób jak wełniane swetry, a następnie płuczemy w ciepłej wodzie – kilkakrotnie, aż woda będzie czysta. Do ostatniego płukania dodajemy krochmalu. Tego typu firanki najlepiej suszyć rozpięte na ramie.

  • Firanki z materiałów z dodatkiem sztucznych włókien, np. nylonowe lub stylonowe, należy prać w ciepłej wodzie z mydłem lub proszkiem, najlepiej z wybielaczem optycznym. Ponieważ tego typu firanki często się elektryzują, trzeba do ostatniego płukania dodać płyn, który przeciwdziała elektryzowaniu się. Następnie wieszamy je nad wanną, czekamy aż ociekną z wody, po czym wilgotne zawieszamy na oknie.

  • Firanki tiulowe należy moczyć w letniej wodzie z mydłem przez godzinę. Następnie wygniatamy je tak, by pozbyć się nadmiaru wody i wrzucamy do gorącej wody z mydłem. Na koniec wkładamy je do gorącej wody z sodą oczyszczoną (5 g sody na 1 l wody). Tiulowe firanki płuczemy w zimnej wodzie, a do ostatniego płukania dodajemy krochmal.

Jak wybielić firanki?

Firanki możemy wybielić, mocząc je przez ok. 15 min w ciepłej wodzie zmieszanej z proszkiem do pieczenia (opakowanie proszku na 5 l wody). Po namoczeniu firanki pierzemy w proszku do białych tkanin i płuczemy kilkakrotnie. Dzięki tym zabiegom sprawimy, że firanki znów będą śnieżnobiałe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pranie firanek. Co robić, by były idealnie białe? [SPRAWDZONE RADY] Pranie firanek. Co robić, by były idealnie białe? [SPRAWDZONE RADY]

Zwolennicy tradycyjnych aranżacji wnętrz nie mogą obyć się bez firanek w oknach, koniecznie białych. Wiadomo jednak, że biel bieli nierówna, a utrzymanie firanek w śnieżnobiałym kolorze jest naprawdę...

Co zrobić, by mieć ŚNIEŻNOBIAŁE FIRANKI? Porady Co zrobić, by mieć ŚNIEŻNOBIAŁE FIRANKI? Porady

Dawniej nie było nowoczesnych środków czyszczących, a domy naszych babć pachniały i lśniły czystością. Wystarczył na przykład... proszek do pieczenia. Jak przywrócić ładny wygląd firankom? Co robić,...

Jak usunąć wosk z tkaniny? Sposoby na pozbycie się stearyny

Jeżeli ubrudzimy ulubiony obrus woskiem ze świecy, nie musimy się z nim żegnać. Jest kilka sposobów, które przywrócą mu życie.

Aktualizacja: 11.03.2013 14:25
Autor: EOS
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest święty Stanisław Papczyński?

Spowiednik króla Jana III Sobieskiego, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, błogosławiony ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.