porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić osłonę na kaloryfer? Jak zasłonić grzejnik?
Jak zrobić osłonę na kaloryfer? Jak zasłonić grzejnik? Osłona na grzejnik, to dobry sposób na ukrycie starego kaloryfera. ...
Czyszczenie drewnianych mebli. Jak pozbyć się plam?

JAK CZYŚCIĆ PLAMY z drewnianych mebli?

JAK CZYŚCIĆ PLAMY z drewnianych mebli?

Jak i czym usuwać plamy z mebli?

fot.: Photos.com
Co zrobić, gdy na drewniany mebel wyleje się alkohol, klej lub postawimy na nim gorące naczynie, które spowoduje brzydkie plamy? Nie martwmy się, bo jeśli będziemy szybko działać, po plamach nie pozostanie nawet ślad. Podpowiadamy, jak usunąć różne plamy z drewnianych mebli.

Przedstawiamy skuteczne sposoby na pozbycie się najczęstszych plam z drewnianych mebli. Takie plamy bardzo łatwo jest usunąć, ale pamiętajmy, że drewno nie lubi wody, dlatego można je przecierać jedynie wilgotną, miękką szmatką. Unikajmy szorstkich tkanin, które mogą zarysować powierzchnię oraz kuchennych detergentów, mogących spowodować odbarwienia.

 Plamy od gorących naczyń

  • Do wywabienia tych plam najlepiej sprawdza się oliwa z oliwek i sól. Przygotuj z nich papkę i gęstą warstwą posmaruj ślad po naczyniu. Pozostaw papkę na ok. 3 godziny.
  • Oliwa i sól sprawdzą się także na plamy z wody. Wystarczy przetrzeć zaplamione miejsce szmatką z kilkoma kroplami oliwy i szczyptą soli.

Plamy od alkoholu

Gdy na mebel wyleje nam się alkohol, trzeba jak najszybciej go zetrzeć i przeciągnąć dłonią po zalanej powierzchni. Nie dopuści to do powstania plamy i uzupełni ubytek tłuszczu, który został wymyty przez alkohol. W osuszone miejsce wcieramy olej lniany lub politurę.

Plamy od pleśni

Plamy od pleśni usuwamy jedynie naftą. Powoduje ona matowienie czyszczonych powierzchni, dlatego meble czyścimy tylko i wyłącznie w miejscach, gdzie znajdują się plamy od pleśni. Do czyszczenia najlepiej sprawdzi się patyczek do czyszczenia uszu. Na koniec, gdy drewno wyschnie polerujemy wyczyszczoną powierzchnię korkiem od butelki i wełnianą szmatką.

Rozlany klej

Klej należy niezwłocznie usunąć zanim wyschnie. Uszkodzoną powierzchnię przecieramy dowolnym olejem lub masłem z orzeszków ziemnych.

Plamy z atramentu

  • Na tego typu plamy najlepiej sprawdzi się wilgotna chusteczka. Ścieramy nią atrament z drewna, a następnie przecieramy miejsce po plamie sokiem z cytryny lub rabarbaru.
  • Na plamę po wodzie na politurowanych meblach świetnie działa popiół z papierosów wymieszany z oliwa z oliwek. Papkę pozostawiamy na 30 minut, a na koniec polerujemy meble miękką ściereczką.

 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego warto kupować ekologiczne środki czystości? Dlaczego warto kupować ekologiczne środki czystości?

Choć dbają o czystość naszego otoczenia, nam samym mogą poważnie zaszkodzić. Jakie choroby mogą powodować detergenty i czemu lepiej z nich zrezygnować?

Czym domyć ręce po czarnych porzeczkach i jagodach? Czym domyć ręce po czarnych porzeczkach i jagodach?

Ślady po owocach z rąk, tak samo jak w przypadku ubrań, trzeba usuwać natychmiast po zaplamieniu. Jakim sposobem najskuteczniej doczyścimy dłonie poplamione sokiem z czarnej porzeczki lub jagód?

Jak usunąć żółte PLAMY Z POTU NA UBRANIACH? Domowe metody na plamy

Żółte plamy z potu na ubraniach to problem wielu osób. Pozbycie się ich nie jest łatwe, ale na szczęście da się to zrobić. Sprawdź, jak usunąć plamy z potu z ubrania.

Aktualizacja: 09.11.2012 13:33
Autor: rem
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Kim był? [KARIERA, TWÓRCZOŚĆ]

Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Wybitny reporter i publicysta był autorem ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.