porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED KRADZIEŻĄ? Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?
JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED KRADZIEŻĄ? Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem? Wybierasz sie na dłuższy urlop? Pamiętaj, że im bardziej zabezpieczony ...
Ile energii zużywają domowe sprzęty – sprawdź to sam!

JAK OBLICZYĆ ZUŻYCIE PRĄDU? Jak skalkulować ile prądu zużyją nasze sprzęty?

Czy wiesz jakie urządzenie elektryczne w twoim domu jest największym pożeraczem prądu? Można w łatwy sposób to sprawdzić, wystarczy sprawdzić, jaka jest jego moc. Nie potrzebujesz do tego kalkulatorów zużycia prądu (choć mogą się przydać), sam możesz obliczyć ile prądu zużywa Twój sprzęt. Jak?

Koszt energii elektrycznej wciąż rośnie, przed zakupem kolejnego urządzenia zasilanego prądem warto więc sprawdzić ile będzie kosztować nas godzina jego pracy i wiedzieć jak obliczyć zużycie prądu. Powszechnie stosowaną jednostką zużycia energii elektrycznej jest kilowatogodzina (kWh). Określa ona ilość energii, jaką zużywa dane urządzenie o mocy jednego kilowata (kW) pracujące w ciągu godziny.

Aby obliczyć ilość zużytej przez to urządzenie energii, należy pomnożyć moc tego urządzenia, którą można odnaleźć na jego tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi, przez czas jego pracy. Przykładowo, grzejnik elektryczny o mocy 1200 W pracujący przez 1,5 godziny zużywa 1,8 kWh (1200 W = 1,2 kW, czyli 1,2 kW x 1,5 h = 1,8 kWh). Tak wyliczoną ilość zużytej energii mnoży się następnie przez aktualną cenę 1 kWh. W ten sposób otrzymamy kwotę, jaką musimy zapłacić za eksploatację danego urządzenia.

Zakładając, że cena jednej kilowatogodziny w standardowej taryfie całodobowej wynosi około 0,45 zł (w skład ceny wchodzą koszt energii oraz opłaty: systemowa i sieciowa), za korzystanie z grzejnika przez 1,5 godziny zapłacimy około 80 gr. Pomocne w obliczeniu zużycia energii różnych sprzętów domu są także dostępne w internecie liczne kalulatory zużycia energii elektrycznej. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy w domu jest potrzebne rezerwowe zasilanie? Jak je zapewnić? Kiedy w domu jest potrzebne rezerwowe zasilanie? Jak je zapewnić?

W niektórych regionach kraju często zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej trwające nawet kilka godzin. Co zrobić, jeśli mieszkamy w takiej okolicy, a w domu mamy wiele urządzeń...

Jak się zabezpieczyć przed wyłączeniami prądu za pomocą agregatu prądotwórczego?

Jeśli dręczą cię częste awarie zasilania lub doprowadzenie instalacji elektrycznej do miejsca, w którym potrzebujesz prądu jest zbyt kłopotliwe, kup agregat prądotwórczy. Podpowiadamy, jaki agregat...

Aktualizacja: 01.07.2012 12:01
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janina Milewska Duda: kim jest matka Andrzeja Dudy?
Janina Milewska Duda: kim jest matka Andrzeja Dudy?

Media obiegła wiadomość, że matka Andrzeja Dudy zbierała podpisy poparcia ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.