porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak się zabezpieczyć przed wyłączeniami prądu za pomocą agregatu prądotwórczego? Jeśli dręczą cię częste awarie zasilania lub doprowadzenie instalacji elektrycznej ...
Ostrzenie piły łańcuchowej - ręczne i elektryczne

Jak naostrzyć zęby piły łańcuchowej? Jak zrobić to ręcznie, a jak za pomocą ostrzałki elektrycznej?

Piła łańcuchowa dobrze sobie radzi z cięciem grubych bali drewna, dopóki jej łańcuch ma należycie naostrzone zęby. Podpowiadamy, jak bezpiecznie doprowadzić uzębienie łańcucha do właściwego stanu. Jak naostrzyć piłę łańcuchową ręcznie, a jak za pomocą ostrzałki elektrycznej? Ile kosztują narzędzia do ostrzenia?

Jak ostrzyć piłę ręcznie?

Zęby łańcucha polecamy ostrzyć pilnikiem zaopatrzonym w prowadnicę. Używa się pilników do metalu o przekroju okrągłym i niewielkiej średnicy – do ostrzenia zębów i płaskich - do ich skracania. Prowadnica może być połączona z pilnikiem lub nakładana na łańcuch. Oto kilka zasad dotyczących ostrzenia łańcucha:

  • do ostrzenia nie zdejmuj łańcucha z piły;

  • prowadnicę unieruchom, najlepiej specjalnym uchwytem, ostatecznie ściskiem stolarskim lub imadłem; włącz również hamulec łańcucha;

  • ostrzenie zaczyna się od najbardziej tępego z zębów;

  • najpierw szlifuj wszystkie prawe, a później lewe zęby;

  • prowadnicę zakłada się na pilnik, korzysta z pilnika już połączonego z prowadnicą lub zakłada prowadnicę na łańcuch – wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju sprzętem dysponujesz;

  • prowadnica uniemożliwia szlifowanie zębów pod niewłaściwym kątem, a wszystkie zęby muszą mieć taki sam kąt;

  • pilnik prowadź ruchami „od siebie”;

  • podczas szlifowania ostrze pilnika należy obracać wokół jego osi;

  • pilnikiem płaskim wyrównuje się wysokość ograniczników wióra, także korzystając ze specjalnej prowadnicy nakładanej od góry na łańcuch. Pełni ona też rolę ogranicznika, dzięki czemu nie zeszlifujesz ograniczników za bardzo.

Pamiętaj, że po naostrzeniu piły łańcuchowej wszystkie zęby powinny mieć tę samą długość. Wystarczy, żeby jeden lub dwa były dłuższe od pozostałych, a piła będzie szarpać podczas cięcia. Równe muszą być też zęby lewe i prawe. Najlepiej jednak najpierw potrenować samodzielne ostrzenie na jakimś starym łańcuchu, bo nie jest to wcale zajęcie łatwe i trzeba nabrać trochę wprawy.

Jak ostrzyć piłę za pomocą elektrycznej ostrzałki?

Do ostrzenia wykorzystywana jest też specjalna elektryczna ostrzałka z tarczami szlifierskimi – koniecznie różowymi. Aby z niej skorzystać, łańcuch trzeba zdjąć. Umieszcza się go w obrotowym uchwycie z hamulcem uniemożliwiającym jego przesuwanie. Tarcza ostrzałki jest ustawiona pod odpowiednim kątem. Po uruchomieniu opuszcza się ją na łańcuch i szlifuje zęby – najpierw lewe, a później, po obróceniu uchwytu w drugą stronę – zęby prawe.

Szczególnie dużo uwagi trzeba tu poświęcić prawidłowemu ustawieniu pozycji każdego zęba przed opuszczeniem tarczy szlifierskiej. Podczas ostrzenia elektrycznego musimy uważać, żeby nie przegrzać łańcucha, bo przyniesie to odwrotny skutek, oraz pilnować, aby za bardzo nie zeszlifować zębów.

Ile kosztują narzędzia do ostrzenia?

Elektryczna ostrzałka kosztuje 70-180 zł. Prowadnica do pilnika około 70 zł. Pilnik – od 10 do 40 zł. W sprzedaży są też całe zestawy – pilnik okrągły z prowadnicą, płaski i prowadnica z ogranicznikiem oraz szablon i ewentualnie także nożyk do czyszczenia prowadnicy łańcucha z zabrudzeń. Zestawy takie kosztują około 150-300 zł. Polecamy dokupić dodatkowy łańcuch i mieć go na podorędziu. Szybko zastąpisz nim ten przytępiony, nie przerywając na zbyt długo rozpoczętej pracy.

Jeśli ktoś nie ma doświadczenia i właściwych przyrządów, powinien zanieść łańcuch do serwisu, gdzie za kilka lub kilkanaście złotych zrobią to za niego specjaliści.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 22.03.2016 13:24
Autor: Szprot Artur
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: kariera i rodzina

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.