porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak usunąć plamy z marchwi? Plamy z marchwi to zmora wielu mam. Niestety nie da ...
Jak skutecznie czyścić płytę grzewczą i piekarnik?

Jak czyścić zabrudzoną kuchenkę i piekarnik?

Czyszczenie płyty grzewczej i piekarnika nie przysporzy ci wiele kłopotów, o ile będziesz robić to regularnie. A co jeśli kuchenka obrosła brudem? Znamy sposoby, by doprowadzić ją do porządku.

Lekkie zabrudzenia płyty grzewczej i piekarnika usuniesz bezproblemowo - delikatnym detergentem w płynie lub uniwersalnym środkiem czyszczącym.

Miękką ściereczkę zmocz wodą, dobrze odciśnij, następnie zwilż detergentem i starannie przetrzyj kuchenkę. Na koniec wypłucz szmatkę z pozostałości detergentu i jeszcze raz przetrzyj kuchenkę. Wytrzyj kuchenkę do sucha.

Płyty witoceramiczne oraz indukcyjne czyść bezzwłocznie po rozlaniu się na nich płynu. Przecieraj je po każdorazowym użytkowaniu (dzięki temu dłużej zachowają "młodość", będą ci lepiej służyły).

Do czyszczenia płyty grzewczej ze stali nierdzewnej używaj specjalnych środków do pielęgnacji (czyszczenia i polerowania) stali nierdzewnej. Możesz je nabyć m.in. w sklepach ze sprzętem AGD. W przypadku trudniejszych plam sięgnij po ocet. Zamocz ściereczkę w roztworze octu i gorącej wody. Wyczyść taflę kuchenki. Następnie przetrzyj czystą szmatką zwilżoną wodą.

W piekarniku zalegają przypalone resztki jedzenia? Posyp je cienką warstwą sody oczyszczonej, zwilż wodą. Pozostaw na 1-2 godziny, po czym usuń i przetrzyj piekarnik wilgotną szmatką.
Inny sposób: wymieszaj pół szklanki soli z połową szklanki boraksu oraz połową szklanki sody oczyszczonej. Rozcieńcz całość wodą. Wyczyść wnętrze piekarnika roztworem, przetrzyj do czysta szmatką z ciepłą wodą. Ruszt do pieczenia staraj się myć po każdym użyciu - w zlewozmywaku (gorącą wodą i proszkiem do szorowania garnków) lub w zmywarce. W podobny sposób czyść blachy do pieczenia w piekarnikach oraz żeliwne ruszty w kuchenkach gazowych. Jeżeli podczas pieczenia w piekarniku lub gotowania na tradycyjnej kuchence gazowej potrawa wykipi, a nie masz możliwości wytarcia plamy, posyp zabrudzenie solą. Po skończonym gotowaniu polej gorącą wodą i usuń.

A co z kuchenką mikrofalową? Przed przystąpieniem do czyszczenia, wstaw do niej miseczkę z wodą i kilkoma plasterkami cytryny. Nastaw kuchenkę na 3-4 minuty na najwyższą moc. Para "rozluźni" nieco cząsteczki brudu na ściankach kuchenki, a cytryna odświeży wnętrze kuchenki. Zwilż szmatkę roztworem wody i cytryny, wyczyść dokładnie kuchenkę.

Nie używaj do czyszczenia płyty grzewczej i piekarnika silnych środków żrących, mydła, szorstkich gąbek ani druciaków. Mogą zniszczyć delikatną powłokę urządzenia, porysować ją, zmatowić. Uważaj też, by podczas mycia kuchenki gazowej, nie zalewać palników wodą lub detergentem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wyczyścić mikrofalówkę: naturalne sposoby Jak wyczyścić mikrofalówkę: naturalne sposoby

Mikrofalówka gości już w prawie każdym domu. Jest lubiana przez rodziców i dzieciaki, gdyż bez większego ryzyka poparzenia szybko można podgrzać w niej potrawy. Niestety wymaga regularnego...

Jak wyczyścić brudną kuchenkę? Jak wyczyścić brudną kuchenkę?

Kuchenka i piekarnik wymagają regularnego mycia. Tylko wtedy będą nam służyć przez długie lata. Ponadto do czyszczenia piekarnika i kuchenki powinno używać się delikatnych środków, bezpiecznych dla...

Aktualizacja: 30.06.2012 19:32
Autor: mg
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Łukasz Warzecha - kim jest?

Łukasz Warzecha: dziennikarz, publicysta, komentator sportowy, członek rady redakcyjnej „Międzynarodowego ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.