porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakich naczyń nie można myć w zmywarce? Czego nie wolno wkładać do zmywarki?
Jakich naczyń nie można myć w zmywarce? Czego nie wolno wkładać do zmywarki? Zmywarka to spore ułatwienie naszej domowej codzienności. O ile łatwiej ...
Sposób na czyste okna - czym i w jaki sposób myć okna, aby unikąć powstania smug?

Jak myć okna, by nie było smug?

Jak myć okna, by nie było smug?

Mycie okien to dla wielu z nas prawdziwa udręka. Wszechobecne smugi sprawiają, że cały wysiłek włożony w mycie okien idzie na marne. 

fot.: Photos.com
Większość z nas za mycie okien zabiera się dwa razy do roku: przed świętami. Jednak po tak długim okresie przerwy ich dokładne wymycie jest dość trudne. Dlatego okna warto myć tuż przed nadejściem zimy, przy pierwszej większej odwilży, a w ciepłe miesiące raz na kilka tygodni. Ale w jaki sposób robić to skutecznie? Jak myć okna, aby były czyste, błyszczące i wolne od smug?

Podstawowe zasady mycia okien

Okien nie należy myć pełnym słońcu w środku dnia. Najłatwiej okna myje się kiedy są one jeszcze w cieniu lub w pochmurne dni.

Mycie okien zawsze zaczynamy od ram. Z zależności od stopnia ich zabrudzenia, czasem do ich wyczyszczenia wystarczy woda z płynem do mycia naczyń, a czasem jest potrzebne mleczko czyszczące lub inny tego typu środek na tzw. „trudne zabrudzenia”. Należy pamiętać, aby dokładnie umyć ramy wokół szyby, gdzie często zbiera się kurz i pyłki.

Sposób na szyby bez smug

Szyby wyjątkowo zabrudzone (na przykład po zimie) warto najpierw oczyścić mokrą ścierką, a dopiero później dokładnie umyć ją przy użyciu płynu do szyb, wody z płynem do mycia naczyń czy octem z wodą (proporcja pół na pół). Najskuteczniej brud usunie ściereczka z mikrofibry, jeśli takiej nie mamy do mycia okien bez smug użyjmy miękkiej, bawełnianej szmatki (np. ze starego podkoszulka).

Nadmiar wody z szyby usuwamy ściągaczką do okien. Na koniec szyby wycieramy suchą ściereczką z mikrofibry lub najzwyklejszą gazetą (ważne, aby wycierać okno pionowo lub poziomo, nigdy okrężnymi ruchami).

Sprawdzonym i skutecznym pomysłem na czyste okna jest też przetarcie już umytej szyby, wilgotną ściereczką z kilkoma kroplami gliceryny, co nada jej połysk i uchroni przed nadmiernym osadzaniem się kurzu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Domowe sposoby mycia okien. Jak ekologicznie umyć okna? Domowe sposoby mycia okien. Jak ekologicznie umyć okna?

Mycie okien bez chemii jest możliwe. Naturalne środki są równie skuteczne. Trochę pracy przy dokładnym myciu okien i będziesz mógł cieszyć się przejrzystym widokiem przez wiele tygodni! Podpowiadamy,...

Jak myć okna, żeby nie pozostawały smugi na szybach? Jak myć okna, żeby nie pozostawały smugi na szybach?

Brudne okna to zmora gospodyń domowych. Ale jeszcze większą zmorą jest to, gdy na wymytych oknach pojawiają się smugi. Jak myć okna bez żadnych smug? Jest na to recepta.

Jak usunąć plamy z szyb? Czyste okna na święta i na codzień!

Mogłoby się wydawać, że czyszczenie szyb i mycie okien jest dziecinnie łatwe. Nic bardziej mylnego! Gdy na szybie pozostanie pasek farby olejnej, do jej umycia trzeba zastosować specjalne środki....

Aktualizacja: 08.02.2013 15:26
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Waluś, bojownik czy pospolity morderca?

Nacjonaliści i neofaszyści mają powody, żeby podziwiać nacjonalistę i neofaszystę ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.